İslam Hukukunda Savaşın Etkileri - Vehbe Zuhayli - Risale Yayınları

%
20
İNDİRİM
9786257786010
%
20
İndirim
23.00 TL
18.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

İslam Hukukunda Savaşın Etkileri - Vehbe Zuhayli - Risale Yayınları

Elinizdeki bu eser, Vehbe Zuhaylî’nin “İslâm Hukukunda Savaşın Etkileri - Karşılaştırmalı Bir Çalışma” başlığı altında, doktora derecesini almak için hazırladığı, uluslararası İslâm mevzuatının bir yönünü gösteren araştırmasıdır. Kendi deyimi ile bu eser, “İslâm’ın ortaya çıkışından bu yana, kamusal ve özel hayatın tüm yönleriyle ilgilendiğini herkesin bilmesi için”
hazırlanmış, Asaru’l Harb fi’l Fıkhi’l İslâmi adlı geniş kapsamlı çalışmasının giriş bölümünden oluşmaktadır. Vehbe Zuhaylî, bu konuyu ele almasının nedenlerini eserin takdim kısmında özetle şu şekilde sıralar:

- Müslümanlar cihad ile ilgili eleştirilere iyi cevaplar verememişler, Oryantalistler de bunu fırsat olarak değerlendirip cihadı yanlış şekilde anlatmışlardır.

- Gözlemlerime göre, -doktora derecesini almak isteyenler- şimdiye kadar sadece Müslümanlar arasındaki ilişkileri ve Müslüman toplumu ilgilendiren meseleleri çözmekle uğraşmışlardır. Bu konunun uluslararası ilişkilerdeki cephesi ile pek de fazla ilgilenen olmamıştır. Konuyu ele almak ve İslâm’ın uluslararası ilişkilerle alakalı hükümleri ile ilgilenen uluslararası hukukçular
için özetlemek istedim.

- Günümüz insanlarının İslâm’ın ışığına çok ama çok ihtiyacı vardır. Çünkü İslâm, bütün inançlara saygı duyan, herkese karşı hoşgörülü ve adaletli davranmayı emreden bir dindir. Allah tüm insanları kulu olarak görür; savaş gerektiren durumlarda bile İslâm orduları asla şiddet amaçlı değildir ve silah, bomba gibi insana ve çevreye zarar veren, adaletsizliğin sembolü olan
şeyleri kullanmazlar.

Ancak düşmanlar bu maddeleri kullanarak bize savaş açtığında istisnalar ortaya çıkar. Amacımız Müslümanlarla batı arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak, uluslararası sorunları ve savaşları, savaşların doğuracağı kötü sonuçları önlemektir.

İslâm, tüm insanları özgürlük, sevgi, dayanışma ve iyilik çatısının altında toplanmaya davet eden evrensel bir dindir.

Yazar:
Sayfa:
160 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
14.50x21.50 cm
Basım Yılı:
Aralık 2020
Barkod:
9786257786010