Biharul Envar - Allame Muhammed Bakır Meclisi - İmam Rıza Dergahı Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786257192231
%
30
İndirim
80.00 TL
56.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Biharul Envar - Allame Muhammed Bakır Meclisi - İmam Rıza Dergahı Yayınları

Bu kitap Ehl-i Beyt taraftarlarının en temel kaynaklarından olan ve Allâme Muhammed Bakır Meclisî tarafından kaleme alınan “Bihâru’l-Envâr-Nurlar Deryası” kitabı, Ehl-i Beyt taraftarlarının en büyük hadis ansiklopedisidir. Ehl-i Beytin öğreti ve marifetlerini barından bu ansiklopedik kitabın hazırlanması, 36 yıl sürmüştür. Allâme Meclisî’nin öğrencilerinden oluşan bir grup bu konuda ona yardımcı olmuştur. Yazar kitabını 25 genel konu üzerinde tasarlamış ve onu 25 ciltte tamamlamıştır. Her ciltte konu ile alakalı alt başlıkları çeşitli bölümlerde bir araya getirmiştir. Her bölümün başında ilk olarak konuyla ilgili ayetleri zikretmiş ve tefsirini yapmıştır. Sonraki aşamada ise konuyla alakalı hadisleri nakletmiştir. 
Kitap, “Kitabu’l-Akıl ve Cehl” (Akıl ve Cehalet kitabı) ünvanı ile başlamış ve sırasıyla Teoloji (Allah’ı tanıma), Tevhid, İlahi Adalet ve Peygamberler Tarihi ile devam etmiştir. 110 ciltlik baskısının 15. cildinden 53. cildine kadarki bölümü Hz. Muhammed (s.a.a), Hz. Fatıma ve Ehl-i Beyt İmamlarının yaşamı ve faziletlerinden oluşmaktadır. Ehl-i Beyt İmamlarından nakledilen rivayetlerin çeşitli senetlerle nakledilmesi, konuların kategorilere ayrılması, birçok rivayetin şerh edilerek açıklanması, kelam, tarih, fıkıh, tefsir, ahlak, hadis ve sözlük olarak çeşitli araştırmalara tabi tutulmasından dolayı bu kitap her daim yüce bir makama sahip olmuştur. Kitabın Mehdeviyet ile alakalı İmam Mehdi konulu cildi en çok ilgi gören cildi olmuştur.Bihâru’l-Envâr’ın yazılımı da araştırmacıların kitabın konularına rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için birçok baskısı yayınlanmıştır. 

Ağa Bozorg Tahrani şöyle demektedir:
“Bihâru’l-Envâr kitabı, toplu ve kapsayıcı bir kitaptır. Ehl-i Beyt’in haber ve hadislerini içermektedir. Ondan daha üstün bir araştırma bulunamaz. Söylenmesi gerekir ki böyle bir kitap ne geçmişte ve ne de gelecekte yazılacaktır!

 

Sayfa:
456 Sayfa
Kağıt:
Şamua Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9786257192231