%
10
İNDİRİM
KARGO ÜCRETSİZ

Eşler Arasındaki Mal Rejimi Davalarında Yargıtay Uygulaması Pratik Uygulama Rehberi

9786257088374
%
10
İNDİRİM
135.00 TL
121.50 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 2 - 4 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +8,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

Aile hukukunun ve dolayısıyla aile mahkemelerinin baktığı davalar içinde belki de en zorlu ve karmaşık olan dava türleri mal rejimlerine ilişkin davalardır. Özellikle mal varlığının kapsamlı olduğu ve çeşitli aşamalardan geçtiği, evlilik birliğinin uzun süreli olduğu ve karşılıksız kazandırmaların fazla olduğu durumlarda bu karmaşıklık daha da artmaktadır. Yine bunun gibi, uzun süreye yayılan kooperatif hissesi, kredi ödemeleri, şirket hisseleri gibi hususlar, uygulamada sıkça hata yapılan ve üst mahkemenin kararı bozmasına/kaldırmasına neden olan hususlardır. Bu bakımdan, mal rejimleri hukuku aile hukuku içinde ayrı bir uzmanlık alanını oluşturmaktadır.

Mal rejimleri konusunun derin, karmaşık ve zorlu yapısı nedeniyle, uygulamada sıklıkla hata yapılmaktadır. Bu eserde, mal rejimlerinin esasına ilişkin temel konular ana hatlarıyla anlatılmıştır. Her bir konu ile yapılması gereken işlemlerin neler olduğu belirtilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, özellikle kredi ödemelerinin bulunduğu rejimin tasfiyesi, kooperatif ödemelerinin bulunduğu rejimin tasfiyesi gibi uygulamada sıkça görülen durumlarda ne şekilde hareket edilmesi gerektiği madde madde ifade edilmeye çalışılmış; ilgili hususta Yargıtay’ın tespit ettiği hatalar ve çözüm yöntemleri ayrıntıda boğulmadan vurucu bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır.

Kitap 10 bölümden oluşmakta olup, uygulamada eşler arasında ayrı bir mal rejimi sözleşmesi yapılması pek yaygın olmadığından ve dolayısıyla yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi çoğunluğu oluşturduğundan, bu rejime ve tasfiyesine büyük bir ağırlık verilmiştir. Bu bağlamda, katkı-değer artış payı alacağı, katılma alacağı, eklenecek değerler, denkleştirme, aile konutu, katılma alacağına ilişkin tüm sorunlar, önemli usul uyarıları ve diğer tüm önemli konular kitapta belirli ve anlaşılır bir sistematik dahilinde ele alınmıştır.

Özellikle mesleğin başındaki uygulayıcılara katkı sağlamak ve en azından fikir vermek amacıyla dilekçe ve Yargıtay tarafından onanmış yerel mahkeme karar örneklerine yer verilmiştir. Yine bunun gibi, konuyla ilgili bilirkişi raporlarına örnekler verilmiştir.

Eser bir uygulama rehberi mantığıyla hazırlanmış olup, bilimsellik iddiası taşımamaktadır. Bu bakımdan, her bir konunun esası ve şartları kısa bir şekilde sunulduktan sonra, Yargıtay’ın bozma sebebi yaptığı hususlara yer verilmiş ve uygulayıcıların karşılaşma olasılığı yüksek olan problemlere değinilmiştir.

Mal rejimleri konusu çok kapsamlı olup çeşitli unsurları içermektedir. Kapsamın geniş olması nedeniyle, vakit darlığı yaşayan uygulayıcıların istenen bilgiye çabuk ulaşabilmesi için, özenle hazırlanmış işlevsel bir kavram indeksi eserin sonuna konulmuştur. Örneğin “kredi ödemeleri”, “faiz”, “şirket hissesi”, “bağış iddiası”, “muvazaa iddiası” ve “boşanma protokolü” gibi kilit kavramlara bu kavram indeksinden rahatlıkla ulaşılabilecektir.

Yine bunun gibi, Türk Medeni Kanunu’nun mal rejimlerine ilişkin hükümlerine temas eden kitabın ilgili sayfalarına rahat ulaşılabilmesi için, maddelere göre arama indeksi oluşturulmuştur.

Kitap içeriğinde ayrı bir bölüm açılarak, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun mal rejimlerine ilişkin vermiş olduğu emsal kararlara da yer verilmiştir.

Diğer hukuk davalarında olduğu gibi, mal rejimlerine ilişkin davalarda da sıklıkla usul hataları yapılabilmektedir. Örneğin görev ve yetki, taleple bağlılık, ıslah ve ispat yükü gibi önemli hususlarda sıklıkla hata yapılabilmektedir. Kitapta bu hususlara ve Yargıtay’ın önemli tespitlerine anlaşılır bir şekilde yer verilmiştir.

Mal rejimleri konusunda hakkaniyet düşüncesi büyük bir öneme sahiptir. Zaman zaman Yargıtay’ın da hakkaniyet bağlamında görüş değişikliğine gidebildiği görülmektedir. Bu nedenle, Yargıtay’ın özellikle son kararlarına (mümkün mertebe 2020-2019-2018 tarihli kararlarına) yer vererek, okuyucunun tereddüt yaşamamasını sağlamaya çalıştık.

Marka:
Adalet Yayınevi
Yazar:
İhsan Makas
Sayfa:
615 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Haziran 2020
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 121.50 TL 121.50 TL
2 Taksit 60.75 TL 121.50 TL
3 Taksit 40.50 TL 121.50 TL
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 121.50 TL 121.50 TL
2 Taksit 60.75 TL 121.50 TL
3 Taksit 40.50 TL 121.50 TL
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 121.50 TL 121.50 TL
2 Taksit 121.50 TL 121.50 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 121.50 TL 121.50 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
+3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 121.50 TL 121.50 TL
2 Taksit 60.75 TL 121.50 TL
3 Taksit 42.12 TL 126.36 TL
Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 121.50 TL
Havale / Eft 121.50 TL
Posta Çeki 121.50 TL
Kapıda Ödeme 129.50 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +8,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap
Adalet Yayınevi