ALES Kitapları

ALES Kitapları

 

ÖSYM tarafından yılda 3 kez düzenlenen ALES sınavı her yıl on binlerce adayın yarıştığı zorlu sınavlardan biridir. İlkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde adaylar ALES sınavında 100 soruya doğru cevap vermek için ter döker. 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te gerçekleşen ALES sınavlarının süresi 150 dakikadır. Adayların bu süreyi en iyi şekilde kullanıp en yüksek puanlara ulaşması için hazırlık kitapları ile sıkı bir çalışma yapması gerekir. Sınavdan beklediği puanı alamayan adaylar ise tekrar hazırlanmak için zamanı iyi kullanmalıdır. Birbirinden güzel ALES hazırlık kitapları ile çalışarak siz de yüksek puanlara ulaşabilirsiniz.

 

ALES Yardımcı Kitapları

 

Günümüzde ALES adıyla bilinen Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı ilk olarak 1997 yılında düzenlendi. Sınavın en önemli amacı, yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımı gerçekleştirmekti. LES sınavı akademik kadrolara atanmak için de zorunluydu. 2007 yılından bu yana ALES ismiyle anılan bu sınavda zaman içinde birçok şey değişti. Nitekim soru stillerinin yanı sıra konular da değişti ve rekabet düzeyi arttı. Dolayısıyla adayların sınav süresince en iyi performansı göstermeleri için ALES yardımcı kitapları ile sıkı bir çalışma yapmaları şart. Sınavdan beklediği puanı alamayan adaylar ise bir sonraki sınav dönemine kadar kendilerini hazırlamak durumunda.

 

ALES deneme kitapları arasında başlangıç kitaplarının en önemli özelliği, sınava ilk kez girecek olanların ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamasıdır. Lisans eğitimini hangi alanda tamamlamış olursa olsun tüm adayların yüksek lisansa başvurmak için ilgili puan türünde en az 55 puanı almaları gerekir. Yüksek lisansta olduğu gibi doktora başvuruları için de en az 55 puan şartı vardır. Akademik kadrolar için başvuru yapacak adayların ise ALES sınavından en az 70 puan almış olmaları gerekir. İşte bu puanlara ulaşmak için adaylar ALES hazırlık kitapları ile kendilerini sınava iyice hazırlamak durumunda.

 

Yılda 3 kez yapılan ALES sınavına hazırlık için günümüzde pek çok yayın mevcut. Örneğin konu kitapları, soru kitapları, yaprak testler bunlar arasında en önemlileridir. Deneme sınavları, çıkmış sorularla ilgili kitaplar ve cep kitapları da yine bu türü zenginleştiren yayınlardır. Konu kitaplarının her biri ilgili konu hakkında adayların temel bilgilere ulaşmalarını sağlar. Soru kitapları sayesinde adayların öğrendikleri bilgileri kullanma becerileri artar. Yaprak testler sayesinde adaylar soru çözme ve zaman yönetimi konusunda avantaj sağlar. Deneme sınavları sayesinde eksiklerini görürler. Böylelikle ALES'te başarılı olmak için neler yapmaları gerektiği hakkında fikir yürütürler. Çıkmış soruların en önemli avantajı, ÖSYM'nin soru teknikleri hakkında fikir vermesidir. Cep kitapları ise adaylara farklı zaman dilimlerinde tekrar yapma imkanı kazandırır.

 

ALES Hazırlık Kitaplarının Genel Özellikleri

 

·         Adayların sınavda yüksek puanlar almaları için gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarını sağlar. ALES kaynak kitapları ile sınav hazırlık çalışmaları planlı şekilde ilerler.

·         Lisansüstü eğitime geçiş ve akademik kadrolara atanmak için gerekli puanları almalarına yardımcı olur. Özellikle tüm soru stillerini gösteren hazırlık kitapları, adayların sınav hakkında öngörüde bulunmalarına imkan yaratır.

·         Konu anlatımlı kitaplar ve soru bankaları sayesinde farklı bütçelere ve imkanlara sahip adaylar eşit şartlar altında sınava hazırlanma imkanı elde eder.

·         Sözel ve sayısal alanda akılyürütme becerilerini geliştiren kitaplar bu sayede adayları akademik dünyaya hazırlar.

·         Mantığa dayalı ALES soruları adayların bilgiyi kullanma becerilerini artırır.

·         Son sınavlarda çıkan sorularla birlikte kitapların içerikleri güncellenir. Böylelikle adaylar ALES sınavı ile ilgili en güncel gelişmeler hakkında fikir sahibi olur.

·         Deneme kitapları ve soru bankalarında yanlışların kontrol edilmesi eksik konuların tespitini sağlar. Böylelikle adaylar hangi konularda eksikleri olduğunu objektif şekilde değerlendirme imkanı elde eder. 

