Barış Yüzleşme Müzakere - İsmail Beşikçi - İsmail Beşikçi Vakfı

%
15
İNDİRİM
9786059073233
%
15
İndirim
36.00 TL
30.60 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Barış Yüzleşme Müzakere - İsmail Beşikçi - İsmail Beşikçi Vakfı

İsmail Beşikcinin elinizdeki eseri, 1999-2013 tarihlerleri arasındaki yazıları içeren «Rejimin Niteliği ve Kürdler, Devlet ve Kürdler 2013 tarihindeki yazıları içeren Uluslararası Anti Kürd Nizam ve Yüksek Kürd Bilinci kitaplarından sonra, 2014-2015 tarihlerinden Newroz 2016 tarihine kadar çeşitli gazete, internet sitelerine ve konferanslardaki yazı ve sunumlarını, elinizdeki Barış Yüzleşme Müzakere kitabında topladık.

Kitapta; Devletsiz Ulus ve Halkların Maruz Kaldığı Tehlikelere dikkat çekilerek, gü-vence için bağımsız devlet vurgusu yapılmaktadır. Siyasal Islamın Yakın Doğu, Orta Doğu halklarına karşı bir silah olarak nasıl kullanıldığı, Kürd/Kürdistan ve bölge halklarına karşı en üst düzeyde IŞİDin Zuhuru ile nasıl işlevli kılındığı vurgulanmaktadır.

İslam dışı olan Reya Heqiye dediğimiz Kürd Alevilere, Ezdilere, diğer Müslüman olmayan ve bu arada sekülerlaik olan Kürdler gibi halldara yönelik düşün vealgı yanılsamaları yerinde incelenerek, gözlem ve izlem metoduyla tartışmaya sunularak araştırılmasının gereğinin neden acil olduğuna vurgu yapılmıştır.

Çatışmasızlık Durumunun, Barış ve Çözüm Süreci olarak gündemleştirilen söylemin içeriğinden nasıl boşaltılarak kavramsal kirliliklere evirildiğine parmak basarak, Barış, Yüzleşme, Müzakere konusu işlenmiş ve izah edilmiştir..

Osmanlılar ve Acemler Arasında, Kürdler tarihsel olarak preslenirken, bu geçmişin günümüze siyasal ve sosyal olarak nasıl yansıdığını tartışmıştır. Yüzüncü yılında, Sykes Picot Sazanof Antlaşması, çoktan iflas etmiş, geçersizliği ortaya çıkmışken, Kürd ve Kürdistanlıların bu durum karşısındaki yaklaşımları irdelenmektedir.

Kürdistan Bölgesel Yönetiminde Yönetim Zaafları ve partiler arası ilişkilerin tavizlerle aşılarak Kürdlerin bağımsızlığı istikametinde değil de, partiler arası çekişmelerin getirdiği dar siyasi kaosun kaynaklandığı olguları sosyal ve siyasal olarak açıklamaya çalışılmıştır.

Güney Kürdistan ve Güney Batı Kürdistandaki, IŞİD terörüne karşı insanlık mücadelesinde karasal alanda biricik güç olan peşmerge ve gerilla mücadelesinin Kürdlerin özgürleşmesi için kazandırdığı prestijin, tarihsel parçalanmışlık, bölünmüşlük ve paylaşılmışlığın Kürd siyasi çevrelerince henüz aşılamamasının ana zaaflarını teşhis ederek deşifre etmektedir.

İsmail Beşikci bu kitapta, Özyönetim üzerine, Kürdlerde/Kürdistanda Ana Sorun, Kürd siyasi çevrelerinin TBMM konusundaki algılarını eleştirmekte ve nasıl olması gerektiğine dair düşünceler sergilemektedir. Kitapta, üç bölüm olarak ele alınan Uluslararası Barışı Kurma Çabaları, Kürdler/Kürdistan makalesi, dönemin gidişatına ayna tutar niteliktedir. irdelenmesi ve kritik edilmesi dileğiyle...

Sayfa:
416 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2016
Barkod:
9786059073233