DGS Kitapları

DGS Konu Kitapları

 

Kısa adıyla DGS olarak bilinen Dikey Geçiş Sınavı her yıl binlerce adayın yarıştığı en zorlu ÖSYM sınavlarından biridir. Meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun öğrenciler DGS sınavı ile örgün öğretim lisans programlarına geçiş hakkı kazanır. İlk olarak 2000 yılında düzenlenen bu sınav yılda 1 kez Temmuz veya Ağustos ayında gerçekleşmekte. Bu yüzden adayların sınav vakti gelmeden hazırlık kitapları ile çalışmalarını tamamlamaları gerekmekte. DGS kitapları arasında en çok ilgi görenlerinden biri olan DGS konu kitapları ile siz de DGS'ye hazırlık sürecinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Konu eksiklerinizi tamamlayabilir, yapacağınız alıştırmalarla sınav için hız kazanabilirsiniz.

 

DGS Konu Anlatımlı Kitap Çeşitleri

 

DGS'ye ilk kez katılacaksanız konu anlatım kitaplarının özelliklerini ve türlerini merak ediyor olabilirsiniz. Aslında adından da belli olduğu üzere konu anlatım kitaplarının en önemli özelliği, ilgili konular hakkında adayları bilgilendirmesidir. Sınava katılacak adaylar ister sayısal olsun isterse sözel tarafta DGS konu kitapları ile konu eksiklerini kapatırlar. Bu yönüyle bu kitapların ortak özelliği, adayların temel bilgilere ulaşmalarını sağlamalarıdır.

 

Konu kitaplarında yer alan kısa ve özet bilgilerle adaylar DGS'ye hazırlık konusunda daha verimli bir süreci geride bırakırlar. Test tekniği konusunda pratik yapmaya başlamadan önce gerekli tüm temel bilgilere sahip olurlar. Tüm hazırlık kitaplarında olduğu gibi konu kitaplarında da piyasada geniş bir çeşitlilik söz konusu. Bunlar arasında en yaygın olanlarının şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

 

·         DGS Matematik Konu Anlatımı

·         DGS - KPSS - ALES Matematik Konu Anlatımı

·         DGS Sayısal Konu Anlatım

·         DGS Sayısal Yetenek Konu Anlatımı

·         KPSS - ALES - DGS Sayısal Mantık Konu Anlatımı

·         DGS Sayısal ve Sözel Konu Anlatımı

·         DGS Türkçe - Matematik Konu Anlatımı

·         DGS Sözel Yetenek Konu Anlatımı

·         DGS Konu Anlatımlı Modüler Set

·         KPSS - ALES - DGS Sözel Mantık Konu Anlatımı

·         KPSS - TYT - ALES - DGS Paragraf Soru Bankası Çözümlü

 

DGS Konu Anlatımlı Kitapların Özellikleri

 

DGS sınavına ilk kez giriyorsanız konu kitaplarının özelliklerini merak edebilirsiniz. Piyasada birçok yayınevinin hazırlık kitabı olduğu için bunlar arasında tercihte bulunurken kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Aslında diğer sınavlarda olduğu gibi DGS sınavı için hazırlık kitaplarının da genel bir içeriği vardır. Bu yüzden yayınevleri ve yazarlar değişse bile konular pek değişmez. Bu bir bakıma sınava hazırlığı kolaylaştırır. Bir taraftan da zorlaştırır. Çünkü anlatım özellikleri yetersiz hazırlık kitapları adayları sınava hazırlamaktan çok sınavdan uzaklaştırmaya neden olur. Genel olarak baktığımızda DGS konu anlatımlı kitapların temel özellikleri şu şekildedir:

 

·         Adayların konu eksiklerini gidermelerine katkı sağlar. Böylelikle sınav için gerekli puanlara ulaşmalarını kolaylaştırır.

·         Önlisans programlarında adayların kazandıkları akademik becerileri sınar. Bu yolla adayların beceri düzeylerinin olumlu ve olumsuz yönlerini gösterir. 

·         Herhangi bir konuda eksiği olan adaylar bu konulara ağırlık vererek sınava hazırlık süresini daha verimli şekilde kullanma imkanı elde eder. Bu sayede adaylar sınava kısa bir süre kalmış olsa bile iyi bir hazırlık fırsatı elde ederler.