·         Yeterince soru çözerek hız artışı sağlayan adaylar zaman yönetimi konusunda daha başarılı olur. Bu sayede daha kısa sürede daha çok iş yapma becerisi kazanırlar. 

·         Farklı soru tiplerinde pratik çözüm yollarını öğrenen adaylar, hayatın diğer alanlarında da pratik çözümler geliştirme konusunda yeni vizyonlar kazanır.

·         Hazırlık kitapları ile sınava iyi hazırlanan ve yüksek puan alan adayların akademik dünyada özgüvenleri artar. 

 

ALES Adaylarının Alması Gereken Hazırlık Kitapları

 

Sınava ilk kez katılacak adaylar hazırlık için hangi kitapları almaları gerektiğini merak edebiliyor. Sınavın öneminin büyük, ilk kez girecek adaylar için zor bir sınav olması bu merakı adeta kamçılıyor. Nitekim bu alanda pek çok hazırlık kitabı var. Ve bunlar arasında tercih yapmak aslında tüm adaylar için biraz zor olabiliyor. Fakat yine de tercihlerinizi kolaylaştırmak için aşağıdaki kitapları özellikle önerebiliriz. Bunlar arasında bütçenize en uygun ürünleri satın alabilirsiniz.

 

·         ALES Matematik Konu Anlatımı

·         ALES Çıkmış Sorular Matematik Kitapları

·         ALES Çıkmış Sorular Çözümlü Soru Bankaları

·         Matematik Çözümlü Yaprak Test Çek Kopart

·         Muhakeme-Mantık-Yorum Problemleri

·         ALES Türkçe Konu Anlatımı

·         ALES Çıkmış Sorular Türkçe Kitapları

·         ALES Türkçe Sözel Yetenek Soru Bankası Çözümlü

·         ALES Paragraf Konu Özetli Soru Bankası

·         ALES Paragraf Problemler Çözümlü Sorular

·         ALES Sözel Yetenek Tamamı Çözümlü Soru Bankası

·         ALES Türkçe Yaprak Test

·         Sayısal-Sözel Yetenek Çıkmış Son Sınavlar Tamamı Çözümlü

 

ALES Konu Kitapları

 

Akademik kariyer yapmak isteyen adayların ALES sınavına hazırlık kitapları arasında ilk tercihleri genellikle konu anlatım kitaplarıdır. Bu kitaplar sayesinde adaylar konu eksiklerini kapatırlar. Günümüzde her adayın özel eğitim kurumlarında sınava hazırlanma imkanı bulunmamakta. Veya özel eğitmenlerle sınava hazırlık her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle ALES konu kitapları sınava hazırlanan adayların konu eksiklerini gidermelerine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca sınava birden fazla katılan adaylar için de bu kitaplar faydalı. Adayların ilgili konularda eksiklerini kapatan bu kitaplar daha yüksek puanlar almalarına yardımcı oluyor.

 

Sınava daha önce girip de istediğiniz puanı alamadıysanız çalışmalarınıza siz de konu anlatım kitaplarıyla başlayabilirsiniz. Unutmayın ki konu eksiğiniz varsa test tekniklerini uygulamada başarı düzeyiniz düşük olur. Test kitaplarında esas amaç, adayın bilgilerini kullanma becerisini ölçümlemektir. Ancak bilgi eksiğiniz varsa test kitapları sizin için yeterince fayda sağlamaz. Bir sonraki sınav tarihine kadar siz de konu kitaplarıyla çalışarak ilgili konulardaki eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Doğru kaynak kitaplarla sınava hazırlık, soru çözme pratiğinin gelişimi için çok daha faydalıdır. 

 

ALES Konu Anlatımlı Kitapların İçeriği 

 

Sınava ilk kez girecek adaylar konu anlatımlı kitapların içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Piyasada ALES konu anlatımlı sınav kitapları bağlamında geniş bir çeşitlilik olsa da bu kitapların içerikleri aslında aynıdır. Nitekim türlerine göre konu içerikleri şu şekildedir. 

 

Matematik

 

·         Sayılar

·         Bölme - Bölünebilme Kuralları

·         Asal Çarpanlara Ayırma EBOB - EKOK

·         Birinci Dereceden Denklemler

·         Rasyonel Sayılar

·         Üslü Sayılar

·         Köklü Sayılar

·         Çarpanlara Ayırma

·         Eşitsizlik - Mutlak Değer

·         Oran - Orantı

·         Problemler

·         Kümeler

·         Fonksiyon - İşlem - Modüler Aritmetik

·         Permütasyon - Kombinasyon - Olasılık

·         Tablo ve Grafikler

·         Sayısal Mantık

 

Geometri

 

·         Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar

·         Çokgenler ve Dörtgenler

·         Çember ve Daire

·         Analitik Geometri

·         Katı Cisimler

 

