Dil ve Edebiyat - Necip Fazıl Kısakürek - Büyük Doğu Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786059535007
%
30
İndirim
30.00 TL
21.00 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

Necip Fazıl, 1974te yazdığı Halimiz isimli şiirinde şöyle hayıflandığını görüyoruz:
Ruhsal, parasal, soyut, boyut, yaşam, eğilim...
Ya bunlar Türkçe değil, yahut ben Türk değilim !
Oysa halis Türk benim, bunlar işgalcilerim;
Allah Türke acısın yalnız bunu dilerim.

Necip Fazıl, Türkçenin devlet ve aydınlar eliyle katledilmesine sessiz kalmamış, bu kültür vurgununu hem şiiriyle hem de yazılarıyla çok defasında gündeme getirmişti. Özleştirme gayretinin yanlış olduğunu, bunun çok ciddi problemlere yol açacağını çok çabuk fark eden Necip Fazıl, 30 Eylül 1940ta yazdığı Anadolu Ajansı başlıklı yazısında şöyle diyordu: Topraklarımızda bir dil gazası açmaya mecburuz. Kıyasıya bir dil gazası... Madde planında kurtuluş savaşını o kadar güzel idare ettiğimiz bu topraklar, ruh planında da tam ve gerçek anlamda kurtuluş bekliyor. Ruh planındaki kurtuluş savaşının hareket arsası dildir. her şeyden evvel bu arsayı, ısırgan otlarından, devedikenlerinden ve bataklıklardan temizlemek zorunda değil miyiz?

Ruh planındaki kurtuluş savaşının hareket arsası olarak Türkçenin aydınlar eliyle katledilmesine tahammül edemeyen Necip Fazılın 1940lı yıllarda gazete ve dergilerde yazdığı Dil ve Edebiyat yazıları derlenerek kitap haline getirildi.

Dil ve Edebiyat yazılarındaki Necip Fazılın şu sözleri çok dikkat çekicidir: 18 milyon Anadolu Türkünün hep birden trahom hastalığına tutulmasından daha ehemmiyetli ve yirmi tane Erzincan zelzelesinden daha felaketli olan müzmin dil buhranımıza daha fazla tahammül ve tevekkül göstermenin zamanı geçmiştir. Yarım yamalak varlıkların sapır sapır döküldüğü bu ruhî, aklî, ferdî, içtimaî, sınaî, iktisadî, siyasî, askerî muhasebe hengâmesinde, ordunun eline verilecek silâhla, milletin ruhî tamamiyetine vurulacak kilit arasında hiç kıymet ve ehemmiyet farkı yoktur. Topyekûn bütün kıymet şubelerimizle Türkü ayaklandırma ve şahlandırma günündeyiz.

Marka:
Büyük Doğu Yayınları
Yazar:
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa:
283 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Aralık 2016
Büyük Doğu Yayınları