Hikmet Burcundaki Mesnevici Bursalı Lamii Çelebi - Bekir Belenkuyu - Gece Kitaplığı

%
40
İNDİRİM
9786257702546
%
40
İndirim
155.82 TL
93.49 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Hikmet Burcundaki Mesnevici Bursalı Lamii Çelebi - Bekir Belenkuyu - Gece Kitaplığı

Kültür tarihimiz boyunca pek az isim yaşadığı şehirle özdeşleşmiştir. Yaşadığı şehre hayranlık derecesinde muhabbet eden Lâmiî Çelebi yalnızca Bursanın değil, Osmanlı kültür tarihinin de önemli isimlerinden biri olmuştur.

Kaleme aldığı manzum ve mensur eserlerle Lâmiî yaşadığı dönemden itibaren adından söz ettirmiştir. Nesir yazarlığı şairliğinden daha çok beğenilse de manzum eserleri Osmanlı edebiyatının önemli ve sıradışı örnekleri olarak karşımıza çıkar.

Lâmiî hamse sahibi olmasa da 11 tane mesneviye imza atmıştır. Aşk mesnevileri yanında İslâm tarihinden alınan konuları da mesnevileştiren Lâmiî şehrengiz sahasına da iki örnek bırakmıştır. Hayretnâmesi dışında hangi mesnevisi olursa olsun karşımıza çıkan ana damar daima hikmet olmuştur. Nakşibendiyyenin Anadoluda yerleşmesinde önemli bir yere sahip olan Lâmiî mesnevilerinde de tasavvufun özellikle hikmete kapı aralayan ahlâk boyutunu ön plana çıkarmıştır.

Bu çalışmada Lâmiînin kaleme aldığı 11 mesnevi bir bütün olarak yapı ve muhteva bakımından incelemeye tabi tutulmuştur. Yaklaşık otuz bin beyit içerisinde şairin bir mesnevi yazarı olarak kendini gösteren tasarrufları tespit edilmiş, şairin mesneviciliğindeki gelişim çizgisi ortaya koyulmuştur. Her bir mesnevi, geleneğin içerisinde konumlandırıldıktan sonra eserlerin şekil özellikleri, anlatım teknikleri ve muhteva özellikleri bir bütün halinde ele alınmıştır. Lâmiînin mesnevilerini yazarken etkilendiği kaynaklar ve Lâmiîye ait mesnevilerin kendisinden sonraki etkileri ayrıca incelenmiştir. Mesnevilerde dikkat çekici en önemli unsur olan hikmet, örnekler çerçevesinde farklı boyutlarıyla ortaya koyulmuştur.

Bursalı Lâmiî Çelebinin bütün mesnevileri üzerine yapılan bu çalışma konu hakkında söylenmiş son söz değil, aksine yeni çalışmalara kapı aralayan bir mahiyete sahiptir.

Sayfa:
713 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Aralık 2020
Barkod:
9786257702546