·         DGS konu kitapları ile sınava hazırlık çalışmaları daha planlı ilerler. İyi hazırlanmış konu ve test kitapları sayesinde adayların konular arasında bağlantı kurması kolaylaşır. Aynı zamanda da kendilerini daha objektif değerlendirme imkanı kazanırlar.

·         Sınavda karşılaşacakları soru stillerini iyi tanıyan adaylar sınav sırasında daha başarılı bir performans gösterirler. Konuların püf noktalarıyla ilgili bilgileri arttıkça farklı soru kökleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları daha iyi analiz ederler.

·         Adayların konulara hakimiyetleri arttıkça özgüvenleri de artar. Bu da sınav stresiyle mücadele konusunda daha başarılı olmalarına yardımcı olur.

·         Farklı bütçelere sahip adayların sınava daha eşit şartlar altında hazırlanmalarına katkı sağlar. Adayların maddi imkanları yerine akademik becerileriyle eğitim hayatlarında ilerlemeleri gerçekleşir.

·         Örgün eğitim lisans bölümlerine geçmek isteyen adaylar akademik dünyaya bu kitaplarla daha iyi hazırlanır. Böylelikle eğitimlerine sağlam temeller üzerinde devam etme imkanı elde ederler.

·         Sözel ve sayısal becerilerini geliştiren adaylar akademik alanda daha başarılı olurlar. Bilgiyi kullanma becerileri arttıkça akademik gelişim süreçleri hızlanır.

 

DGS Konu Kitapları ile Sınava Hazırlık

 

Sınavlara hazırlanan adaylar konu kitabı seçimine büyük önem vermek durumunda. Çünkü kullanacağınız hazırlık kitabı sınavdan alacağınız puanı etkiler. Alanında profesyonel isimlerin hazırladığı DGS konu kitapları deneme setleri sınav puanınızı öngörmenizi de kolaylaştırır. Bu bakımdan sınava ilk kez veya tekrar girecek adayların şu konulara özellikle dikkat etmelerini tavsiye ederiz:

 

·         Hazırlık çalışmalarınızı son güne bırakmamalı, sınavdan aylar öncesinde hazırlıklarınıza başlamalısınız.

·         Kaynak kitap seçimini doğru yapmalı, size bir şey kazandırmadığını gördüğünüz kitaplarla zaman harcamamalısınız.

·         Anlatım dilini beğenmediğiniz veya sizi fazlaca zorlayan kitaplar yerine sizi sınava daha iyi hazırlayacak kitapları tercih etmelisiniz. 

·         Özellikle sayısal tarafta yetenek gelişiminde grafik-tasarım önemli bir konudur. Kullandığınız hazırlık kitapları bu konuda yetersizse farklı ürünlere yönelmelisiniz. 

·         Doğru kaynak seçimi ve kullanımı konusunda çevrenizden görüş ve öneri alabilirsiniz. Ancak sınav başarısının sadece kitap seçimiyle ilgili olduğunu düşünmemelisiniz. 

 

DGS Sayısal Konu Kitapları İçerikleri 

 

Dikey Geçiş Sınavı hakkında adayların en çok merak ettiği konulardan biri de sınav sorularının dağılımıdır. Bu dağılıma göre konu kitaplarının içeriği şekillenir. Sınavda sayısal ve sözel şeklinde iki farklı bölüm olduğu için sayısal konu kitapları ile sözel konu kitapları farklı içeriklere sahiptir. Genel olarak baktığımızda sayısal konuları şu şekildedir: 

 

Matematik

 

·         Temel Kavramlar ve Sayılar

·         Rasyonel Sayılar ve Ondalık Sayılar

·         Asal Çarpanlara Ayırma EBOB - EKOK

·         Bölme - Bölünebilme Kuralları

·         Faktöriyel

·         Taban Aritmetiği 

·         Birinci Dereceden Denklemler

·         Üslü Sayılar

·         Köklü Sayılar

·         Çarpanlara Ayırma

·         Eşitsizlik - Mutlak Değer

·         Kareköklü Sayılar

·         Oran - Orantı

·         Sayı - Kesir - Yaş Problemleri

·         Kâr - Zarar Problemleri

·         Yaş - Yüzde - Saat Problemleri

·         Kümeler

·         Fonksiyon - İşlem - Modüler Aritmetik

·         Permütasyon - Kombinasyon - Olasılık

·         Tablo ve Grafikler

·         Sayısal Mantık

 

Geometri

 

