Garp - Şark Ayrımında İslam Algısı - Abdurrahman Küçük - Berikan Yayınları

%
20
İNDİRİM
9789752678637
%
20
İndirim
32.00 TL
25.60 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

İslâm Algısı, Şark-Garp ayrımında önemli köşe taşlarından birisidir. Bu algı, içeriden ve dışarıdan bakışa göre değişen bir algıdır. Bir Müslümanın İslâm Dinine bakışıyla,bir başka din mensubunun İslâma bakışı arasında fark hep vardır ve var olmaya da devam etmektedir. Bu durum; Hıristiyanlık için de Yahudilik için de diğer dinler için de geçerlidir. Garp-Şark/Batı-Doğu ayrışması ve Garpın Şarka bakışında değişimin yaşanması; Türklerin İslâmı toptan sayılacak bir çoğunlukla kabul edip İslâmın bayraktarlığını yapmasıyla, Anadoluyu ve Balkanları Türleştirip Müslümanlaştırmasıyla başlamaktadır.

Müslüman olduktan sonraki gelişlerinde Türkler; farklı dinlere mensup Anadoludaki insanlarla Türkçe konuşup anlaşmış ve onların büyük bir kısmını hem Türkleştirmiş hem de Müslümanlastırmıstır. Türklerin İslâmı Batıya yayması; Hıristiyan Batı dünyasını endişelendirmiş ve Garpın hem Türklere hem de İslâma karşı tezler üretmesine yol açmıştır. Üretilen tezler, İslâmı anlama ve algılama ile ilgili olmuştur. Bu anlama ve algılamada bilim adamları etkin rol üstlenmiştir. Bu çalışmada; 19. Yüzyıla ait Garptan Fransız Ernest Renan ve Şarktan da Türk Namık Kemal gibi iki bilim adamı örnek tipler olarak seçilmiştir.

Renan; İslâm ve İlim adlı çalışmasında, İslâmı İlmî gelişmeye engel görmüş, İslâmdan kurtulmadıkça Müslümanların ilerleyemeyeceğini iddia etmiştir. Garbın bu yanlış algısını düzeltme yönünde Müslüman Türk bilim adamlarından Namık Kemalin; ilme önem veren ve ilmi teşvik eden yegâne dinin İslâm olduğunu ortaya koyan Renan Müdâfanâmesi şeklinde cevabı olmuştur.

Anadolunun/Türkiyenin, 12-14. Yüz yıllarda, 200 yıl gibi kısa bir sürede Türkleşip Müslümanlaşması batılı tarihçiler tarafından bir bilmece hatta mucize gibi değerlendirilmiştir/algılanmıştır. Bu değerlendirme/algılama; Batının Türk Milletine karsı durusu döneminin de başlangıcı olmuştur. Bu karşı duruş; Haçlı Seferleri ile kendini göstermiş, günümüzde de Avrupa Birliği süreciyle yeniden gündeme gelmiştir. Batılı bazı ülkeler ve temsilcileri, Avrupa Birliğini bir Hıristiyan Birliği gibi görüp Müslüman olan Türkiyenin Avrupa Birliğine alınmasına karşı çıkarken; Türkiyeden de Avrupa Birliğini bir Hıristiyan Kulübü gibi görüp değerlendirenler hatta liderler olmuştur.

İnsanlığın yararına işler yapmak için karşılıklı bu yanlış algıları gidermek, engelleri aşmak ve el sıkışmak gerekmektedir. Bu gereklilik; dinlerin ortak mesajlarındandır. Ortak mesajları doğru algılamaya,engelleri aşmaya ve orta yolda çözüm bulmaya yarayacak ipuçları, bu kitapta bulunabilecektir.

Sayfa:
232 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
14.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Şubat 2021
Barkod:
9789752678637