Fantastik

Fantastik

 

Kitap dünyasında fantastik kelimesi özel bir anlam ifade eder. Daha çok çocuklar ve gençlere yönelik fantastik romanlar, hayali dünyalarda geçen sıra dışı olayları anlatır. Gerçek dünyanın sınırlarını aşan unsurlar barındıran bu romanlar hayal gücünü geliştirir. Bir yönüyle bilim kurgu öğeleri barındıran bu romanlarda aslında bilimin ötesinde pek çok öğe yer alır. Okuyucunun hayal gücünü serbest bırakmasını sağlayan bu çalışmalar büyülü bir dünyanın kapılarını aralar. Böylelikle gerçek dünyaya ve insan ilişkilerine farklı bir gözle bakma imkanı sağlar.

 

Fantastik Edebiyat Nedir?

 

Edebiyatın fantastik olayları ele alan türüne fantastik edebiyat denir. Bu edebiyat türünde olağanüstü olaylar, sıra dışı dünyalar ve varlıklar vardır. Diğer edebi türlerden farklı olarak bu tür çalışmalarda hayal gücü sonuna kadar zorlanır. Varolan gerçekliğin ötesinde yeni ve olağanüstü bir gerçeklik algısı yaratan bu çalışmalar, okurlarda farklı dünyaları keşfetme isteği yaratır. Bunu yaparken her çeşit mitolojik anlatı, sihir, büyü, peri masalları gibi pek çok öğeden yararlanır. Bu yönüyle fantastik roman çeşitleri hayal gücüyle kültürel mirasın ilginç bir bileşimini oluşturur.

 

Fantastik edebiyatta farklı dünyalarda geçen sıra dışı olaylar ele alınır. Bu dünyaların her birinin kendine özgü kuralları, varlıkları ve olguları vardır. Bu edebiyat türünde karakterler gerçek dünyadaki karakterlerden çok daha üstün özelliklere sahiptir. Örneğin sihirbazlar fantastik edebiyatın en önemli aktörleri arasında yer alır. Ayrıca periler, vampirler veya ejderhalar için de aynı durum geçerlidir. Romanda geçen sıra dışı olaylar, okurları maceradan maceraya sürükler. Bu bakımdan fantastik roman türünde konu akışı canlı, dil özellikleri zengindir. Yapılan betimlemeler sadece hayal gücünü zorlamaz. Aynı zamanda da dili ve anlatım şekillerini de zorlar.

 

Bu edebiyatta ana karakterler genellikle belli birtakım tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu tehlikelerin üstesinden gelmek için yaptıkları, olayların başlamasına neden olur. Hikaye devam ettikçe fantastik dünyaları keşif süreci hız kazanır. Keşfin sonunda ana karakterler genellikle mutluluğun yanı başlarında olduğunu öğrenirler. Böylelikle okurları çevreleri ve ilişkilerine daha farklı bir gözle bakmaya çağırırlar.

 

Fantastik Romanların Genel Özellikleri Nelerdir?

 

Konusu ne olursa olsun, fantastik romanların kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bunların başında metaforlar ve temalar gelir. Bu türdeki bazı romanlar tümüyle hayal ürünü olabilir. Ancak bazı romanlar ise gerçek dünyada yaşanan olayları alegorik olarak inceler. Seçilen tema ne olursa olsun karakterler arasındaki ilişkiler insanlar arasındaki ilişkiler hakkındaki gözlemleri yansıtır. Bu bakımdan fantastikte karakterlerin hayat hikayeleri çok daha geniş bir perspektiften bakınca daha anlamlıdır.

 

Bu roman çeşidinde karakterler macera ve serüven dolu bir hikayeye sahiptir. Fantastik dünyaları geri dönmemecesine ele alan bu eserler, farklı dünyalar keşfetmek isteyen çocuk ve gençler için en uygun seçeneklerden biridir. Konu ve tema bakımından bu sıra dışı durum, eserlerin satış başarılarına da yansımakta. Günümüzde en çok okunan veya satan romanlarda fantastikten izler vardır. J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisi mesela dünya genelinde büyük beğeni kazanmıştır.

 

Fantastik edebiyat eserleri her ne kadar sihir ve büyü gibi konuları ele alsa da bilimsel ve teknolojik başarıları da ihmal etmez. Hatta bazı fantastik romanlar bilim kurgu öğelerini daha fazla barındırır. Ayrıca korku ve gerilim de bu edebiyat türünün en önemli bileşenlerinden biridir. Bu bakımdan fantastik roman türünde anlatım teknikleri daha geniştir. Ayrıca bu edebiyat türü sinema ve televizyon için de uygun özelliktedir. Bu türdeki televizyon filmleri de eserin başarısını artırır.

 

Fantastik Edebiyatın En Çok Okunan Eserleri Hangileridir?

