%
19
İNDİRİM

Osmanlı Devleti’nde Modern Botanik (Nebatat) Faaliyetleri ve Osmanlı Coğrafyasını Gezen Avrupalı Ory

İNDİRİMLİ
9786059474481
%
19
İNDİRİM
50.00 TL
40.50 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 2 - 4 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +7,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

Bu kitap çalışmasının konusu Osmanlı Devleti’nde, özellikle XIX. yüzyılda her alanda ortaya çıkan modernleşme sürecinin hem botanik bilimine yansımasını hem de Avrupalı botanikçi oryantalistlerin doğuyu meraklarıyla başlayan Osmanlı coğrafyası üzerindeki seyahatlerini ihtiva etmektedir. Osmanlı Devleti’nde modern botanik faaliyetlerinin gelişiminin ele alındığı girişten sonra, kitap iki bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde Osmanlı Devleti’nde botanik eğitimi, Osmanlı Devleti’nin iştirak ettiği uluslararası sergiler, mekteplerde nebatat eğitimi, mekteplerde nebatat dersine yapılan atamalar, Osmanlı Devleti’nde botanik bahçeleri ve nebatat üzerine yapılan yurtiçi ve yurtdışı geziler, ithal edilen ve padişahlara hediye olarak sunulan nebatat türleri, bazı botanikçilere takdim edilen ödül ve nişanlar, Osmanlı Devleti’nde nebatat ekimi, hastalıkları ve çiçek aşısı gibi daha pek çok konu kronolojik bir sıra içinde sunulmuştur. İkinci bölümde, Osmanlı arşiv belgelerinden tespit ettiğimiz kadarıyla, Osmanlı coğrafyasındaki bitkileri incelemek gayesiyle Almanya, Avusturya-Macaristan, Fransa ve Rusya başta olmak üzere Avrupa’nın muhtelif ülkelerinden gelen botanikçiler konu edinmiştir.

Kitap, 1839-1923 zaman aralığında sınırlandırılmıştır. Başlangıç yılı olarak 1839 yılının tercih edilmesinde pek çok etkeni saymak mümkündür. Zira bu yılda yayımlanan Tanzimat Fermanı ile bu fermanın devamı niteliğindeki Islahat Fermanı (1856)’nın yürürlüğe girmesiyle, Avrupa’dan Osmanlı coğrafyasına gelmek için izin almak kolaylaşmıştı. Bu da doğuya meraklı Avrupalı seyyahları Osmanlı coğrafyasına itmişti. Ayrıca 1839 yılında Osmanlı Devleti’nin Avrupa’dan esinlenerek açtığı ilk modern mektep olan Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye’de, botanik dersleri de ilk defa okutulacaktı. İlerleyen zamanlarda botanik dersleri imparatorluğun farklı vilâyetlerinde teşekkül eden idadi mekteplerinde verilmeye başlanacak ve böylelikle modern ziraatın da önü açılacaktı. Arşiv belgelerinin temelini oluşturduğu kitap, konunun bütünlüğünü sağlaması açısından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılı olan 1923 yılı ile sınırlandırıldı. Bu tarihte Osmanlı Devleti’nin yerini yine Osmanlı Devleti’nin mirasını devralan Türkiye Cumhuriyeti almış ve böylelikle her yönüyle Türk siyasi tarihinde yepyeni bir dönem başlamıştı. Nitekim kitabın başlığının “Osmanlı Devleti’nde Modern Botanik (Nebatat) Faaliyetleri ve Osmanlı Coğrafyasını Gezen Avrupalı Oryantalist Botanikçiler (1839-1923)” olması bu bütünlüğü sağlamak adına tercih edilmiştir. Konu, başta tarihçiler olmak üzere botanik, ziraat, eczacılık ve daha birçok disiplinde araştırma yapacak geniş bir kitleyi etkilemeyi kaçınılmaz kılmıştır. Bu düşüncelerle Osmanlı’da modern botanik bilimi ve Osmanlı coğrafyasındaki Avrupalı botanikçilerin amaçları, devlet-toplum üzerindeki etkisi gözönünde tutularak, detaylı bir şekilde ele alınmaya çalışıldı. Dolayısıyla eser bu yönüyle teknik bir çalışmadan öte, gerek incelenen dönemdeki Osmanlı toplumunun bitki, ziraat, eğitim modernizasyonu ve sair yapısını ortaya çıkarmayı ve gerek sonraki dönemlere yapacağı katkıyı ortaya koymayı hedeflemiştir.

Konu ile alakalı arşiv ve arşiv dışı malzemenin zenginliğine rağmen, konunun gereğince incelenmemiş olması şaşırtıcıdır. Bununla birlikte daha önce yapılan ve konuya dikkat çeken bazı çalışmaları burada kısaca zikretmek durumundayım. Bunlardan ilki Asuman Baytop’un 2004’te Tübitak tarafından basılan Türkiye’de Botanik Tarihi Araştırmaları ikincisi ise Adil Güner’in editörlüğünde 2014’te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul’da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan Resimli Türkiye Florası Cilt I başlıklı eserler gelmektedir. Sekiz bölümden oluşan birinci eserde, Osmanlı arşiv belgelerine yer verilmemiş, Osmanlı coğrafyasını ziyaret eden bazı botanikçilerin geride bıraktığı eserler ile konuyla alakalı literatüre atıf yapılmıştır. Arşiv belgeleri, dönemin basın kaynakları ve Osmanlı Türkçesi ile yazılmış dönemin ça

Marka:
Fenomen Yayıncılık
Yazar:
Muhammed Köse
Sayfa:
296 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Ekim 2019
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 40.50 TL 40.50 TL
50.00 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 40.50 TL 40.50 TL
100 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 40.50 TL 40.50 TL
2 Taksit 20.25 TL 40.50 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 40.50 TL 40.50 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
+3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 40.50 TL 40.50 TL
2 Taksit 20.25 TL 40.50 TL
3 Taksit 14.04 TL 42.12 TL
Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 40.50 TL
Havale / Eft 40.50 TL
Posta Çeki 40.50 TL
Kapıda Ödeme 47.50 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +7,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap

Fenomen Yayıncılık