8.Sınıf Türkçe

8. Sınıf Türkçe

 

Türkçe dersi eğitim hayatımızın her aşamasında yer almakta. İlkokuldan üniversiteye kadar okul hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan Türkçe derslerinin önemini sonraki yıllarda daha iyi anlıyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken karşılaştığımız zorlukların önemli bir kısmı Türkçe derslerini yeterince önemsememekten kaynaklanıyor. Bu yönüyle 8. sınıf Türkçe derslerinin kritik bir önemde olduğunu görüyoruz. Cümlede anlam, yazım kuralları, anlatım bozuklukları gibi konularda temel bilgileri bu derslerde öğreniyoruz. Konu eksiği olan öğrenciler ise sınav soruları karşısında daha düşük bir performans gösteriyor. Hal böyle olunca ders konularına daha fazla önem vermek gerektiği ortaya çıkıyor.

 

8. Sınıf Türkçe Konuları Nelerdir?

 

Diğer tüm derslerde olduğu gibi 8. sınıf Türkçe konuları da MEB tarafından belirlenmekte. Ancak diğer derslerden farklı olarak 8. sınıf Türkçe konuları arasında bazıları hem birinci hem de ikinci dönemde ele alınıyor. Bu noktada bazı öğrencilerin ve velilerin kafası karışabilmekte. Ancak konu dağılımları MEB tarafından yapılmakta ve hazırlık kitapları da bu dağılıma göre şekillenmekte. Konuların neler olduğuna baktığımızda;

 

1. Dönem Konuları

 

·         Fiilimsiler

·         Sözcükte Anlam

·         Söz Gruplarında Anlam

·         Deyimler ve Atasözleri

·         Cümlenin Öğeleri

·         Söz Sanatları

·         Yazım Kuralları

·         Noktalama İşaretleri

·         Cümlede Anlam

·         Metin Türleri

·         Cümle Türleri

 

2. Dönem Konuları 

 

·         Parçada Anlam

·         Fiilde Çatı

·         Cümlede Anlam

·         Sözel Mantık / Görsel Okuma

·         Yazım Kuralları

·         Noktalama İşaretleri

·         Anlatım Bozuklukları

 

Görüldüğü üzere cümlede anlam, yazım kuralları ve noktalama işaretleri her iki dönemin de konusu içinde yer almakta. Bu konularda öğrencilerin çeşitli güçlükler yaşaması konuların her iki dönemde de ele alınmasını gerektiriyor. LGS sınavında da adaylar en çok bu konulardan gelen sorularda hata yapıyor.

 

LGS Sınavında 8. Sınıf Türkçe Konularının Dağılımları Nasıldır?

 

Liselere Geçiş Sistemi LGS'ye hazırlanan adayların en merak ettiği konulardan biri şüphesiz ki 8. sınıf Türkçe konularının dağılımıdır. Aslına bakarsanız, birçok sınavda olduğu gibi bu konuda da dağılımın yıllara göre farklılaştığını görüyoruz. Ancak yine de ortalama bir şeyler söylemek mümkün. Örneğin sözcükte ve cümlede anlam soruları ortalama 2 adet gelmekte. Paragrafta anlam soruları 6 ile 8 arasında gelebiliyor. Deyimler ve söz sanatları ve fiilimsilerden hiç soru gelmediği yıllar oldu.

 

Geri kalan konulardan her yıl en az 1 soru geldiğini söyleyebiliriz. Sözel mantık ve görsel okuma soruları ise yaklaşık 5-6 düzeyinde. Bununla birlikte bu soru dağılımlarının kesin rakamlar olmadığını belirtmekte yarar var. Önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da konu dağılımları ve soru adetleri ilgili kurumlar tarafından belirlenmekte.

 

8. Sınıf Türkçe Dersine Nasıl Çalışmak Gerekir?

 

Her derste olduğu gibi 8. sınıf Türkçe dersinin de kendine özgü bir çalışma yöntemi var. Ancak bu konuda başarılı olmanın yolu dil hakimiyetini artırmaktan geçiyor. Ve bu da elbette çokça kitap okumayla yakından ilişkili. Okuma alışkanlığını erken yaşlarda kazanmamış öğrenciler sınavlarda özellikle paragraf sorularında epeyce zorlanmakta. Peki iyi bir çalışma yönteminde nelere dikkat etmek gerekir? Genel olarak ifade edecek olursak;

 

·         Dersleri iyi şekilde takip etmek, konuları öncelikle derste anlamak gerekir. Anlaşılmayan konular hakkında soru sormak öğrencinin dersi daha iyi anlamasını sağlar.