·         Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar

·         Çokgenler ve Dörtgenler

·         Çember ve Daire

·         Analitik Geometri

·         Katı Cisimler

 

DGS Sözel Konu Kitapları İçerikleri 

 

100 soruluk DGS sınavının diğer yarısını oluşturan sözel bölüm de yine adaylar arasında zorlu mücadelelere sahne olmakta. Bu bölümde özellikle paragraf soruları adayların en çok zorlandığı kısmı oluşturmakta. DGS konu kitapları arasında sözel tarafta en çok ilgi gören kitaplar da aslında bu kitaplardır. Ancak sözel konu kitaplarının içeriği paragraf sorularından ibaret değildir. Genel olarak baktığımızda sözel konuları şu şekildedir: 

 

·         Sözcükte Anlam

·         Cümlede Anlam

·         Anlatım Biçimleri

·         Paragraf

·         Anlatım Bozuklukları

·         Sözel Mantık

 

En Güncel DGS Konu Anlatımlı Hazırlık Kitapları

 

DGS sınavının her yıl yenileniyor olması hazırlık kitapları arasında en güncel olanlarına ulaşmayı gerekli kılıyor. Bilindiği üzere DGS sınavlarında adaylara sayısal ve sözel yetenek testi uygulanmakta. 100 sorudan oluşan DGS soruları, adayların sayısal ve sözel içerikli muhakeme becerilerini ölçümler. Bu bağlamda en güncel DGS konu anlatım ve soru kitapları, farklı alanlarda yükseköğretim mezunlarının cevaplayabileceği en güncel soru türlerini içerir. 

 

DGS Dikey Geçiş Sınavı'nda matematik soruları daha çok Mat-1 yani lise 1. sınıf matematik dersi sorularından oluşur. Dolayısıyla sayısal yetenekleri güçlü adaylar bu soru türlerinde zorluk çekmez. Mat-1 sorularının yanı sıra mantık ve grafik soruları da adayların muhakeme becerilerini sınar. DGS konu kitapları sayısal ve sözel alanda adayları sınava hazırlarken düşünme becerilerini de geliştirir. Özellikle Türkçe soruları dil hakimiyeti konusunda oldukça zihin açıcıdır. Nitekim bu sorular daha çok paragraf ağırlıklıdır. Dili kullanma becerisi yüksek adaylar böylelikle bu soruları daha kolay cevaplar. Bunların yanı sıra sözel mantık soruları da adayların akademik becerilerini farklı bir açıdan test eder. 

 

DGS sınavına ilk kez veya tekrar girecek adayların sınavla ilgili en güncel gelişmeleri takip etmesi önemlidir. Çünkü sınav içerikleri ve konu dağılımları hemen her yıl az ya da çok değişmekte. DGS'de 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere 100 soru vardır. Sınav süresi ise 135 dakikadır. Bu süreyi en iyi kullanan adaylar, en güncel DGS konu ve soru kitapları ile sınava hazırlanan adaylardır. Dolayısıyla siz de sınava bu tür kitaplarla hazırlanırsanız sınav hakimiyetiniz ciddi ölçüde artar. Soru köklerini tanıdıkça soruları anlamanız kolaylaşır. Böylelikle sınavda daha yüksek başarılara ulaşırsınız.

 

DGS Konu Açıklamalı Kitaplarda Yayınevi Tavsiyeleri

 

DGS kitapları satın almak isteyen adaylar için önemli konulardan biri de yayınevi tavsiyeleridir. Bu tavsiyeler hem arkadaş çevrelerinde hem de dijital dünyada son yıllarda daha çok ilgi görüyor. DGS'ye hazırlanan adaylar kitap seçimi yaparken arkadaş çevrelerinden öneri almakta. Bunlara ek olarak internet üzerinden de DGS konu kitapları tavsiyeleri için çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Sınava belli bir yayınevinin kitabından hazırlanarak giren ve başarılı olan adaylar da kendi çevrelerinde bu kitaplarla ilgili tavsiyeler yapmakta.

 

DGS sınavına ilk kez girecekseniz yayınevi ve kitap tavsiyelerini merak ediyor olabilirsiniz. Veya sınavdan istediğiniz puanı alamadığınız için yeni bir hazırlık kitabı önerisi almayı düşünüyor olabilirsiniz. Elbette bu konularda araştırma yapabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamalısınız. DGS ve diğer ÖSYM sınavlarında başarının nedenleri hiçbir zaman sadece kitapla veya yayıneviyle ilgili değildir. Bu noktada en doğru yaklaşım, adayın bilgi ve becerilerine en uygun yayınları seçerek sınava verimli şekilde hazırlanmasıdır. Dolayısıyla bazı adaylar için daha faydalı olan kitaplar başka adaylar için faydalı olmayabilir. Öyle ki aynı kitabı kullanan iki adaydan biri başarılı olurken diğerinin başarısız olması bu bağlamda şaşırtıcı değildir.

