Kırgızistan Edebiyatında Hikaye - Ayvaz Morkoç - DBY Yayınları

%
10
İNDİRİM
9786256432307
%
10
İndirim
159.00 TL
143.10 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

350TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Kırgızistan Edebiyatında Hikaye - Ayvaz Morkoç - DBY Yayınları

Ülkemizde Türkiye dışındaki Türk dünyası edebiyatlarının yeterli seviyede tanınmadığı bilinmektedir. Türk dünyası edebiyatları hakkında doğru bilgi sahibi olabilmek için her Türk topluluğunun edebi metin ve eserlerinin Türkiye Türkçesine özenle aktarılması gerekir. Geniş coğrafyaya yayılmış soydaşlarımızı yakından tanımak ve edebi eserlerini bilimsel bakış açısıyla değerlendirmek önemli vazifelerimizdendir. Türk dünyası topluluklarının edebiyatları söz konusu olduğunda Kırgızistan edebiyatı başta gelmektedir. Toplumsal varlık olan insanı en yoğun ve özlü şekilde anlatmayı amaçlayan ve kısa hacimli nesir türü olan hikâye Kırgızistan edebiyatında çok önemli yere sahiptir.
Elinizde bulunan bu kitap Kırgızistan edebiyatında batılı anlamdaki modern hikâyenin oluşum biçimi ve gelişim çizgisini kaynaklar ve metinler aracılığıyla tespit etmek amacıyla kaleme alınmıştır. Araştırmada ilkin Kırgızistan’ın Çarlık Rusya’sı tarafından işgali kronolojik sırayla ve ana çizgileriyle özetlenmiştir. Ardından ülkede hikâye türünün kuruluş ve gelişmesine yön veren öncü şahsiyetler hakkında derli toplu tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Sovyet dönemi Kırgızistan edebiyatında hikâyenin geçirdiği tarihi süreç ile önemli aşamalar kronolojik olarak anlatılmıştır. Yoğun araştırma ve yazma çalışmalarıyla Kırgızistan hikâyeciliğine yön veren, çığır açan ve katkı sağlayan yazarlar ele alınmıştır. Seçilmiş hikâye metinleri günümüz Türkiye Türkçesine özenli biçimde aktarılmıştır. Bazı hikâyeler şekil ve içerik bakımından incelenmiş, hakkında yorum ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Çalışmada tarihi ve teorik incelemenin ardından Kırgızistan edebiyatına ait 16 adet hikâyenin günümüz Türkiye Türkçesine dikkatle aktarılmış metinleri yer alır. Yazarların doğum tarihleri göz önünde bulundurularak hikâyeleri seçilmiştir. Hikâye metinleri verilmeden önce her bir hikâyeci hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Verilen bilgiler yazarın hayatı, sanatçı kişiliği, edebi görüşleri, hikâye sahasındaki arayış ve kalem faaliyetleri değerlendirilerek oluşturulan bilimsel araştırma ürünü verilerdir. 
Kitap aracılığıyla okuyucuların çağdaş Kırgızistan hikâyeciliği hakkında derli toplu bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Eser sayesinde ülkemizdeki geniş okuyucu kitlesi ünlü hikâyeciler ve örnek hikâyelerden yola çıkarak Kırgızistan hikâyesini yakından tanıma fırsatı bulacaktır.

Yazar:
Sayfa:
278 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
15.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2023
Barkod:
9786256432307
Son Gezdikleriniz