Türkçe 

 

·         Sözcükte Anlam

·         Cümlede Anlam

·         Anlatım Biçimleri

·         Paragraf

·         Sözel Mantık

 

ALES Paragraf Sorularında Çözümleme Becerisi

 

ALES sınavına katılan adaylar paragraf sorularının genellikle kolay ama uzun ve biraz karmaşık olduğundan yakınmakta. Gerçekten de paragrafların uzun olması önemli bir konudur. Özellikle sınav deneyimi olmayan adaylar bu konudan çokça şikayet eder. Bu tür sorularda adayların hızlı muhakeme yapması daha zordur. Bu noktada sahip olduğunuz becerileri geliştirmek için hızlı okuma ve yorumlama konusunda çokça alıştırma yapmanızda yarar var. Bu bağlamda ALES paragraf soru kitapları birçok bakımdan faydalı sonuçlar sağlayabilir. Soru kitaplarıyla çözümleme beceriniz geliştikçe zaman yönetimi konusunda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 

 

Piyasada ALES paragraf kitap önerileri, soru bankaları ve yaprak testler bağlamında farklı pek çok alternatif mevcut. Nitekim uzman hocalar ve editörler tarafından hazırlanan bu yayınlar sayesinde paragraf sorularını daha hızlı çözme imkanı elde edersiniz. Böylelikle paragrafı daha hızlı okur, soru kökünde istenen muhakemeyi daha hızlı gerçekleştirirsiniz. Diğer taraftan bu yayınların bir başka özelliği de şudur. Uzun paragraf yapılarını hızlı ve doğru şekilde anlamak için püf noktalarını gösterir. Dolayısıyla ALES adaylarını en çok zorlayan soru çeşitlerinden paragraf soruları için deneme kitapları ve yaprak testler ile kendinizi sınava daha iyi hazırlayabilirsiniz. Becerileriniz geliştikçe özgüveniniz de artacağı için sınav motivasyonunuz da buna bağlı olarak artacaktır. 

 

Sözel ve Sayısal Testler İçin ALES Konu Anlatımlı Test Kitapları

 

ALES sınavı için hazırlananlar sözel ve sayısal test tekniğini iyi öğrenmek durumunda. Aksi takdirde ne kadar iyi hazırlanmış olurlarsa olsunlar sınavdan istedikleri sonucu alamazlar. Adayların bu zorlu sınavda başarılı olmaları için çokça soru çözmeleri gerekir. Konu anlatımlı test kitapları bu bağlamda önemli bir boşluğu doldurmakta. Nitekim bu kitaplar her seviyeden adayın sınava hazırlık süreçlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda da farklı çalışma yöntemleri sunar. Yayınevine ve kitabın türüne göre gerçi anlatım özellikleri değişir. Ancak performansa etkisi bakımından aslında tüm ALES konu anlatımlı test kitapları adaylar için faydalıdır. 

 

ALES Çıkmış Sorular Kitapları ile Sınava Hazırlık

 

Sözel ve sayısal testleri için ALES deneme kitapları sınav hedeflerinize ulaşmanız için en önemli araçlarınızdır. Diğer işlerinizden ayırdığınız zaman dilimlerinde deneme kitaplarını kullanarak performansınızı değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, çıkmış sorular üzerinden çalışmak adaylar üzerinde daha olumlu etkiler yaratabiliyor. Çünkü bu sorular adaylara kendilerini tıpkı sınavdaymış gibi hissettiriyor. Çıkmış sorularla sınav sistemine hakim olmak adayların özgüvenini artırıyor.

 

Adayların sınav tekniklerine yönelik algılarını açan, dikkat ve becerilerini geliştiren bu kitaplara her yıl yenileri ekleniyor. ALES sınavlarında soru kökleri değişse de aslında genel yaklaşım değişmemekte. Nitekim tüm ÖSYM sınavlarında önceki yıllarda sorulan sorular ile yeni sınav soruları aynı mantıkla hazırlanmakta. Bu yüzden ALES sınavı için çıkmış soruları çözmek, ÖSYM soru çözme teknikleri konusunda becerilerinizi mutlaka artıracaktır. 

 

ALES'te ve diğer tüm ÖSYM sınavlarında çıkmış sorular kitapları ile sınav tekniğinizi geliştirme süreciniz hızlanır. Bu kitapların en önemli özelliği, sınava önceki yıllarda girmiş olsaydınız nasıl bir başarı gösterebileceğiniz hakkında fikir vermesidir. Çıkmış sorular sözel ders kitapları, sözel sınavlar için en gerekli bilgileri içerir. Sayısal kitaplarında ise ilgili konularda işlem yeteneğinizi geliştirecek çözümler bulabilirsiniz. Böylelikle her iki kategoride de sınav stresiyle baş etmeniz kolaylaşır. Sınava ne kadar hazırlıklı girerseniz sınav sırasında performansınız o kadar yüksek olur. Bu da akademik hedeflerinize sizi bir adım daha yaklaştırır.

