İslam Ahlak Felsefesine Giriş - Hasan Hüseyin Bircan - Çizgi Kitabevi Yayınları

%
10
İNDİRİM
9786059706742
%
10
İndirim
72.00 TL
64.80 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İslam Ahlak Felsefesine Giriş - Hasan Hüseyin Bircan - Çizgi Kitabevi Yayınları

Bu çalışma, İslam felsefesinin klasik dönemi olarak kabul edilen 9-11. yüzyıllarda yaşamış İslâm filozoflarının ahlak konusundaki görüşlerini, ahlâk adına ele aldıkları temel problemleri merkeze alan; problem merkezli bir giriştir.

Felsefede ahlâk, zaman zaman başat problem olarak algılanmış; diğer problemlerle ahlâk ile alakalı olduğu kadar ya da ona zemin hazırlamak için ilgilenilmiştir. Zaman zaman da görmezden gelinerek yok sayılmıştır; bilimsele uymaz görülerek felsefenin dışına itilmeye çalışılmıştır. Günümüzde de bazı felsefe çevreleri, konuya hiç rağbet etmemektedir. Bazı çevreler ise uygulamalı etik ve meslek etiği ile ilgilerini sınırlandırmışlardır. Oysa bilindiği gibi insan ve onun ahlâkının anlaşılması, öncelikle ona felsefi bakış tarzıyla eğilip mahiyetinin tespit edilmesini gerektirmektedir. Aksi halde ne üzerinden, hangi temelden, sorun önce görülecek ve sonra da tartışılıp çözümler sunulabilecektir ki. 

Acaba müslüman filozofların (felâsife) nazarında ahlâkın yeri ve önemi nedir? Onlar ahlâka nasıl bakmaktadırlar? Hangi temelden hareket edip çözümler önermektedirler? Ahlâksız olur mu? Ya da daha doğrusu insan olunur mu?..

Sayfa:
175 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.50x24.00 cm
Basım Yılı:
Mayıs 2016
Barkod:
9786059706742