 

Bu çerçevede düşündüğümüzde, DGS Dikey Geçiş hazırlık kitaplarının başarı performansı ile yayınevi ilişkisi arasında biraz karmaşık bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte adayların en fazla tercih ettiği yayınevlerinin ise alfabetik sırayla şunlar olduğunu görmekteyiz:

 

·         Benim Hocam Yayınları

·         Hoca Kafası Yayınları 

·         İntibak Yayınları

·         Karekök Yayınları

·         Tasarı Yayıncılık

·         Yargı Yayınları

·         Yediiklim Yayınları

 

DGS Konu Kitapları İçin İndirim Fırsatları

 

DGS sınavlarına hazırlanan adaylar konu kitapları ve diğer tüm hazırlık kitapları için indirim fırsatlarını yakından takip etmekte. İster perakende olsun isterse online satış kanallarında DGS kampanyalı kitaplar için talep yüksek. Son yıllarda artan kitap maliyetlerinin de etkisiyle yayınevleri fiyatları güncellemek zorunda kalıyor. Adaylar ise en ucuz DGS hazırlık kitaplarını bulup satın almak için çeşitli yöntemlerden yararlanabiliyor. 

 

Perakende satışa oranla online satışın son yıllarda giderek daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Üstelik online kitap satışı yapan sitelerin sunduğu avantajlı fiyat seçeneklerine ilgi de artıyor. Aslında sınava hazırlanan adaylar sadece ucuz olduğu için bu kanalları tercih etmemekte. Fiyat avantajının yanı sıra çeşitliliğin bol ve erişimin kolay olması da online sınav hazırlık kitabı siparişi verme taleplerini artırmakta. Siz de eğer bütçenize en uygun DGS konu anlatım kitapları için sipariş vermek isterseniz online kanalları tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem alışverişinizde kazanç elde eder, hem de istediğiniz kitaplara daha hızlı ulaşırsınız. 

 

Alternatif Kitap olarak bugüne kadar yüzbinlerce öğrencinin akademik hayata girişine katkı sağladık. Ayrıca sınav ve hazırlık kitaplarında ürün çeşitliliğimizi artırdık. Uygun fiyat politikamızla adaylara en hesaplı çözümleri sunduk. Arama motorları üzerinden sitemizi ziyaret eden kullanıcılar, ürün filtreleme seçeneklerimiz sayesinde aradıkları ürünleri kolayca buldular. Diğer taraftan siparişlerin kargoya teslim süresi ve diğer konulardaki hizmet kalitemiz de adayların takdirini kazanmamızı sağladı. Sitemizi düzenli aralıklarla ziyaret ederek siz de indirim fırsatlarını böylelikle takip edebilirsiniz. Aradığınız kitaplar arasında en uygun fiyatlı ürünleri arama filtrelerimizi kullanarak kolayca sipariş verebilirsiniz. 

Muhakeme-Mantık-Yorum Problemleri Tamamı Çözümlü
%81
Stokta Var
157.50 TL
30.00 TL
Yediiklim TYT-KPSS-ALES-DGS Keyifli Matematik Konu Anlatımı
%35
Stokta Var
499.00 TL
324.35 TL
Yediiklim 2024 KPSS - ALES - DGS Sözel Mantık Konu Anlatımı
%33
Stokta Var
99.00 TL
66.36 TL
2024 Yediiklim DGS Sözel Yetenek Konu Anlatımı
%35
Stokta Var
99.00 TL
64.35 TL
Yediiklim 2024 DGS Sayısal-Sözel Yetenek Çek Kopart Yaprak Test
%33
Stokta Var
109.00 TL
73.05 TL
Yediiklim 2024 DGS Sayısal-Sözel Yetenek Soru Bankası
%33
Stokta Var
199.00 TL
133.35 TL
Yargı Yayınları 2024 DGS Sözel Sayısal Bölüm Yaprak Test
%33
Stokta Var
199.00 TL
133.35 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Fiyat
Stokta