Uçak Gemileri - Ersan Ergür - Assam Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786254006210
%
30
İndirim
25.00 TL
17.50 TL
34 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

ASSAM (Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi) tarafından yapılan değerlendirmede; Dünyanın en büyük iç denizi konumundaki Akdeniz, Kızıl Deniz ve Karadeniz’in giriş kapıları sayılan Cebeli Tarık, Bab-El Mendeb, Çanakkale ve İstanbul boğazları ve Süveyş Kanalını kontrol eden; Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Akdeniz, Karadeniz, Kızıldeniz ve Hazar Denizine kıyıları olan; Dünya kara, hava ve deniz ulaşım yollarının alternatifsiz merkezi olma imkânına sahip bulunan; Dünya petrol rezervlerinin %55,5’ine, üretiminin %45,6’sına, doğalgaz rezervlerinin %64,1’ine, üretiminin %33’üne, sahip olan; Asya-Afrika (ASRİKA) Kıtalarının Orta Asya-Yakın Doğu-Kuzey Afrika-Afrika Sahel Kuşağı- Doğu ve Batı Afrika Bölgelerini kapsayan; 61 İslâm Ülkesinden 55’inin üzerinde bulunduğu (27’si Asya, 28’si Afrika Kıtalarında) Kenar Kuşak Coğrafyasının genişletilmiş bir şekli olan İSLAM COĞRAFYASI; Jeopolitik konumu, ortak medeniyet değerleri ve tarihi birikimi ile imkân, gayret ve hedeflerini birleştirerek bir irade altında toplanması halinde DÜNYAYA HÂKİM OLMA potansiyeline sahip görülmektedir.
İngiliz Amiral Alfred Thayer Mahan (1840-1914) denizlerin önemine vurgu yaparak, Dünyaya hâkim olmanın yolunun denizlere hâkim olmaktan geçtiğini ileri sürmüş ve DENİZ HÂKİMİYET TEORİSİ’nin savunucusu olmuştur.

ABD’li Havacı Alb. Hausy Scitaklian, bütün teorilerin gerçekleşmesinin hava hâkimiyetinin sağlanması ile mümkün olabileceğini ileri sürerek, hâkimiyet teorilerine yeni bir boyut kazandırmış; NASA (ABD-National Aeronautics and Space Administration-Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından desteklenen bu teori, UZAYA HÂKİM OLAN DÜNYAYA HÂKİM OLUR şekline dönüşmüştür.

Ülkeler güvenlikleri için, kendilerine yönelecek tehditleri sınırlarının ötesinde tespit ederek, kaynağında bertaraf edecek bir savunma sistemi oluşturmak zorundadırlar. Savunma konseptlerini böyle tespit etmeyenler ise, tehdit gelip kapıya dayansın diye sınırlarında bekleyen bir savunma organizasyonu içine girerler.

Açık denizlere sahili olan Devletler, yine açık denizlere kıyısı olan bütün devletlerle sınır komşusu gibidir.

Devletler; kara kuvvetlerinin yanı sıra deniz kuvvetleri, kara ve denizlerdeki hava platformları üzerine konuşlandırdıkları taktik ve stratejik savaş uçakları, helikopterler, füzeler, elektronik harp vasıtaları ve siber güvenlik sistemlerinden oluşan hava kuvvetleri ile karalarda, denizlerde, havada ve uzayda güçlü bulunmak suretiyle Dünya üzerinde hâkimiyet mücadelesi vermekte ve güvenlik ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Ülkeler, Atom enerjisi ile çalışan uçak gemileri, bunların korumasını yapan savaş gemileri ve kara kuvvetlerini taşıyan amfibi gemilerle kara üssüne ihtiyaç duymadan muharip unsurlarını dünyanın istediği bölgesine taşıma imkânına sahip olabilmektedirler.

ABD, Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, İngiltere, Hindistan, İtalya, Japonya, Rusya, İspanya, Güney Kore ve Tayland, Dünyada Uçak gemisine sahip olan ülkelerdir. Amfibi imkâna da sahip olan ilk Türk Uçak Gemisi 2021 yılında Deniz Kuvvetlerinin envanterine girecektir.

Savaş uçakları ve gemilerinin teknik, taktik ve stratejik gelişim ve teknik özelliklerinin tarihi süreç içinde değerlendirildiği bu eseri, deniz ve hava kuvvetleri tarihine kazandıran Sayın Ersan Ergür’ü tebrik eder “Uçak Gemileri Kitabı”nın hayırlara vesile olmasını dilerim.
Marka:
Assam Yayınları
Yazar:
Ersan Ergür
Sayfa:
196 Sayfa
Kağıt:
2.Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2020