Stephen Hawking

Stephen Hawking

Bilim dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Stephen Hawking, 8 Ocak 1942de Oxfordda dünyaya gelmiştir. Hayatının erken dönemlerinde sıradan bir yaşam sürmüştür. Ancak zekası ve merakı, gelecekte dünya çapında tanınan bir bilim insanı olmasını sağlamıştır.

11 yaşında St. Albans Okuluna kaydolan Hawking, bu dönemde henüz başarılı bir öğrenci değildir. Derslerinden hep kötü notlar almış, sınıf geçmek için çok çaba sarf etmek zorunda kalmıştır. Fakat matematik ve fizik derslerine hep büyük ilgi duymuştur. Etrafında gördüğü her nesneyi inceleyerek özellikleri hakkında bilgi edinmeye çalışması çevresinin dikkatini çekmiştir.

Oxford Üniversitesinden burs kazandığında aslında matematik okumak istemiştir. Ancak bu bölümü sunmadıkları için fizik bölümünü tercih etmek durumunda kalmıştır. Üniversite eğitiminin üçüncü yılında doğa bilimleri dersinde sınıf onur madalyası kazanmıştır. Kozmoloji alanında çalışmalarını derinleştirmek için Cambridgee gitmiştir. Doktorasını tamamladıktan sonra profesör asistanlığı yapmaya başlamıştır.

Fizik alanında yaptığı çalışmalarla Stephen Hawking, çağının ötesinde başarılara imza atmıştır. Özellikle kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili teorileri bilim dünyasında büyük yankı uyandırmıştır. Bu teoriler, 40 dile çevrilen kitaplar yazmasına neden olmuştur. Aynı zamanda da Cambridge Üniversitesinin uygulamalı matematik ve fizik laboratuvarını geliştirmek için önemli bir rol üstlenmiştir.
Stephen Hawking
  • Stephen Hawking
Yayınevi
Fiyat
Stokta