 

Dünya genelinde geniş bir okur kitlesine hitap eden bu edebiyat türü son yıllarda oldukça popüler. Özellikle sinema uyarlamalarının etkisiyle en çok okunan fantastik roman listeleri sürekli güncellenmekte. Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de benzer bir durum var. Peki bu eserler hangileridir diye merak ediyorsanız şu isimlerden ve yazarlardan bahsetmemiz mümkün: 

 

·         Açlık Oyunları - Suzanne Collins

·         Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

·         Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke

·         Diskdünya - Terry Pratchett

·         Dune - Frank Herbert

·         Eragon - Christopher Paolini

·         Harry Potter ve Felsefe Taşı - J. K. Rowling

·         Hobbit - J. R. R. Tolkien

·         İlahi Kent - Cassandra Clare

·         Kan Yemini - Charlaine Harris

·         Kara Kule: Silahşör - Stephen King

·         Kuzuların Sessizliği - Thomas Harris

·         Labirent: Ölümcül Kaçış - James Dashner

·         Mistik Irmak - Dennis Lehane

·         Mürekkep Kalbi - Cornelia Funke

·         Perdido Sokağı İstasyonu - China Mieville

·         Rüzgarın Adı - Patrick Rothfuss

·         Yeryüzüne İniş - Arthur C. Clarke

·         Yıldızlar Arası - Isaac Asimov

·         Yüzüklerin Efendisi - J. R. R. Tolkien

 

Fantastik Roman Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Bu edebiyat türüne henüz yabancı olanlar fantastik roman alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyor. Veya sevdiklerine bu türde roman almak isteyen kitapseverler de hangi kitapları nasıl seçmeleri gerektiğini öğrenmek istiyor. Genel olarak ifade edecek olursak şunları söyleyebiliriz: 

 

·         Öncelikle tür seçimine karar vermelisiniz. Her ne kadar fantastik edebiyat diye belli bir alandan bahsetsek de bu alanda farklı birçok alt tür mevcut. Nitekim bazı eserlerde bilim kurgu daha ağır basar. Bazı eserler ise genç yetişkin fantastik roman türündedir. Ayrıca korku ve gerilim de bazı kitaplarda daha belirgindir. Kitap seçiminizde bu özelliklere mutlaka dikkat etmelisiniz. 

·         Tür seçiminin ardından yazar seçimini de iyi yapmalısınız. Alanında uzman isimlerin eserlerini okumak her zaman için daha keyifli olacaktır. Türün en önemli isimlerini araştırarak bu konuda doğru kararlar alabilirsiniz. Örneğin J. R. R. Tolkien veya Isaac Asimov gibi usta isimlerin eserleri mutlaka okunması gereken fantastik roman listeleri arasındadır. 

·         Almayı düşündüğünüz kitaba karar verirken ürün açıklamasını da okumanızda yarar var. Nitekim arka kapak yazısında yer alan bilgiler kitabın içeriği hakkında fikir sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır. 

·         Kitap seçiminde dikkate alabileceğiniz konulardan biri de eleştiri ve yorumlardır. Düşündüğünüz kitabı satın almadan önce kitabı ve yazarını araştırırsanız bu konuda daha iyi bir seçim yapabilirsiniz. Bu bağlamda online kitap satış sitelerindeki kullanıcı yorumları ve değerlendirmeler iyi bir bilgi kaynağıdır. 

·         Bu kriterlerin yanı sıra kitabın hacmine de dikkat etmenizde yarar var. Bazı eserler tek kitaptan oluştuğu gibi bazı eserler birden fazla kitaptan oluşan set şeklindedir. Eğer uzun serilerden hoşlanmıyorsanız kitabı satın almadan önce buna da dikkat etmenizde yarar var.

 

Fantastik Roman Okurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Kitap okurken dikkat edilmesi gereken konular aslında fantastik roman okurken de geçerlidir. Ancak bunların yanı sıra bu romanları daha iyi anlamak için özel bazı noktalara da dikkat etmekte yarar var. Bunların neler olduğunu bilirseniz eseri daha iyi anlar ve okuma deneyiminizden daha fazla keyif alırsınız. Genel olarak ifade etmek gerekirse bunlar şu şekildedir: 

 

·         Fantastik roman kategorisindeki eserler olağanüstü dünyalarda geçen konuları, varlıkları veya olguları konu edinir. Bu yüzden gerçek dünyadaki düşünme kalıplarıyla esere yaklaşmamalı, bu eserlerin farklı bir mantık içerdiğini unutmamalısınız. 

·         Bazı eserleri anlamak ilk başta zor gelebilir. Alanında kült eser niteliği kazanmış eserlerde birçok anlam katmanı mevcuttur. Bu eserleri okumaya başlamadan önce hazırlık çalışması yapmanızda yarar var. Eseri bu şekilde araştırarak okursanız birçok noktayı daha kolay anlarsınız. 

