Alevilik’te Ön Bilgiler ve Cem, Zakirlik - Gürani Doğan - Can Yayınları (Ali Adil Atalay)

%
25
İNDİRİM
9789757812944
%
25
İndirim
46.00 TL
34.50 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Alevilik’te Ön Bilgiler ve Cem, Zakirlik - Gürani Doğan - Can Yayınları (Ali Adil Atalay)

1956 yılında Çoruma bağlı, Sungurlunun Kamışlı köyünde doğmuşum. İlkokuldan sonra köyden ortaokula devam etmek için ayrıldım ama, köyümüzdeki yaşam benim bilinçaltına yerleşmiş; cemler, cemaatlar, sazlar, sözler, söylenen deyişler, düvazde İmamlar. Erenlerin, Evliyaların kerametlerini dinleyerek büyümüştüm, onların yolu da bizde, sazla, deyişle sürdürülüyordu, ben de öyle yaptım, saza, söze, deyiş öğrenmeye, daha sonraları yazmaya başladım.

1974 yılında Almanyaya gelmem bu hevesimi söndüremedi. Gelirken beraberimde getirdiğim 200 kadar deyiş ve düvazde İmamı, defterlerimde topladım, duruyor. Okumaya ve yazmaya meraklı bir kişiyim, özellikle Astronomiye büyük merakım var. Gelenek ve göreneklerimizi devam ettirme çabası içindeyim. İnsan sevgisine dayalı, bilime, tekniğe önem veren, yeniliğe açık bir kültür, bana göre devam ettirilmelidir. Tasavvuf konularına bir başka ilgi duyuyorum. Evliya menkıbelerine, akılcıl açıdan anlam vermeye çalışıyor, neden, niçin gibi sorular sorup cevap bulmaya çalışıyorum. Hacı Bektaşın, Dört Kapı, Kırk Makam ilkesinden yola çıkılması gerektiğini savunup insanın ancak öyle, olgun, kamil, engin olacağına inanıyorum.

Almanyada kuşaklar arasında başgösteren kültür çatışmaları deyişlerime yansıdı. Daha önce Sevgi Kuşağı adında şiirlerimden oluşan ve ara ara düz yazılar serpiştirdiğim bir kitabım ve Bal çiçekleri adında Almanyada yirmi arkadaşımın Deyişlerinden oluşan bir kitap yayınladık. Bir de yedi yıl beraber çalışmalar yaptığımız, yetişmesinde büyük emek harcadığım Sivas-Suşehri-Şenbağlar köyünden kızım kadar sevdiğim Dursuna Bacıyı bir trafik kazasında çok genç kaybetmemizin ardından onun hayatını ve deyişlerinden oluşturduğum Gül Olmak İstedim isimli kitap yazıp, yayınladım.

Zakirler, Aşıklar, Ozanlar yolunda bir çabam olduğu için, böyle çalışmaları zevkle yapıyorum. Alevilik, Bektaşilik felsefesine, yoluna laik olmaya çalışarak yaşamımı Almanyanın Dortmund şehrinde bir halat fabrikasında çalışarak sürdürüyorum. Bir deyişimden bölümlerle sözlerimi bağlıyayım.

İnsanları sevmek karım / Gıybet almam ben insana / Ya severim ya acırım / Düşman olmam ben insana... / Gürani çatabilirler / Her yöne sapabilirler / Hatalar yapabilirler / Kinle dolmam ben insana.

Sayfa:
332 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
1998
Barkod:
9789757812944