%
10
İNDİRİM

Geniş Açıklamalı Çocuk Yargılamalarında Yapılan Tüm Hatalar ve Bozma Nedenleri

YENİ ÜRÜN
9786257802048
%
10
İNDİRİM
98.00 TL
88.20 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 2 - 4 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +8,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

Ceza yargısı alanında temel kanunların değiştirilmesini de içeren reform sürecinin başlamasının üzerinden onbeş yılı aşkın bir zaman geçti. Bu süreç zarfında kanunların aksayan yönlerinin iyileştirilmesine yönelik ve ayrıca modern dünyada meydana gelen gelişmelere uyum kapsamında birçok kanun değişiklikleri yapıldı. Türk ceza hukukunda esas alınan amaç, ilke ve usuller bu zaman zarfında yerleşip uygulamaya hâkim oldu. Yargıtayın uygulamaya yönelik içtihatları istikrar kazandı ve benimsendi.

Tüm bu gelişmelere rağmen yerel mahkemelerce verilen kararların üst mahkemelerce onama oranı oldukça düşüktür. Yargıtay bozma nedenleri incelendiğinde, yerel mahkeme kararlarından pek çoğunun birbirinin tekrarı niteliğindeki benzer hatalar nedeniyle bozulduğu görülmektedir. Bu hatalar yargılama süresinin oldukça uzamasına, kesinlik kazanamayan dosyalar nedeniyle tekraren yargılama yapılmasına, nihayetinde adil yargılama ilkesinin ihlal edilmesine neden olmaktadır. Yerel mahkemelerin bu hataları, mevcut not sistemi nedeniyle bireysel olarak da hâkim-savcıların terfilerini etkilemektedir. Esasen sürekli tekrarlanan basit ve önlenebilir hataların öğrenilmesi ve fark edilmesi ile yukarıda bahsedilen sorunların ciddi oranda çözümü mümkündür.

TCK Genel Hükümler Kapsamında Ceza Mahkemelerinde En Sık Karşılaşılan 444 Uygulama Hatası ve Bozma Nedeni isimli kitabımın yayınlanmasından sonra kısa süre içerisinde almış olduğum olumlu tepkiler ve ulaştığı satış rakamı devam etmekte olduğum bu projemi hızlandırarak neticelendirmemi sağladı.

Hatalar öğreticidir anlayışından yola çıkarak somutlaştırdığım bu çalışmada, suça sürüklenen çocukların yargılamalarında yapılan hatalar tespit edilerek, anlaşılır olması bakımından konularına ve maddelerine göre ayrılmıştır. Çalışmada, çocuk mahkemeleri ve çocuk ağır ceza mahkemeleri ile bu mahkemelerin teşkilatlanmadığı mahallerde çocuk mahkemesi sıfatıyla yargılama yapan genel mahkemelerin, Türk Ceza Kanunu (Genel Hükümler), Ceza Muhakemesi Kanunu ve Çocuk Koruma Kanununun uygulanmasında hata yaptıkları, yanıldıkları ve gözden kaçırdıkları hususlar incelenmiştir. Açıklamalı bir tespit ve derleme kitabı niteliğindeki bu çalışmada, hukuk uygulayıcılarından olan hâkimlerin yapılan hataları bir arada görmeleri ve bunlardan sakınmaları, Cumhuriyet savcıları ile avukatların da mahkemelerce verilen hükümlerdeki hataları kolaylıkla tespit edebilmeleri ve kanun yoluna başvururken bu nedenlerden faydalanmaları amaçlanmıştır.

Görevli mahkemelerin suça sürüklenen çocuklar hakkındaki yargılamalara özgü olan hatalarının ve bu hatalardan kaynaklanan bozma nedenlerinin incelendiği çalışmamız dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çocuk ve suça sürüklenen çocuk kavramı, çocuk yargılamasında temel amaç ve ilkeler, soruşturma evresi, sağır ve dilsizlerin durumu, ulusal ve uluslararası çocuk mevzuatı incelenmiştir. İkinci bölümde, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun genel hükümlerinin uygulanmasından kaynaklanan hatalar ve bozma nedenleri; üçüncü bölümde, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununun uygulanmasından kaynaklanan hatalar ve bozma nedenleri; dördüncü bölümde ise 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun uygulanmasından kaynaklanan hatalar ve bozma nedenleri incelenmiştir. Yapılan hatalarla ve bozma nedenleriyle ilgili kanuni nedenler belirtilerek, hata yapılmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Her hata ve bozma nedeniyle ilgili olarak en güncel, özet ve seçme Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Ceza Dairesi kararları konunun altında sunulmuştur.

En üst dereceli adli yargı mercii olması ve kararlarının tüm adli yargı organlarını bağlaması nedeniyle çalışmada genel itibariyle Yargıtay kararlarına yer verilmiş, istisnalar haricinde İstinaf Mahkemesi kararları eklenmemiştir.

Kitap, hem mesleğe yeni başlayan, hem de kıdemli meslektaşların faydalanması niyet ve gayesiyle hazırlanmıştır. Bu nedenle anlatım oldukça yalın, kapsam ise geniş tutulmuş, karşılaşılabilecek

Marka:
Adalet Yayınevi
Yazar:
Gülay Uçar Kılınç
Sayfa:
444 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Eylül 2020
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 88.20 TL 88.20 TL
2 Taksit 44.10 TL 88.20 TL
3 Taksit 29.40 TL 88.20 TL
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 88.20 TL 88.20 TL
100 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 88.20 TL 88.20 TL
2 Taksit 88.20 TL 88.20 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 88.20 TL 88.20 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
+3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 88.20 TL 88.20 TL
2 Taksit 44.10 TL 88.20 TL
3 Taksit 30.58 TL 91.73 TL
Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 88.20 TL
Havale / Eft 88.20 TL
Posta Çeki 88.20 TL
Kapıda Ödeme 96.20 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +8,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap
Adalet Yayınevi