·         Edebiyatta alegori ve sembol bakımından en zengin kitap çeşidini fantastik roman oluşturmakta. Bunları anlamak da başlangıçta zor gelebilir. Süreci kolaylaştırmak için bazı şeyleri not edebilir, tıpkı bulmaca çözer gibi ipuçlarını takip edebilirsiniz. Böylelikle hikayenin altındaki mesajları daha kolay anlarsınız. 

·         Olağanüstü bir dünyada yaşayan karakterlerin davranış şekilleri başlangıçta size garip gelebilir. Ancak onlarla empati kurdukça birçok şeyi daha kolay anlayabilirsiniz. Bu konuda aceleci davranmamalı, onlarla aynı içsel yolculukları yaşamaya çalışmalısınız. 

·         Eseri daha iyi anlamak için bahsedilen mitolojik öğeleri, harita ve coğrafi özellikleri, çatışma noktalarını incelemenizde yarar var. Böylelikle imgeleminizde eserle ilgili daha fazla çağrışım oluşur. 

·         Okuduğunuz eserleri daha iyi anlamanın bir diğer yolu da türün en başarılı diğer örnekleriyle karşılaştırma yapmaktır. Bu sayede eserin artılarını ve eksilerini daha objektif şekilde yorumlama imkanı elde edersiniz. 

 

En Ucuz Fantastik Romanlar Nereden Alınır?

 

Piyasada fantastik roman bulabileceğiniz farklı pek çok kanal mevcut. Bunlar arasında perakende kanallar ve online kanallar en önemli satış kanallarıdır. Perakende kitapçılar, ikinci el kitapçılar, zincir mağazalar, süpermarketler aradığınız kitaplara ulaşmanıza yardımcı olur. Ancak perakendeye oranla online satış sitelerinde daha fazla ürün çeşidine daha uygun imkanlarla sahip olabilirsiniz. 

 

Alternatif Kitap olarak uzun yıllardır kitapseverler için ucuz kitap temini sağlamaktayız. Kitap bütçesinden tasarruf imkanı sunan fiyat politikamız sayesinde kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşmasını sağlıyoruz. Birçok kategoride olduğu gibi ucuz fantastik roman çeşitleri konusunda da geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Sitemizde merak ettiğiniz ürünleri arama çubuğunu veya ürün filtrelerini kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Uygun fiyat politikamızdan yararlanarak aynı bütçeyle daha fazla kitaba ulaşabilirsiniz.

Savaşçının Laneti - Jennifer A. Nielsen - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
322.00 TL
193.20 TL
Şeytanın Rüya Kapanı - Donna Hosie - Novella Dinamik
%42
Stokta Var
34.50 TL
20.00 TL
Arayış - Dördüncü Kitap - Angie Sage - Altın Kitaplar
%77
Stokta Var
130.00 TL
30.00 TL
Hırsız - Özge Ilık - Dex Yayınevi
%84
Stokta Var
129.00 TL
20.00 TL
Zincirler Hanesi / Malazan Yitikler Kitabı 4 - Steven Erikson - İthaki Yayınları
%40
Stokta Var
900.00 TL
540.00 TL
Kedi Murrun Hayat Görüşleri - Ernst Theodor Amadeus Hoffmann - Can Yayınları
%40
FIRSAT ÜRÜN
145.00 TL
87.00 TL
Zeplin - Karin Tidbeck - İthaki Yayınları
%33
SON 4 ADET
135.00 TL
90.45 TL
Yıldız Tozu - Neil Gaiman - İthaki Yayınları
%40
Stokta Var
174.00 TL
104.40 TL
Beren ile Luthien - J. R. R. Tolkien - İthaki Yayınları
%40
Stokta Var
220.00 TL
132.00 TL
Uyuyan ve İğ - Neil Gaiman - İthaki Yayınları
%40
Stokta Var
100.00 TL
60.00 TL
Seçilmiş Olanlar - Veronica Roth - Yabancı Yayınları
%72
SON 5 ADET
322.00 TL
90.00 TL
Prensin Kılıcı - Elise Kova - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
124.00 TL
74.40 TL
Tahtın Köpeği - Karton Kapak - Elise Kova - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
150.00 TL
90.00 TL
Ufuk - Scott Westerfeld - Yabancı Yayınları
%40
SON 4 ADET
135.00 TL
81.00 TL
Kül ve Diken - Sarah Prineas - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
322.00 TL
193.20 TL
Çiftçinin Savaşı - Elise Kova - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
104.00 TL
62.40 TL
Hainin Oyunu - Jennifer A. Nielsen - Yabancı Yayınları
%40
Stokta Var
311.00 TL
186.60 TL
Yasak Büyü - Lee Kelly - Yabancı Yayınları
%35
SON 4 ADET
180.00 TL
117.00 TL
Harry Potter ve Sırlar Odası - 2 - J. K. Rowling - Yapı Kredi Yayınları
%40
FIRSAT ÜRÜN
160.00 TL
96.00 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Fiyat
Stokta