İran Meşrutiyet Tarihi - Ahmed Kesrevi Tebrizi - Kaynak Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786257697088
%
25
İndirim
125.00 TL
93.75 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İran Meşrutiyet Tarihi - Ahmed Kesrevi Tebrizi - Kaynak Yayınları

Çağdaş İran tarihinin başlangıç noktası olan Meşrutiyet Hareketinin öyküsü, İranın istisnai kişiliğe sahip aydını Ahmed Kesrevi Tebrizinin kaleminden aktarılıyor.

Meşrutiyet Hareketi sürecinde devrimin amacı konusun-da ortaya çıkan iki karşıt çizginin, Meşrüta ve Meşrüa mücadelesinin 20. yüzyıl boyunca İrandaki siyasi tartışmaların ve mücadelenin eksenini oluşturması, 1979 Devrimine ve sonraki gelişmelere yön vermesi, kitabı günümüzdeki Iranı anlamak için de önemli kılıyor.

Rusya ve İngilterenin Meşrutiyet Hareketi öncesinde, sırasında ve sonrasında İran üzerindeki çıkar mücadelesi, siyasi akımların ve siyasetçilerin bu mücadele karşısında kitapta aktarılan tutumları, geçtiğimiz yüzyılda İranın yaşadığı siyasi değişiklikleri anlamamızı sağlıyor, emperyalizme karşı mücadelenin İran toplumundaki kökleri gözler önüne seriliyor.

Din adamlarının mensup oldukları sınıfların önderleri olarak İran toplumunda var olagelen özgün yerleri, büyük etkileri, siyasi gelişmelerdeki vazgeçilmez rolleri bu kitapla tarihsel bir çerçeveye oturtulmuştur.

İçerdiği çok sayıda belge, birinci elden tanıklık ve döneme özgü yorumla İran Meşrutiyeti hakkında temel kaynak olan kitap, Ahmed Kesrevi Tebrizisnin kendine has dili, anlatımı ve yorumuyla özel bir değer kazanıyor.

Ahmed Kesrevi Tebrizinin Şii medrese eğitimini tamamlamış genç bir imamlıktan Şiilik eleştirisine uzanan hayatı, düşünceleri, eserleri ve eylemi kitapta ayrı bir bölümde ele alınıyor.

İran Meşrutiyet Tarihi, Çağdaş İran tarihinin başlangıcını ve günümüzdeki İran toplumunu anlamak için temel kaynak niteliğinde bir eser.

Sayfa:
972 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Ocak 2021
Barkod:
9786257697088