İslam Akaidi Cilt: 2 - Şeyh Ebu Hasen Siraceddin Ali b. Osman el-Uşi - Marifet Yayınları

%
40
İNDİRİM
9789753591812
%
40
İndirim
60.00 TL
36.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İslam Akaidi Cilt: 2 - Şeyh Ebu Hasen Siraceddin Ali b. Osman el-Uşi - Marifet Yayınları

Değerli okuyucu, tercümesini sunduğumuz elinizdeki bu kitap, Nâzım Ali b. Osman el-Ûşînin (r.a) (v.575/1179) tertib ettiği Akâid ilmiyle ilgili Şerhul el-Emâlî li Aliyyül-Kârî adlı eseridir. Mâtürîdî kelâmına dair yazılmış ilk mahzum eser olduğu sanılan Emâlî altmış sekiz beyttir. Şerhul el-Emâlî, Eslâm dünyasında en yaygın olan kelâm kitaplarının başında gelmektedir.

Elinizdeki tercümede ve şerhinde, kelâmcıların görüşleri yanında Selefiye ve metinde adı geçen mezhep görüşlerine de yer verilmiştir. Eser, her şeyin yaratıcısı ve ezelî sahibinin varlığı, birliği, zâtı, sıfatları ve fiilleri hakkındaki delilleri; insanın Ona ibadet etmesindeki asıl gerçekleri, Onunla bir bağının olması, omzuna yüklenen ve çok çetin mesûliyetin belgelerini hâvidir.

Hiç şüphesiz dini hükümlerin, İslâm akâidindeki kaidelerin aslı esası, kelâm adını alan ve müslümanları şüphe karanlığından, vehim kötülüğünden kurtaran tevhîd ve sıfat ilmidir. İşte bu eser de Tevhîd mısraları ile konuya girmektedir. İbadetlerin temeli sağlam inançlardır. Sağlam inanca dayanmayan ibadetlerin Allah katında hiçbir değeri yoktur.

Bu eser, söz konusu akâid ilminin İslâm tarihi boyunca uyguladığı değişik metodları, bugün de tatbik edilmesi gereken metodu, başlangıçtan günümüze kadar bu ilmin sahası içinde meydana getirilen eserlerin özelliklerini, akâid ilminin mahiyeti ve önemini konu edinmiştir.

Sayfa:
464 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Temmuz 2011
Barkod:
9789753591812