Yükleniyor ...

3D Secure Nedir?

 3D Secure Nedir?  
İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir.  
Visa ve MasterCard' ın geliştirdiği bu "güvenli sanal alışveriş" çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır. Verified by Visa ve MasterCard SecureCode logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.


3D Secure Neden Güvenlidir?  
3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması engellenmektedir.

3D Secure Nasıl İşler?  
Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kartına bağlı bir şifre ve bir güvenlik soru - cevabı tanımlar.  
Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümüne geçer.  
Kart sahibinin karşısına, bankası tarafından, işlem şifresini ve kişisel güvenlik mesajını soran bir pop-up ekran açılır.  
Kart sahibi şifresini girerek işleme devam eder. Şifre, banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır.


3D Secure Şifre Belirleme ve Kullanım  
Değerli müşterimiz, eğer daha önce 3D Secure şifresi almadıysanız alışveriş yapmak için www.alternatifkitap.com’ a girdiğinizde 3D Secure şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir.

3D Secure şifreniz yoksa, siparişinizi oluşturmaya başlayıp ödeme ekranına geldiğinizde kredi kartı bilgilerinizi girip Siparişi Bitir butonuna bastıktan sonra kart bilgilerinizin hemen altında 3D Secure bölümü açılmaktadır. Ekranınızda açılan 3D Secure bölümüne istenilen bilgileri girerek Aktive Et butonu yardımıyla şifre oluşturmanız gerekmektedir. Açılacak bir sonraki ekranda şifrenizi belirledikten sonra 3D Secure şifre belirleme işleminiz tamamlanmaktadır.

Eğer 3D Secure şifreniz varsa, siparişinizi oluşturmaya başlayıp ödeme ekranına geldiğinizde kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra Siparişi Bitir butonuna bastığınızda ekranda 3D Secure şifre penceresi açılmaktadır. Şifrenizi ilgili bölüme girerek siparişinizi sonlandırabilmektesiniz.


Avantaj: Elbette başta güvenlik geliyor. Hem iş yeri hem kullanıcı adına. Kullanıcılar hiç duymadığı veya güvenemediği sitelerde 3D Secure ile alışveriş yaptıklarında bankanın 3DS ekranlarında gördükleri, SMS şifresini ve/veya CVC2 kodunu girdikleri için kendilerini güvende hissederler. Üye işyeri açısından ise çalıntı kartların internet üzerinden kullanımını engellediği için ve işlemi yapan kişinin kart sahibinin kendisi olduğunu garanti altına aldıkları için üye işyerleri olası ters ibraz (chargeback) bildiriminden muaf olurlar.


Dezavantajı: İşlem süresinin ve adımların uzamasından ötürü, 3DS’a kayıtlı banka/kullanıcı olmaması, kullanıcının 3DS şifresini, CVC2 kodunu yanlış girmesi, SMS şifresinin geç gelmesi, kullanıcının ekranı terketmesi, browser redirection(ödeme sonrası gelen küçük ekran) problemleri vb. nedenleden ötürü üye işyeri ciro kaybeder. Genel olarak normal ödemelerin başarı oranı (başarılı ödeme sayısı / gelen toplam ödeme sayısı) %70-80 bandında gezerken, 3DS işlemler için bu oran %60-70 seviyelerindedir.


Kısaca maddelersek 3D Secure'nin sağladıkları:

- Güvenli alışveriş sağlar.

- Chargeback (geri ödeme) ve sorunlu işlemlerden oluşan zararlar,

- Sahte kart işlemlerinden doğan zararlar,

- Onaylanmayan kart işlemlerinin maliyeti,

- Üye işyerinin marka kimliğinin zarar görmesi,

gibi maliyetleri ortadan kaldırır.