Karahanlı Türkçesinin Sözlüğü - Emek Üşenmez - Doğu Kitabevi

%
20
İNDİRİM
9786056115424
%
20
İndirim
50.00 TL
40.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Karahanlı Türkçesinin Sözlüğü - Emek Üşenmez - Doğu Kitabevi

Yeryüzüne medeniyeti yaymış olan Türk milleti, büyük bir kültür ve medeniyet oluşturmuştur. Meydana getirilen bu kültür ve medeniyetin içerisinde “dil“ azımsanamayacak bir öneme sahiptir. Yazılı ve sözlü edebiyat açısından dilin ne derece önemli olduğu herkesçe bilinmektedir.

Karahanlılar, Türk tarihinin en önemli devletlerinden birisidir. Çünkü bu devletin hüküm sürdüğü yıllarda Türkler toplu halde İslâm dinine geçiş yapmışlar yeni bir kültür ve medeniyete geçiş yapmışlardır. Tarih, dil, edebiyat ve kültür açısından Karahanlılar son derece önemli bir konuma sahiptir.

Karahanlılardan günümüze kadar ulaşan eserlerin sayısı fazla değildir. Fakat az sayıdaki eserde dahi Türk dilinin zenginliğini ortaya koyan birçok örnek mevcuttur. Türk dili tarihi üzerinde araştırmalar yapan ve bu dili sınıflandıran bilim adamlarının Karahanlılar zamanından kaldığını belirten eserler, tek tek incelemeye tabi tutularak bu dönem Türkçesinin sözlüğü ortaya konulmuştur. Bu şekilde Türkçe kelimeler ve kullanıldığı yerler ortaya konulmuştur. Aynı zamanda alıntı kelimeler ve bunların yazım şekillerinin belirtilmesi de dil tarihimiz açısından önemlidir. Karahanlı Türkçesinin söz varlığını ortaya koymak amacıyla yapılan söz sayımı çalışmalarının da dilimizin içeriği ve zenginliğini ifade etmesi açısından önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Sayfa:
376 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x20.50 cm
Basım Yılı:
2010
Barkod:
9786056115424