Endülüslü Alim Ebu Amr Ed-Dani ve Kıraat İlmindeki Yeri - Abdurrahman Çetin - Ensar Neşriyat

%
35
İNDİRİM
9786059991506
%
35
İndirim
24.00 TL
15.60 TL
Son 1 adet Sınırlı Stok!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

Her ilimde olduğu gibi Kıraat ilminde de, bu sahanın temel taşı mesabesindeki şahsiyetleri incelemenin zarureti açıktır. Bunların en önde gelenlerinden birisi de Endülüslü alim Ebu Amr ed-Dani (444/1053)’dir.

Kıraat ilminde büyük bir otorite olan Ebu Amr ed-Dani üzerinde şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla hiçbir araştırma yapılmamıştır. Halbuki onun ciddiyetle ele alınıp, bir tez çapında incelenmesinin ve çeşitli yönleriyle ortaya konulup ilim alemine tanıtılmasının büyük faydalar sağlayacağı aşikardır.

Bu kitap, bu düşünceden hareket ederek, bu ilmin büyük alimi ed-Dani’yi hem ilmini ve Kıraat ilmindeki yerini, hem de hayatını detaylarıyla ele almaktadır.

Kitap, üç bölümden meydana gelmektedir: Giriş’te, konunun önemi, çalışma metodumuz ve konuyla ilgili kaynaklar ile Kıraat ilmi hakkında kısa bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm’de; müellifimizin hayatına geçmeden önce, onun yaşadığı hicri 4. ve 5. / miladi 5. ve 11. asırlarda İslam aleminin genel görünümünü ve ed-Dani’nin memleketi olan Endülüs’ü; Endülüs Emevi Devletini ve o devirde Endülüs’te ilim ve medeniyetin durumunu zikrettik. İkinci Bölüm’de; müellifimizin tespit edebildiğimiz bütün eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü Bölüm’de ise; Dani’nin ilmi faaliyetleri incelenmiştir.

Marka:
Ensar Neşriyat
Yazar:
Abdurrahman Çetin
Sayfa:
424 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
15.00x21.50 cm
Basım Yılı:
Şubat 2015
Ensar Neşriyat