İsrailin Penceresinden Irak Savaşı - Serkan Yenal - Barış Kitap

%
25
İNDİRİM
9786054728084
%
25
İndirim
130.00 TL
97.50 TL
9 adet stokta Hızlı Gönderi!
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

İsrailin Penceresinden Irak Savaşı - Serkan Yenal - Barış Kitap

Kuruluşundan 11 dakika sonrasından İsraili tanıyan ilk ülke olan ABD ve İsrailin Orta Doğudaki çıkarları ve izledikleri politikalar, yakın geçmişte olduğu gibi günümüzde de birbirlerine paralel bir seyir izlemektedir.

İsrailin güvenliği ve varlığını sürdürmesi, ABD dış politikasının birincil öncelikli konuları arasındadır. Çalışmada bu durumun nedenleri farklı boyutları ile incelenmiştir.

İsrail Irakı özellikle 2003 Irak Savaşı öncesinde ciddi bir tehdit olarak görmüş ve Orta Doğu politikalarını buna göre oluşturmuştur. Çalışmada, İsrailin Irak Savaşındaki politikaları ve savaş kararı alınmasındaki rolüne yer verilmiştir. Iraka yönelik operasyonun ilan edilen gerçekleri arasında, Irakta bulunan kitle imha silahlarının yok edilmesi ve üretim kapasitesinin sonlandırılması, Irakın teröre verdiği desteğin kesilmesi ve Irak halkının özgürleştirilmesi bulunuyordu. Çalışmada, bu gerçeklerin geçerlilikleri tartışılmış ayrıca savaşın arka planında yer alabilecek farklı gerçekler değerlendirilmiştir.

Irak Savaşında İsrailin politikalarını analiz edebilmek amacıyla Irak Savaşı sonrasında İsrailin güvenlik politikalarına ve bölge ülkeleri ilk ilişkilerine yer verilmiştir. Bu noktada son dönemde Orta Doğuda Arap Baharı olarak da nitelendirilen gelişmeler de değerlendirilmiş; söz konusu gelişmelerin İsrailin politikalarına etkisi incelenmiştir.

 

Marka:
Yazar:
Sayfa:
278 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Ocak 2013
Barkod:
9786054728084