Hazreti Ali’nin Faziletnamesi - Yemini - Can Yayınları (Ali Adil Atalay)

%
25
İNDİRİM
9789756791738
%
25
İndirim
60.00 TL
45.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Hazreti Ali’nin Faziletnamesi - Yemini - Can Yayınları (Ali Adil Atalay)

O açıklayıcı İmam, O Tanrı velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde, gökte, mekanda, zamanda halka duran imamın zati, iç ve dış temizliğiyle vasıflanmak vaciptir. Çünkü küfürden, ikiyüzlülükten kurtulmuştur, temizdir...

Onun konağı birlik alemidir. Dünyevi ve beşeri sıfatlardan dışarıdır. O, insanın hakikati ve canı gibiydi. Her şey fanidir, fakat can yaşar, ölmez. O nun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır, yaratıkları yaratanın zati gibi O bakidir. Hakkın yüksek sıfatları Alinin vasfıdır. Hakkın sıfatları zaten ayrı değildir. O, Tanrının zatine yapışmış O olmuştur. Hani duyduğunlahutun O gzli hizinesi yok mu; işte O odur. Çünkü O, Haktan hakka görünmüştür. O hazinenin nakdi, tükenmez ilimdi. İşte O ilimden maksut, yüze Alidir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilmez. Zira O hakimdir, herşeyin bilginidir.

Cihan var oldukça, Ali var olur,
Cihan var olurken de Ali vardı.

Cihanın temeli suret buhuncaya kadar var olan Ali idi.Yer resmedilinceye, zaman husule gelinceye kadar var olan Ali idi. Veli, vasiy olan Şah Ali; cölenkyiğih menelih .ağıxıh Buykahı iri, Aliden ötürü melekler Ademe secde ettiler. Adem bir kıble gibi idi secde olunan Ali idi. Ademde, Şitde, Eyyup da, İdrisde, Yusuf da, Yunus da, Hud da, Musa da, İsa da, İlyas da, Salih Peygamber de, Davud da Ali idi.

Nefsin tamamından ötürü cihan sofrası üzerinde elini bulaştırmayan kahraman aslan Ali idi. Kuran ın yer yer, ayetlerinde Tanrı nın ismetini vasf ile öğdüğü Kuran sırlarının kaşifi Ali idi. Kapısının toprağı kadir ve kıyamette arşın semasında daha ileri geçen, o durmadan Hakk a secde eden arif Ali idi. İslam yolunda iş düzelmedikçe; durup dinlenmeyen o şerefli, vekarlı Şah Ali idi.

Afaka her bakışımda gördüm ki, yakın yüzünden her varlıkta var olan Ali idi. Bu küfür olmaz, küfrolan söz bu değildir. Cihan var oldukça Ali var olur, cihan var olurkende Ali vardı. Tebrizin Şems-ül Hakkı cihanın gizli ve açık sırlarından her ne gösterdinse hepsi de Ali idi. (Mevlana nın Divanı Kebirinden alınmıştır.)

Yazar:
Sayfa:
295 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Eylül 2011
Barkod:
9789756791738