Yükleniyor ...
Alter Yayıncılık -  Ekolojik Emperyalizm  - Hakan Reyhan

Alter Yayıncılık - Ekolojik Emperyalizm - Hakan Reyhan

Facebook Twitter
: 9786054523757
15,00 TL 
  10,50 TL
4,50 TL (%30)
%30
Bu ürün sepetinizde var

Stokta yok

EKOLOJİK EMPERYALİZMGıdaya Tahakkümün BiyopolitiğiEmperyal devletlerin ve küresel şirketlerin bitmek tükenmek bilmeyen büyüme, genişleme ve "kâr maksimizasyonu" hırsları artık gezegenimizin "doğal sınırları'n aşıldığı bir döneme girmesine neden olmuştur.Kapitalist tüketim toplumunun yol açtığı küresel iklim değişiminin en fazla bu değişimde hiç payı olmayan yoksul ülke halklarını etkilemesi; suyun ticari bir mal olarak algılanmasına akarsuların artık özgür akmamaya, yerel/yerli sahiplerinden koparılmaya başlanması; tohumun patentlenmesiyle birlikte gıdanın ontolojik mülkiyetinin değiştirilmesi ve genetiği değiştirilmiş organizmaların kârlı bir pazar ("GDO pazarı") haline getirilmesi...Ve bu sürece karşı yürütülen iklim adaleti, su hakkı ve gıda egemenliği hareketleri...Bütün bu gelişmeler içinde bulunduğumuz çağın artık "ekolojik emperyalizm çağı" olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu çağı, önceki çağın siyaset ve sosyal bilimler yaklaşımlarıyla; önceki emperyalizm kuramlarıyla çözümlemek yeterli görünmemektedir. Çünkü günümüz kapitalist tüketim toplumuyla beliren "ultra metalaşma" sürecinde canlılık, canlılığın gerekli unsurları (gıda, su, ilaç, gen, iklim vs.) üzerinde, bütün unsurlarıyla eko-sistemi içine alarak genişleyen bir tahakküm sistemi kurulmaya başlamıştır.Ekolojik emperyalizm adıyla Türkiye'de yayınlanan ilk çalışma olan bu kitap, ekolojik emperyalizm çağını anlamamızı sağlayacak yeni bir kuramsal çerçeve sunmakta ve bu çerçeveden yola çıkarak en belirgin ekolojik emperyalizm sorunu olarak "gıdaya tahakküm" sürecini ele almaktadır.Elbette bütün bu tahakküm ilişkisinin politik yansımaları ve politik bir çerçevesi de olacaktır. Bu politik çerçevenin demokrasi ile pek uyumlu olmadığı, yaşamın üzerine kurulmaya çalışılan bir tahakküm olduğu için faşizme, totalitarizme, en azından otoritariz-me kapı araladığı da söylenebilir. Bu süreçte, siyasal sürecin yeni yöneliminin "siyasal iktidar"dan daha geniş bir alanı ifade eden, ekosistem merkezli iktidar ilişkilerini de açıklayıcı bir zemin olan "biyoiktidar" olduğu da iyice belirginlik kazanmaya başlamıştır. Bu durumda biyoiktidar temelinde kurumsallaşmaya çalışan ve faşizmin, çok daha kalıcı/yıkıcı olma ihtimali yüksek, yeni bir türü olarak nitelendirilebilecek bir "biyofaşizmln gerçekleşmesinin de imkân dahilinde olduğu görülebilecektir.
 Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye - İstanbul

Sayfa Sayısı: 446

En / Boy: 13,50 / 21,00 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Temmuz 2012

Gönderi bulunamadı

 

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Kredi Kartı ile Ödeme
Visa / MasterCard ile
Anlaşmalı Kredi Kartları ile Ödeme/Taksit Seçenekleri

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile Erdoğan Kitap Dağ.Paz.ve Tic.Ltd.Şti'ye göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ürün Etiketleri