Eleanor Coerr

Eleanor Coerr

Kanada doğumlu Amerikalı çocuk kitabı yazarı Eleanor Coerr, 29 Mayıs 1922 tarihinde Kanadanın Saskatchewan eyaletinde dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu Saskatoonda geçirmiştir. Küçük yaşlardan itibaren hikayelere ilgi duymuş, kendi hikayelerini kaleme almıştır. Lise yıllarında Japonyadan göç eden bir ailenin çocuğu olan en yakın arkadaşı sayesinde kaligrafiye ve Japon edebiyatına ilgi duymaya başlamıştır.

Üniversite hayatına Saskatchewan Üniversitesinde başlayan Eleanor Coerr, ardından Kadel Airbrush Okuluna geçiş yapmıştır. Amerikan Üniversitesinden İngilizce lisans derecesi almıştır. Daha sonra Maryland Üniversitesinde kütüphane bilimi alanında yüksek lisans yapmaya başlamıştır. Mezuniyetinin ardından gazete muhabirliği ve çocuk köşesi için editörlük yapmıştır. Aynı zamanda da Monterey Peninsula Collegeda çocuk edebiyatı alanında, Californiadaki Chapman Collegeda ise yaratıcı yazarlık üzerine dersler vermiştir.

Eleanor Coerr, ilk kitabını 1945 yılında yazmış ve resimlendirmiştir. En büyük başarısını ise Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu ile yakalamıştır. Bu kitapta, Hiroşimaya atılan atom bombası nedeniyle lösemiye yakalanan Sadako Sasakinin dokunaklı hikayesini anlatmıştır. Benzer bir konuyu Mieko ve Beşinci Hazine kitabında da işlemiştir. Bu kitapta ise resimle uğraşmayı seven Miekonun Nagazakiye atılan atom bombası sonucunda başından geçen olayları anlatmıştır. Beşinci hazinesini ararken yaşadığı olaylar, okurları tarafından ilgiyle takip edilmiştir.

Eleanor Coerr kitapları ülkemizde Beyaz Balina Yayınları tarafından kitapseverler ile buluşmaktadır. Türkçeye çevrilen eserlerinin yanı sıra başka birçok eseri de edebiyat dünyasında ilgi görmektedir. Usta yazar çocuk edebiyatının yanı sıra başka birçok alanda da eserler vermiştir. Tüm eserleriyle dünya genelinde geniş bir okuyucu kitlesi kazanmıştır. 22 Kasım 2010 tarihinde hayatını kaybeden Eleanor Coerr kitapları edebiyat dünyasında ilgiyle okunmaya devam etmektedir.
Eleanor Coerr
  • Eleanor Coerr
Yayınevi
Fiyat
Stokta