·         Sözcükte ve söz gruplarında anlamla ilgili sorular dil hakimiyetiyle yakından ilgilidir. Bu nedenle öğrencinin vakit buldukça kitap okuması bu konulardaki performansını artırır.

·         Deyimler ve atasözleri bir dilin en önemli hazineleridir. Bu konularda farkındalıkları artırmak için deyimler sözlüğü veya atasözleri kitaplarından yararlanmak oldukça faydalıdır.

·         Cümlenin öğeleri konusunda önemli birkaç püf noktasını bilmek, ilgili tüm soruların çözümünü kolaylaştırır. Ancak yine de öğrencilerin yeterince alıştırma yapması ve eksiklerini kapatması gerekir.

·         Yazım kuralları ve noktalama işaretleri sınavlarda en çok hata yapılan konulardır. Eğer iyi bir kitap okuyucusu olursanız bu konularda daha az hata yaparsınız.

·         Yanlışlarınızı azaltmak için çalışmalarınızı not alarak yapmanızda yarar var. Bu sayede notlarınıza ara sıra göz atma imkanınız olur. Öğrendiğiniz bilgiler böylelikle daha kalıcı hale gelir.

·         Cümlede anlam sorularında daha az hata yapmak için soru bankası ve yaprak testlerden yararlanabilirsiniz. Özellikle yaprak testler kısıtlı zamanları değerlendirmek için oldukça kullanışlıdır.

·         Metin ve cümle türleri konusunda daha iyi bir performans için konuları iyi çalışmak yetmez. Bolca soru çözmeniz ve çıkmış soruları incelemeniz de bu bağlamda faydalı olacaktır.

·         Sözel mantık ve görsel okuma sorularında hata yapmamak için de bolca alıştırma yapmalısınız. Çünkü bu soru çeşitleri daha fazla pratik yapmanızı gerektiren soru çeşitleridir.

 

8. Sınıf Türkçe Hazırlık Kitapları Nelerdir?

 

Perakende satış noktaları ve online kanallarda 8. sınıf Türkçe hazırlık kitapları kategorisinde farklı birçok ürünle karşılaşmanız mümkün. Bunlar arasında bir kısmı konu eksiklerini giderme amacındadır. Diğer çeşitleri ise öğrencilerin sınav mantığını kavramalarına katkı sağlar. Test tekniğiyle kendilerini geliştiren öğrenciler böylelikle sınavda daha iyi bir performans sergiler. Genel olarak ifade edecek olursak bu kitaplar arasında en sık karşılaşabileceğiniz ürün çeşitleri şu şekildedir:

 

·         8. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

·         8. Sınıf Türkçe Denemeleri

·         LGS Türkçe Sınav Kelimeleri

·         Ödev Fasikülü Türkçe 8. Sınıf

·         LGS Türkçe Deneme Sınavları

·         Paragraf Soruları LGS 8. Sınıf Hazırlık Kitapları

·         8. Sınıf Türkçe 1. Dönem Soru Kitapları

·         8. Sınıf Türkçe 2. Dönem Soru Kitapları

·         LGS 8. Sınıf Türkçe Soru Bankası

·         LGS Görsel Okuma ve Sözel Mantık Soru Bankası

·         Konu Özetli 8. Sınıf Türkçe Soru Bankaları

·         8. Sınıf Sözel Beceri Temelli Sorular

·         8. Sınıf Genel Tekrar Türkçe Testleri

·         LGS Türkçe Çıkmış Sorular ve Çözümleri

 

8. Sınıf Türkçe Hazırlık Kitaplarıyla Çalışırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Yukarıdaki hazırlık kitaplarının her biri 8. sınıf Türkçe ders konularını anlama ve sınava hazırlık konusunda adayların işlerini kolaylaştıracak nitelikte. Ancak yine de bu kitapları kullanırken bazı konulara dikkat etmekte yarar var. Böylelikle adaylar daha yüksek bir verimlilik düzeyine ulaşır. Aynı zamanda da hayallerindeki eğitim kurumlarına bir adım daha yaklaşır. Genel olarak ifade edecek olursak;

 

·         Kitap seçiminin öğrencinin ihtiyaçlarına gerçekten uygun olması gerekir. Aksi durumda ne yazık ki verimli bir çalışma yapma imkanı oluşmaz.

