AYT Kimya Soru Kitapları

AYT Kimya Soru Kitapları

 

Alan Yeterlilik Testi AYT'de kimya soruları adayların genellikle en çok zorlandığı sorular arasındadır. Nitekim kimya alanında sorulan 13 soru adayları çeşitli bakımlardan zorlar. Kimya biliminin temel kurallarından organik kimyaya kadar birçok konu adayların gözlerini korkutur. Hatta sınav beklentilerini düşük tutmalarına bile yol açar. Oysa konulara iyi çalışan ve sınav tekniğine hakim adaylar için kimya soruları hiç de zor değildir. Sınava AYT kimya soru kitapları ile yeterince alıştırma yaparak giren adaylar sınavda daha başarılı olur. Bu çalışmalar sayesinde siz de kimya sorularına ilişkin önyargılardan kurtulabilirsiniz. Böylelikle hayalinizdeki üniversiteye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

AYT Kimya Hazırlık Kitapları Nelerdir?

 

Alan Yeterlilik Testi'ne ilk kez katılacak adaylar hazırlık kitaplarını daha yakından tanımak ister. Gerçekten de bu grupta ürün çeşitliliği çoktur. Kimya sorularının adayların gözünü korkutması da bu merakı kamçılar. AYT sınavında eğer kimya sorularında net sayınızı artırmak istiyorsanız kimya hazırlık kitaplarını mutlaka tanımalısınız. Uygun kitaplarla yapacağınız hazırlık çalışmaları sayesinde kimya soruları sizin için eğlenceli hale bile gelebilir.

 

Genel olarak baktığımızda AYT adaylarının en çok tercih ettiği hazırlık kitaplarının şunlar olduğunu görüyoruz:

 

·         AYT Kimya Konu Kitapları

·         AYT Kimya Soru Kitapları

·         AYT Kimya Yaprak Testleri

·         AYT Kimya Cep Kitapları

·         AYT Kimya Konuları

·         AYT Kimya Denemeleri

 

AYT Kimya Soru Kitapları Nedir?

 

Kısaca ifade edecek olursak AYT kimya testinde adayların başarı düzeyini artırmak için hazırlanan soru kitaplarına AYT kimya soru kitapları denir. Tüm soru kitaplarında olduğu gibi bu kitaplarda da adaylara belirli konular hakkında test tekniğine uygun sorular sorulur. AYT kimya konularına ve ÖSYM'nin soru stillerine uygun şekilde hazırlanan bu kitaplar, adayların sınav performansını olumlu yönde etkiler. Fakat bu kitaplardan en yüksek verimi almak için öncelikle kimya konularına iyi çalışmak gerekir. Ardından soru stillerinin temel özelliklerini ve mantığını anlamaya çalışmalısınız. Bu sayede AYT kimya sorularında net sayınız artacaktır.

 

Sayısal puan türünde başarılı olmak isteyen adaylar AYT'de kimya sorularında en fazla neti yapmak ister. Bunun için konulara iyi hazırlanmış olmak yetmez. AYT kimya konuları 11 ve 12. sınıf kimya ders konularından oluşur. Ancak adayların test tekniğine de hakim olmaları gerekir. Ayrıca bazı soru stilleri adayların konu hakimiyetinden ziyade muhakeme becerilerini test eder. Bu soru çeşitlerinde de adayların yeterince alıştırma yapmaları önemli. YKS sınavında TYT'yi başarıyla geçip AYT'ye girmeye hak kazandıysanız, seviyenize ve bütçenize uygun AYT kimya soru kitapları ile sınava daha iyi hazırlanabilirsiniz.

 

Aslına bakarsanız, lise kimya derslerini pek sevmeyen adaylar bile uygun konu ve soru kitaplarıyla sınavda başarılı olma imkanı elde eder. Ders kitaplarından farklı olarak bu kitaplarda içerikler sınav başarısını artıracak noktalara vurgu yapar. Farklı soru şekilleriyle muhakeme becerilerini artıran adaylar, kimya gibi zor alanlarda bile daha başarılı bir sınav performansına ulaşır. Siz de eğer kimya sorularını daha kolay çözmek isterseniz uygun bir konu ve soru kitabı temin ederek işe başlayabilirsiniz.

