Yükleniyor ...
%20
Sağlık Sisteminde Dönüşüm ve Sağlık İnsan Gücü Üzerindeki Etkil..

Sağlık Sisteminde Dönüşüm ve Sağlık İnsan Gücü Üzerindeki Etkileri - Ayhan Görmüş - Siyasal Kitabevi

Facebook Twitter
Siyasal Kitabevi
: 9786054627424
20,00 TL 
  16,00 TL
4,00 TL (%20)
%20

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 50,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +5,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Bu ürün sepetinizde var
Miktar:
Neoliberalizmin kökeni 1770'li yılların ortalarında yaşayan Adam Simit'in liberal düşünceye yönelik çalışmalarına dayanmaktadır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra birçok ülkelerde sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik gibi refah hizmetleri devletin temel sorumluluk alanlarına girmesine rağmen, 1970'lerde yaşanan küresel ekonomik krize tepki olarak yeniden gün yüzüne çıkan liberal düşünce (neoliberalizm), krizin faturasını refah devleti politikalarına çıkarmış ve krizden çıkış olarak da, piyasa dinamiklerine dayalı ekonomik, toplumsal ve siyasal yeniden yapılanmayı öngörmüştür. Neoliberal yeniden yapılanma sürecinde, devletin ekonomik ve sosyal aktivitelerine müdahalesinin azaltıldığı; piyasanın gücünü egemen kılmak için işgücü ve finans piyasalarının kuralsızlaştırıldığı ve ticaret ve yatırımları uyarmak için emek, sermaye, mal ve hizmetlerin tam hareketliliğini sağlayan sınırların ve engellerin ortadan kaldırıldığı görülmüştür. Neoliberal ideolojinin sağlık hizmetlerine yansıması ise, devletin sağlık hizmeti sunumundan çekilmesi ya da devletin rolünün azaltılması; hizmet üreticisi sağlık kurumları arasına rekabet sokulması; sağlık hizmetlerinde piyasa mekanizmalarına daha fazla yer verilmesi; sağlık hizmetlerinin desatralizasyonu; sağlık sisteminde hizmet sunumu ile finansmanın birbirinden ayrılması şeklinde olmuştur.Türkiye'de sağlık sisteminin verimliliğini artırmayı ve sağlık hizmeti sunumuna rekabet unsurunu sokmayı amaçlayan neoliberal sağlık reform çalışmalarına esasen 1980'lerden itibaren başlanmış olup, söz konusu sağlık reform çalışmaları, günümüzde Dünya Bankası destekli Sağlıkta Dönüşüm Programı adıyla yeni bir ivme kazanmıştır. Temelde emek yoğun bir yapısı olan ve topluma eşit, hakkaniyete uygun ve kaliteli sağlık hizmeti sunmayı esas alan sağlık sistemlerindeki bu dönüşüm, gerek sağlık hizmetine ihtiyaç duyanları, gerekse sağlık sistemi içinde aktif rol alanları önemli ölçüde etkilemiştir. Bu çalışma ile sağlık hizmetlerinde yaşanan neoliberal dönüşümün sağlık sistemi ve sağlık sisteminin en temel unsuru olan sağlık insan gücü üzerindeki etkilerinin sosyo-politik kritiği yapılmış ve ülkemiz sağlık sistemindeki dönüşümünün hangi çerçevede ve hangi yaklaşımlarla yapıldığı ve dönüşümün gerek ülkemiz sağlık sistemi, gerekse sağlık insan gücü üzerindeki etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Ürün Özellikleri
Yayınevi:

Siyasal Kitabevi

Ürün Kodu:9786054627424
Sayfa Sayısı:263 sayfa
Yazar:Ayhan Görmüş
Boyut:16 X 24 X 2 cm
Basım Yılı:2013 1.Baskı
Kağıt Cinsi:2.Hamur kağıt
Kapak/Ambalaj:Ciltsiz Kapak
Kredi Kartı ile Ödeme
Visa / MasterCard ile
Anlaşmalı Kredi Kartları ile Ödeme/Taksit Seçenekleri

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile Erdoğan Kitap Dağ.Paz.ve Tic.Ltd.Şti'ye göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gönderi bulunamadı

 

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula