İslam Ansiklopedisi Cilt: 38 - Kolektif - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

%
15
İNDİRİM
9789753894555
%
15
İndirim
100.00 TL
85.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İslam Ansiklopedisi Cilt: 38 - Kolektif - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları

1975 yılında kurulan Türkiye Diyanet Vakfı, on üç yıldan beri yüce milletimizin değerli desteği ile ülkemizin her köşesinde ve yurtdışında dini, sosyal ve kültürel hizmetlerini aralıksız sürdürmektedir. Elinizdeki bu eser de bu vakfın Türk ve İslam kültürüne yeni ve kapsamlı bir katkısıdır.

Bilindiği gibi, bir telif ürünü olarak İslam Ansiklopedisi, müslümanların tarih boyunca din, ilim, felsefe, sanat ve kültür alanlarından meydana koydukları eserlerle, bu milletlerin gelip geçtikleri, yaşayıp vatan tuttukları yerlere ait tarih, coğrafya ve etnografya bilgilerini ihtiva eden öz ve sağlam bilgilerin toplandığı bir eserdir. 1908 - 1938 yılları arasında Avrupalılar tarafından İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak yayımlanan İslam Ansiklopedisi de bu alanda meydana getirilmiş bir eserdir. Ancak bu ansiklopedide genel olarak İslamiyete ve İslam aleminin önemli bir unsuru olan Türk dünyasına ait bilgiler çok defa kısa, bazen noksan, bazen de yanlış verilmiştir.

Bu sebeple Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlatılan İslam Ansiklopedisinde müslüman milletlerin ilim, fikir, sanat,din ve kültür varlıkları doğru ve yeterli bir biçimde ele alınmış, Türk-İslam medeniyetine ve bu medeniyetin oluşmasında büyük katkıları bulunan Türk ilim, fikir, edebiyat, din ve devlet adamlarına gereği gibi yer verilmiştir. Başka bir değişle bu eser, İslam Ansiklopedisi telif türüne sadık kalmakla birlikte Türk-İslam medeniyeti ağırlıklı, nesilden nesile intikal edecek kalıcı bir belge ve kaynak niteliğindedir. Bu hedefi gerçekleştirmek üzere, maddenin yazılmasından baskıya gireceği noktaya kadar uzanan çizgide, çeşitli kontrol ve incelemelere tabi tutulmuştur.

Bu eser tamamlandığı zaman, İslami konularda, özellikle Türk-İslam medeniyeti alanında doğru ve güvenilir bilgi edinmek isteyen Türk okuyucusu, ilmi ölçülere göre yazılmış, öteden beri eksikliğini hissettiği kaynak bir esere kavuşmuş olacaktır. Diğer taraftan da bu eser, tarih boyunca İslamiyeti farklı anlayıp yorumlayan grupların ez çok üzerinde ittifak edebilecekleri ortak bir İslami anlayışın oluşmasına da hizmet edecektir.

Eserin hazırlanmasından emeği geçen değerli üniversite mensuplarına, araştırmacı ve ilim adamlarına , idareci ve teknik kadroya, bugüne kadar yardım ve yakın ilgilerini eksik etmeyen hayır sahiplerine ve özellikle büyük manevi desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen yüce milletimize şükranlarımızı arzeder, müslüman müellifler tarafından meydana getirilmiş olan bu eseri aziz milletimize ve İslam alemine sunarken yüce Rabbimizin inayetini niyaz ederiz.

Yazar:
Sayfa:
588 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
22.00x28.50 cm
Basım Yılı:
2012
Barkod:
9789753894555