İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947de Avusturyanın Bregenz şehrinde dünyaya gelmiştir. İki yaşında ailesiyle birlikte Türkiyeye göç etmiştir. Lise eğitimini İstanbulda tamamlamış, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girmiştir. Ardından Tarih Bölümünde okumuş ve büyük tarihçi Halil İnalcıkın öğrencisi olmuştur.

İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesinde Halil İnalcıkla birlikte yapmıştır. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde doktor olarak göreve başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu çalışması ile doçentlik unvanını kazanmıştır. Devletin akademik politikalarına tepki göstermiş ve istifasını sunmuştur. İstifasının ardından birçok ülkede misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 1989 yılında Türkiyeye dönerek profesör unvanını almıştır. Tarih alanında pek çok esere imza atmıştır.

Ortaylı, tarihi ve kültürel mirası çok önemser. Çalışmalarının odak noktasında Osmanlı İmparatorluğunun doğru şekilde anlaşılması vardır. En önemli eserleri İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, Son İmparatorluk Osmanlı, Türkiye Teşkilat ve İdare Tarihi, Osmanlı Barışı eserleridir. 2021 yılında yayınladığı Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabı en çok satan kitaplarından biri olmuştur.

İnce ve keskin zekasıyla İlber Ortaylı, her yaştan insana tarihi sevdirmiştir. Esprili kişiliğiyle Türk halkının gönlünde taht kurmuş, Türk Tarih Kurumu Şeref Üyeleri arasında yer almıştır. Yerli ve yabancı dergilerde Osmanlı ve Rus tarihi hakkında pek çok makale yayınlamıştır. Türkiyenin saygın üniversitelerinden Galatasaray ve Bilkent Üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yapmıştır. Ayrıca Topkapı Müzesinde Müze Başkanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.
İlber Ortaylı
  • İlber Ortaylı
Yayınevi
Fiyat
Stokta