 

AYT Kimya Soru Kitaplarının Genel Özellikleri

 

Hangi yayınevi söz konusu olursa olsun sınava hazırlık kitaplarının genel bir içeriği vardır. Bu içerik sınav sorularının konu dağılımlarıyla oluşur. Kimya dersini sevenler olduğu gibi sevmeyenler de fazladır. Ders konularının zorluğundan şikayet eden öğrenciler, bu kitaplar sayesinde kendilerini test tekniğine hazırlar. 

 

Bununla birlikte hazırlık kitaplarının konu içerikleri sabit değildir. Sınavlardaki değişimlere bağlı olarak içerikler ve soru dağılımları değişir. Bu yüzden AYT kimya soru kitapları arasında en iyi olanları en güncel olanlarıdır. Sınava bu kitaplarla hazırlanarak girerseniz daha başarılı olursunuz. Genel olarak ifade edecek olursak AYT kimya soru kitapları,

 

·         Adayların AYT kimya konuları ile ilgili bilgilerini sınamalarını sağlar. Sınav konularında eksiklerin anlaşılmasına yardımcı olur.

·         Çalışmaların düzenli ve verimli şekilde ilerlemesini olanaklı kılar. Konu eksiklerini fark edip gideren adaylar yeni konuları daha iyi anlar.

·         ÖSYM'nin test tekniğine hakimiyeti artırır. Soruların daha iyi anlaşılmasına ve çözüme daha hızlı ulaşmaya katkı sağlar.

·         Adayların iyi bildikleri konularda bilgilerini pekiştirir. Yeterince bilmedikleri konularda ise önyargılardan kurtulmalarını teşvik eder.

·         Farklı soru stillerini gösteren AYT kimya soru kitapları adayların sınav öncesinde özgüven ve motivasyonlarını artırır. Kimya alanında muhakeme becerileri gelişen adaylar sınava daha yüksek bir özgüvenle girer.

·         Kimya soru kitaplarıyla başarı düzeyini artıran adaylar sınav stresiyle daha kolay başa çıkar. Sınavla ilgili daha başarılı öngörülerde bulunurlar.

·         AYT kimya konuları ve soru şekilleriyle ilgili değişimler soru bankaları ve kitaplarına da yansır. Buna bağlı olarak AYT kimya kitap önerileri de her yıl güncellenir.

·         İyi bir plana ve zorluk derecelendirmesine sahip hazırlık kitapları adayların kimyaya olan ilgilerini artırır. Özensiz bir plana sahip kalitesiz yayınlar ise adayların kimya alanından uzaklaşmalarına bile neden olabilir.

·         Kimya soru kitapları geniş bir yelpazeye yayılır. Öyle ki piyasada farklı bütçe seçeneklerine uygun AYT kimya soru kitapları konusunda geniş bir çeşitlilik mevcuttur.

 

AYT Kimya Konuları Nelerdir?

 

Alan Yeterlilik Testi'ne katılacak adaylar kimya sorularının hangi konuları kapsadığını özellikle merak etmekte. Nitekim AYT kimya soru kitapları konuları sınav konularına uygun bir içeriğe sahiptir. Sınavda her yıl 13 soru kimyadan gelmekte. Soruların konu dağılımları farklı olsa da genel olarak baktığımızda belli konulardan geldiğini görüyoruz. Bu konular genel olarak şu şekildedir:

 

·         Kimya Bilimi

·         Atom ve Periyodik Sistem

·         Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

·         Kimyasal Hesaplamalar

·         Kimyanın Temel Kanunları

·         Asit, Baz ve Tuz

·         Maddenin Halleri

·         Karışımlar

·         Doğa ve Kimya

·         Kimya Her Yerde

·         Modern Atom Teorisi

·         Gazlar ve Sıvı Çözeltiler

·         Kimyasal Tepkimelerde Enerji, Hız ve Denge

·         Asit - Baz Dengesi

·         Çözünürlük Dengesi

·         Kimya ve Elektrik

·         Organik Kimya

·         Enerji Kaynakları ve Bilimsel Gelişmeler

 

AYT Kimya Sorularında Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Her sınavda olduğu gibi AYT kimya sorularında da başarılı olmanın bazı ipuçları var. Bunların neler olduğunu bilirseniz hem net sayınız artar. Hem de zamanı daha verimli kullanmış olursunuz. Kısaca ifade etmek gerekirse; 

 

·         Öncelikle konu eksiklerinizi tespit etmelisiniz. Bu konuda en doğru sonuçları AYT deneme sınavları ile elde edebilirsiniz. 

