Kazakistan Edebiyatında Hikaye - Ayvaz Morkoç - DBY Yayınları

%
10
İNDİRİM
9786256432093
%
10
İndirim
195.00 TL
175.50 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

Kazakistan Edebiyatında Hikaye - Ayvaz Morkoç - DBY Yayınları

Ülkemizde Türkiye dışındaki Türk dünyası edebiyatlarının yeterince tanınmadığı bilinmektedir. Türk dünyası halklarının edebiyatları hakkında doğru bilgi sahibi olabilmek için her Türk topluluğunun edebi metin ve eserlerinin Türkiye Türkçesine titizlikle aktarılması gerekir. Geniş coğrafyaya yayılmış soydaşlarımızı yakından tanımak ve edebi eserlerini bilimsel yaklaşımla değerlendirmek önemli görevlerimizdendir. Türk dünyası topluluklarının edebiyatları söz konusu olduğunda Kazakistan edebiyatı en başlarda akla gelmektedir. Toplumsal varlık olan insanı en yoğun ve özlü şekilde anlatmayı hedefleyen ve kısa hacimli nesir türü olan hikâye Kazakistan edebiyatında hayati öneme sahiptir.

Elinizde bulunan bu eser Kazakistan edebiyatında batılı anlamdaki modern hikâyenin oluşum biçimi ve gelişim çizgisini kaynaklar ve metinler aracılığıyla belirlemek amacıyla kaleme alınmıştır. Araştırmada ilkin Kazakistan’ın Çarlık Rusya’sı tarafından işgali kronolojik sıra ile ana hatlarıyla anlatılmıştır. Ardından ülkede kıssa ve masal döneminden hikâyeye geçişin nasıl sağlandığı gözler önüne serilmiştir. Alaş edebiyatı döneminde hikâye karakteristik özellikleri ve ses getiren başarılı temsilcileriyle tanıtılmıştır. Bununla birlikte ülkede hikâye türünün kuruluş ve gelişmesine yön veren öncü isimler hakkında derli toplu bilgiler verilmiştir. Sovyet dönemi Kazakistan edebiyatında hikâyenin geçirdiği tarihi süreç ile aşamalar kronolojik olarak ele alınmıştır. Yoğun araştırma ve yazma çalışmalarıyla Kazakistan hikâyeciliğine yön veren, çığır açan ve katkı sağlayan edebiyatçılar anlatılmıştır. Seçilmiş hikâye metinleri günümüz Türkiye Türkçesine titiz çalışmayla aktarılmış, kimi hikâyeler şekil ve içerik yönünden irdelenerek üzerinde yorum ve değerlendirmeler yapılmıştır.

Kitabımızda tarihi ve teorik incelemenin dışında Kazakistan edebiyatına ait 18 adet hikâyenin günümüz Türkiye Türkçesine özenle aktarılmış metinleri yer alır. Yazarların doğum tarihleri göz önünde bulundurularak birer hikâyesi seçilmiştir. Hikâye metinleri verilmeden önce her bir hikâyeci hakkında tanıtıcı bilgiler verilmesi uygun görülmüştür. Sıralanan bilgiler her bir yazarın hayatı, sanatçı kişiliği, edebi görüşleri, hikâye sahasındaki arayış ve kalem faaliyetleri değerlendirilerek oluşturulmuş bilimsel araştırma ürünü verilerdir. Kimi yazarlar için verilen bilgiler önceden yayımlanan bildiri ve makalelerimizden yararlanılarak oluşturulmuştur.

Kitap aracılığıyla okuyucuların çağdaş Kazakistan hikâyeciliği hakkında derli toplu bilgi sahibi olması hedeflenmektedir. Eser sayesinde ülkemizdeki geniş okuyucu kitlesi ünlü hikâyeciler ve örnek hikâyelerden yola çıkarak Kazakistan hikâyesini yakından tanıma fırsatı bulacaktır.

Yazar:
Sayfa:
294 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
15.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2022
Barkod:
9786256432093