·         8. sınıf Türkçe konuları aslında zor değildir. Ancak dil hakimiyetiyle yakından ilgilidir. Soru kitapları bu konuda daha sınırlı katkılar gösterir. Bu bakımdan sınava hazırlık kitaplarıyla yetinmemeli, vakit buldukça kitap okumaya gayret etmelisiniz. 

·         Dilbilgisiyle ilgili sorular adayların bilgi düzeylerini test eder. Dolayısıyla bu soru çeşitlerinde daha başarılı olmak için yanlış cevaplarınızı mutlaka incelemelisiniz. Çözümünü anlamadığınız sorularda ise mutlaka öğretmeninize danışmalısınız. 

·         Soru ve deneme kitapları tavsiyeleri öğrenciler arasında merak uyandıran bir konudur. Ancak sınav başarısı sadece hazırlık kitaplarıyla ilgili değildir. Başka bir deyişle dil hakimiyetiniz zayıfsa hazırlık kitapları ile daha sınırlı bir başarı elde edersiniz. 

·         Yanlış cevaplarınızın nedenlerini mutlaka incelemeli, gerektiğinde bazı notlar almalısınız. Bu sayede aynı hataları bir daha tekrarlamazsınız. 

·         Paragraf sorularının uzunluğundan hiçbir zaman şikayet etmemeli, hiçbir soruya önyargıyla yaklaşmamalısınız. Aksine, uzun soruların cevap konusunda daha fazla ipucu verdiğini düşünmelisiniz. Böylelikle ipuçlarını bulup soruları doğru şekilde cevaplayabilirsiniz. 

·         Deyim ve atasözleri ile ilgili sorularda adaylar bazen çok basit hatalar yapabiliyor. Bu sorular üzerinde çalışırken aceleci olmamalısınız. Soruyu sonuna kadar okumalı, ardından cevap üzerinde düşünmelisiniz. Dilerseniz sınav kelimeleri hazırlık kitapları çalışarak daha başarılı sonuçlara imza atabilirsiniz.

·         Çalıştığınız kitabın seviyesini basit bulmanız durumunda daha ileri seviyeye geçebilirsiniz. Bu bağlamda en çok zaman ayırmanız gereken hazırlık kitapları çıkmış sorular kitaplarıdır. Çünkü bu kitaplar sınav mantığını daha iyi anlayıp kendinizi geliştirmenize katkı sağlar. 

 

En Ucuz 8. Sınıf Türkçe Hazırlık Kitapları Nereden Alınır?

 

Sınavlara hazırlanan adaylar için ucuz soru bankası ve deneme, test kitabı ve diğer yayınların temini önemli bir konudur. Son yıllarda artan maliyetler nedeniyle kitap fiyatlarının da artması bu bağlamda ciddi bir sorun. Hammadde tarafında yaşanan sorunlara ek olarak artan işçilik maliyetleri ve diğer konular da ucuz hazırlık kitabı temini konusunda sıkıntı yaratabiliyor.

 

Alternatif Kitap olarak kullanıcılarımıza her daim uygun fiyatlı kitaplar sunmanın gayreti içinde olduk. "Kitaba ulaşmanın alternatif yolu" mottosuyla çıktığımız bu yolda ürün çeşitliliğimizi sürekli artırdık. Aynı zamanda da uygun fiyat politikamızı sürdürdük. Sitemizi ziyaret eden kullanıcılar aradıkları tüm kitapları uygun fiyata buldular. Sadece hazırlık kitapları konusunda değil, diğer tüm kitaplarda da aradığınız en uygun fiyatları Alternatif Kitap'ta bulabilirsiniz. 

Fen Bilimleri 8. Sınıf Yeni Nesil Türkçe Yetkinlik Defterim
%50
SON 3 ADET
266.00 TL
133.00 TL
Spoiler Yayınları 8. Sınıf Türkçe Yeni Nesil Defteri
%35
SON 2 ADET
218.00 TL
141.70 TL
Ünlüler Karması Sempatik 8. Sınıf Paragraf Soru Bankası
%30
Stokta Var
149.00 TL
104.30 TL
8.Sınıf LGS Türkçe Bil Bang Soru Bankası Ünlü Yayınlar
%58
SON 1 ADET
120.00 TL
50.00 TL
Tudem 8.Sınıf Türkçe 3 Boyut Föy
%40
SON 4 ADET
339.00 TL
203.40 TL
SON 2 ADET
199.00 TL
SON 1 ADET
194.00 TL
SON 1 ADET
199.00 TL
Tetra 8.Sınıf 1.Dönem Türkçe 15 Deneme Sınavı
%20
SON 1 ADET
120.00 TL
96.00 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Fiyat
Stokta