·         Tüm konulara çalışmak sizin için zor gelecekse en iyi sonuçları alabileceğiniz konuları tespit edebilirsiniz. Unutmayın ki sınavda kaç soruya cevap verdiğiniz değil, kaç nete ulaştığınız önemli. 

·         Sayısal adayları kimya sorularına daha fazla yatkınlık duyarken eşit ağırlıkçılar biraz daha mesafeli bakabiliyor. Oysa sınavda tüm adayların cevaplayabileceği sorular da var. Bunları daha iyi analiz etmek için çıkmış soruları inceleyebilirsiniz. 

·         Belirlediğiniz konulara yoğunlaşarak farklı soru stillerinde sınava kadar yeterince soru çözmelisiniz. Bu sayede elde edeceğiniz net miktarı Türkiye ortalamasının bile üzerinde olabilir. 

·         Sınava hazırlık çalışmalarında planlamanın önemi büyük. Çalışmalarınızı sınavın çok öncesinde başlatırsanız daha iyi bir ivme elde edersiniz. 

·         Sınav için önünüzde kısa bir süre varsa kalan zamanınızı daha planlı şekilde geçirmelisiniz. AYT kimya soru kitapları ile yapacağınız düzenli çalışmalar sınav başarınızı artıracaktır.

 

AYT Kimya Soru Kitabı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Piyasada birbirine benzer çok sayıda AYT kimya soru kitabı var. Hal böyle olunca bu kitaplar arasında doğru seçimleri yapmak zorlaşıyor. Siz de AYT kimya soru kitapları arasında seçim yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Aşağıda paylaşacağımız faydalı bilgiler kimya hazırlık kitapları seçimlerinize ışık tutacaktır.

 

·         AYT kimya soruları belli bir zorluk derecesine sahip sorulardır. Bu yüzden sınava hazırlık kitapları arasında seviye farkına özellikle dikkat etmelisiniz.

·         Kimya konularına yeterince hakim değilseniz giriş ve başlangıç düzeyi AYT kimya kitapları sizin için daha uygun bir seçimdir. Konu hakimiyetiniz yeterliyse ileri seviye soru kitaplarını tercih edebilirsiniz.

·         Hazırlık kitapları arasında karşılaştırma yaparken kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz. Nitekim AYT'ye hazırlanan adayların yaptığı kitap yorumları adaylar için oldukça yol gösterici olmakta.

·         Kimya AYT soru kitapları arasında karşılaştırma yaparken sadece fiyat konusunu dikkate almamalısınız. Fiyattan önce kitabın zorluk derecesi, soruların kalitesi, konu dağılımları gibi hususlar daha önemlidir.

·         Soru kitaplarını hazırlayan kişi veya ekiplerin uzmanlık derecesi de bu bağlamda önemli bir konudur. Alanında uzman isimlerin hazırladığı kimya soru kitapları her zaman için daha iyi bir seçimdir.

·         İkinci el soru kitapları her zaman için riskli bir konudur. Eğer yüksek maliyet nedeniyle ikinci el hazırlık kitaplarını tercih ediyorsanız şu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. Kitapta cevap anahtarları eksik olmamalı. Aksi durumda hatalarınızı göremezsiniz.

 

AYT Kimya Soru Kitapları Ne Kadardır?