 

ALES Kitapları Fiyatları

 

Perakende satış noktaları ve online kanallarda ALES kitaplarını farklı fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda ALES kitapları için fiyat aralıkları yayınevi ve kitap türüne göre değişmekte. Ayrıca kağıt kalitesi, ürünün stok miktarı ve diğer değişkenler de fiyatların farklılaşmasına yol açıyor. Buna bağlı olarak farklı fiyat aralıklarında pek çok ALES hazırlık kitabı bulmanız mümkün. 

 

Son yıllarda sınava hazırlık kitapları ile ilgili artan rekabet koşulları fiyat hareketlerine doğrudan yansımakta. Nitekim yayınevlerinin uyguladığı fiyat politikaları rekabete bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Özellikle çıkmış soru kitapları her yıl yenilenen içerikleriyle fiyatları en çok değişen ürünler arasındadır. Fakat yaprak testler diğerlerine oranla daha düşük bir maliyete sahiptir. Kolayca koparılmaları da adaylar için önemli bir kullanım kolaylığıdır. Öbür taraftan ALES çalışmaya yeni başlayan adaylar ise konu anlatımlı kitap fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu kitapların fiyatları diğerlerine oranla daha yüksek olabiliyor. ALES cep kitabı fiyatları ise diğerlerine oranla genellikle daha düşüktür. 

 

ALES kitapları fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanın en kolay yollarından biri internet üzerinden arama motorlarını kullanmaktır. Nitekim istediğiniz hazırlık kitabının ismini arama çubuğuna yazdığınızda algoritmalar en iyi eşleşmeleri sağlayan sayfaları önünüze çıkarır. Arama motorunuzun Alışveriş sekmesini tıkladığınızda ise ürünlerin fiyatlarını görebilirsiniz. Veya kitap satın almak için tercih ettiğiniz sitelerin arama çubukları ya da filtrelerini kullanarak da fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle daha fazla kritere göre arama yapabilirsiniz. Ardından kendi bütçenize en uygun ALES kitapları için sipariş oluşturabilirsiniz. 

 

İndirimli ALES Kitapları Fırsatları

 

ALES sınavının yılda 3 kez düzenlenmesi hazırlık kitaplarına ilginin hemen her zaman yüksek olmasını sağlıyor. Perakende satış noktaları ve online kanallar üzerinden adaylar sınava hazırlık kitabı satın alıyor. Bu bakımdan ALES kitapları için erişim imkanlarının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fiyatlar konusunda adaylar genellikle indirimli ürünleri tercih etmekte. En ucuz ALES kitaplarını bulmak ise birçok aday için zor olabiliyor. 

 

Ülkemizde son yıllarda internete erişim imkanlarının artması kitap dünyası açısından da önemli sonuçlar doğurmakta. Eskiden kitaplara ulaşmak için sadece kitapçıları ziyaret etmek gerekiyordu. Oysa her çeşit kitaba artık birkaç tıklamayla erişiyoruz. İnternet üzerinden kitap siparişi vermenin bu bağlamda en önemli avantajı şüphesiz ki indirim fırsatlarıdır. Siz de online kitap satış noktalarını tercih ederseniz bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. 

 

Alternatif Kitap olarak sınava hazırlık kitapları alanında geniş bir ürün çeşitliliğimiz var. Sitemizde satışa sunduğumuz ürünler uygun fiyat avantajına sahip olup ilave fırsatlarla adayların sınavlara daha iyi hazırlanmalarını sağlıyoruz. Çeşitli yayınevlerine ve kitaplara uyguladığımız indirimler, adayların en ucuz ALES hazırlık kitaplarını satın almalarını sağlıyor. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak için ürünlerimizi inceleyebilir, dilediğiniz ürünü basit birkaç tıklamanın ardından sipariş verebilirsiniz. Tüm adaylara sınavlarında başarılar diliyoruz. 

Muhakeme-Mantık-Yorum Problemleri Tamamı Çözümlü
%81
Stokta Var
157.50 TL
30.00 TL
Yediiklim TYT-KPSS-ALES-DGS Keyifli Matematik Konu Anlatımı
%35
Stokta Var
499.00 TL
324.35 TL
Yediiklim 2024 KPSS - ALES - DGS Sözel Mantık Konu Anlatımı
%33
Stokta Var
99.00 TL
66.36 TL
Pegem 2024 Ales Tamamı Çözümlü 5 Deneme
%30
SON 1 ADET
145.00 TL
101.50 TL
Pegem 2024 ALES Tüm Adaylar İçin 10 Deneme
%30
SON 2 ADET
175.00 TL
122.50 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Fiyat
Stokta