Yükleniyor ...
%20
Yugoslavya Neden Parçalandı - İrfan Kaya Ülger - Umuttepe Yayın..

Yugoslavya Neden Parçalandı - İrfan Kaya Ülger - Umuttepe Yayınları

Facebook Twitter
Products5
: 9786055100674
25,00 TL 
  20,00 TL
5,00 TL (%20)
%20

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 50,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +5,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Bu ürün sepetinizde var
Miktar:
Bu kitap, 1918 yılında Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı olarak kurulan, İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman ve İtal-yan işgaline uğrayan ve iç savaş yaşayan, 1946 yılında yeniden Josip Broz Tito tarafından yeniden kurgulanan Yu-goslavya’nın yüzyılın sonunda neden dağıldığı sorusuna cevap aramaktadır. Her şeyden önce belirtilmesi gereken husus şudur: Yugoslavya yapay bir devlet idi. Her ne kadar Güney Slav Uluslarının bütünlüğü gibi bir proje gündeme gelmiş olsa da bir Yugoslav üst kimliği yaratılamamıştır. Ne Slav kökenli halklar, ne ötekiler hiçbir şekilde alt kimlikle-rinden vazgeçmemişlerdir.
İkinci olarak, Yugoslavya coğrafyası tarih boyunca bir azınlıklar mozaiği görünümündedir. Eski Yugoslavya’da çoğunluk oluşturan Güney Slav halklarının dışında onlarca dil, din, mezhep, etnisite farklılığı bulunmaktadır. Devletin baskıcı niteliğinin güçlü olduğu dönemlerde bu durum sorun yaratmamıştır. Buna karşılık özgürlüklerin nispeten geniş-lediği dönemlerde, azınlık sorunları her düzeyde kendini göstermiş ve yer yer denetim altına alınamaz hale gelmiştir.
Üçüncü olarak belirtilmesi gereken husus şudur: Milliyetçilik, Yugoslavya’da yaşayan halkları geçmişten günümü-ze derin biçimde etkilemiştir. Slav kökenli olanlar ve diğerleri komünizm döneminde bile bir şekilde milliyetçi taleplerini ortaya koymuşlardır. Sırplar, ülke genelinde hâkimiyet kurmayı hedefleyen tahakkümcü milliyetçiliğe yönelirken, Katolik olan geleceğini Avrupa’da gören Hırvatlar ve Slovenler, ayrılıkçı milliyetçiliği benimsemişlerdir. Bosna Her-sek’de Müslüman olmak, hem dini inancı, hem de diğerlerinden farklılığı öne çıkaran unsurdur. Kosova’da yoğun biçimde bulunan Arnavutlar kendilerine haksızlık yapıldığı düşüncesi ile hareket ederken, Makedon milliyetçiliği Bal-kan Savaşları esnasında Yunanistan ve Bulgaristan tarafından belli bölümleri işgal edilen Tarihsel Makedonya’yı canlandırma ütopyasına yönelmiştir. 1980’lerin ikinci yarısında Sırbistan’da devlet başkanlığı görevini üstlenen Slo-bodan Miloseviç’in Kosova sorununu nedeniyle Sırp milliyetçiliğini tahrik etmesi, ülke genelinde alt kimliklerin öne çıkması ve ayrılıkçı eğilimlerin güçlenmesine neden olmuştur.
Eski Yugoslavya’nın niçin parçalandığını tüm çıplaklığı ve perde arkası ile ele alıp inceleyen bu çalışmanın, ulus-lararası ilişkiler öğrencileri başta olmak üzere, bölgeye ilgi duyan herkese yararlı olacağına inanıyoruz.


Kitaptaki konuların ana başlıkları:

YUGOSLAVYA HALKLARININ KISA TARİHİ
YUGOSLAVYA’DA TİTO DÖNEMİ
DAĞILMANIN GERİSİNDE YATAN FAKTÖRLER
ULUSLARARASI TOPLUMUN İKİLEMİ VE ADIM ADIM PARÇALANMA
BAĞIMSIZ KOSOVA’NIN DOĞUŞU
DAYTON BARIŞ ANLAŞMASI
SUMMARY OF THE GENERAL FRAMEWORK AGREMENT
TARAFLARIN DAYTON ANLAŞMASI HÜKÜMLERİNE UYACAKLARINA İLİŞKİN TAAHHÜT MEKTUPLARI
KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIK KARARI
Ürün Özellikleri
Yayınevi:

Products5

Ürün Kodu:9786055100674
Sayfa Sayısı:312 sayfa
Yazar:İrfan Kaya Ülger
Boyut:14 X 21 X 2 cm
Basım Yılı:2016 1.Baskı
Kağıt Cinsi:2.Hamur kağıt
Kapak/Ambalaj:Ciltsiz Kapak
Kredi Kartı ile Ödeme
Visa / MasterCard ile
Anlaşmalı Kredi Kartları ile Ödeme/Taksit Seçenekleri

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Aşağıdaki boşluğa resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz.

Doğrula

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile Erdoğan Kitap Dağ.Paz.ve Tic.Ltd.Şti'ye göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.