 

Sınava katılacak adaylar için AYT kimya soru kitapları hakkında önemli bir merak konusu da fiyatlardır. Diğer hazırlık kitaplarında olduğu gibi bu kitaplar için de piyasada farklı fiyat aralıkları mevcut. Nitekim kitapların kağıt ve baskı özellikleri ile sayfa sayıları fiyat farkına neden olur. Ayrıca hazırlık maliyetleri ve diğer nedenlere bağlı olarak da fiyatlar değişir. Bu fiyat çeşitliliği içinde kendi bütçenize en uygun AYT kimya soru bankası çeşitlerini perakende veya online kanallar üzerinden bulabilirsiniz.

 

En Ucuz AYT Kimya Soru Kitapları Nereden Alınır?

 

Perakende satış noktalarına oranla online satış kanalları en ucuz hazırlık kitaplarına ulaşmak konusunda iyi bir alternatiftir. Günümüzde birçok internet sitesi online hazırlık kitabı satışı yaparak adayların ucuz kaynak ihtiyaçlarına karşılık vermekte. Alternatif Kitap olarak hazırlık kitapları grubunda geniş bir ürün çeşitliliğimiz var. Üstelik fiyat politikamız ülke gerçeklerine uygun şekilde adayların en iyi bütçelerle sınavlara hazırlanmalarını sağlıyor.

 

AYT kimya soru kitapları ve diğer tüm kitaplarda siz de uygun fiyat politikamızdan yararlanabilirsiniz. Sitemizde arama çubuğunu veya filtreleri kullanarak dilediğiniz ürünü kolayca bulup sepete ekleyebilirsiniz. Arama çubuğuna uygun kelimeleri yazdığınızda sadece hazırlık kitaplarına değil, istediğiniz tüm kitaplara ulaşabilirsiniz. 200 binden fazla ürün çeşidimizle sizlere geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız. Nitekim arama filtrelerimizde yayın türü, yayınevi, yazar, fiyat ve stok durumuna göre farklı kriterleri kullanarak arama yapabilirsiniz. Tüm adaylara başarılar diliyoruz. 

Sonuç AYT Organik Kimya Soru Bankası
%50
Stokta Var
144.00 TL
72.00 TL
Okyanus AYT Iceberg Kimya Soru Bankası (Kampanyalı)
%59
Stokta Var
122.00 TL
50.00 TL
Sınav AYT Kimya Soru Bankası (Kampanyalı)
%75
Stokta Var
118.00 TL
30.00 TL
Aydin AYT Kimya Soru Bankasi
%35
Stokta Var
294.00 TL
191.10 TL
TYT Kimya Soru Kitabı Test Okul Yayınları
%76
Stokta Var
170.00 TL
40.00 TL
Karekök Kimya 0 Sıfır Kimya Dersim Sıfır Diyenlere
%40
Stokta Var
375.00 TL
225.00 TL
AYT Kimya Tamamı Video Çözümlü Soru Bankası 3D Yayınları
%40
KAMPANYALI
292.00 TL
175.20 TL
Zafer AYT Kimya Soru Bankası
%45
SON 1 ADET
40.00 TL
22.00 TL
Zafer YKS AYT Kimya Soru Bankası Zafer Yayınları
%35
SON 2 ADET
176.00 TL
114.40 TL
AYT Kimya Soru Bankası YZ Yayınları
%30
SON 1 ADET
292.50 TL
204.75 TL
Yazıt AYT Kimya Soru Kitabı
%50
SON 2 ADET
187.50 TL
93.75 TL
Yargı Hocaların Gözünden AYT Kimya Soru Bankası
%35
SON 2 ADET
169.00 TL
109.85 TL
ÜçDörtBeş AYT Kimya Soru Bankası
%31
Stokta Var
309.00 TL
213.20 TL
AYT Kimya Soru Bankası Toprak Yayıncılık
%35
SON 3 ADET
340.00 TL
221.00 TL
AYT Kimya Fasikül Soru Kitabı Test Okul Yayınları
%76
Stokta Var
170.00 TL
40.00 TL
Tammat AYT Kimya Soru Bankası
%35
SON 3 ADET
179.00 TL
116.35 TL
Sonuç AYT Kimya Soru Bankası
%33
Stokta Var
196.00 TL
131.32 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Fiyat
Stokta