Around The World İn Eighty Days - Jules Verne - 1001 Çiçek Kitaplar

%
35
İNDİRİM
9786053418030
%
35
İndirim
75.00 TL
48.75 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Kargo Bilgisi

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Around The World İn Eighty Days - Jules Verne - 1001 Çiçek Kitaplar

Around the World in Eighty Days

Stage 2

Around the World in Eighty Days occupies a very important position in Jules Verne series of Extraordinary Voyages. It has been very popular in the English-speaking world because of the nationality of the central figure.

His Journey to the Centre of the Earth, Twenty Thousand Leagues under the Sea, and From the Earth to the Moon are science fictions. But Around the World in Eighty Days is not a science fiction. It is the only novel to depend on the theme of space and time.

The route of Fogg’s journey is the quickest and goes through the most places occupied by the British. The trip is stripped to bare essentials. Everything else is cut out. Fix, Fogg and Passepartout can never be really lost. They keep bumping into one another. Humor is also an integral part of the story, making it thoroughly enjoyable.

Binbir Çiçek, çocuklara ve gençlere yönelik dil yayıncılığında ülkemizin önde gelen markalarından biri. Her geçen gün daha da genişlettiğimiz ürün yelpazemize şimdi de dünya klasiklerinin seviyelendirilmiş okuma kitaplarını ekliyor ve dil eğitimine değer katıyoruz.

Bu seride yer alan kitaplar hem içerikleri hem de içerdikleri kelime sayısı bakımından basitleştirilmiş ve okuyucunun ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Temel amaç kelime bilgisinin geliştirilmesi, cümle yapısının sindirilmesi ve okuma becerilerinin ilerlemesini sağlamaktır. Tüm kitapların sonunda bir sözlük ve çeşitli aktivitelere de yer verilmiştir.

Yazar:
Sayfa:
118 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
14.00x21.50 cm
Basım Yılı:
Mayıs 2023
Barkod:
9786053418030
Son Gezdikleriniz