Meiji Dönemi Japon ve Osmanlı Askeri Modernleşmesi - Ahmet Murat Kadıoğlu - Gece Kitaplığı

%
40
İNDİRİM
9786257716031
%
40
İndirim
44.10 TL
26.46 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Meiji Dönemi Japon ve Osmanlı Askeri Modernleşmesi - Ahmet Murat Kadıoğlu - Gece Kitaplığı

Bu çalışmanın amacı, benzer tarihsel süreçlerden geçtiği düşünülen Osmanlı Devleti ile Japonya’nın 19. yüzyılda yaşadığı modernleşme tecrübesinin askerî boyutunun incelenmesi ve yapılan değerlendirmeler sonucu her iki devlette görülen süreçlerin karşılaştırılarak askerî modernleşme literatürüne katkı sağlamaktır.

Osmanlı Devleti özelinde 18. yüzyılın başından itibaren başlayan ve kesintili de olsa devletin yıkılışına kadar devam eden ekonomik, siyasi, idari ve kültürel modernleşme hareketlerinin yanında askerî modernleşme hareketleri de devletin üzerinde önemle durduğu ve devletin yıkılışını erteleyen bir hareket olarak anılabilir.

Japonya ise aynı siyasi süreçlerden geçmese bile farklı bir coğrafyada farklı süreçler içerisinde Osmanlı Devleti ile farklı sebeplerden dolayı fakat eş zamanlı olarak askerî reformlara ihtiyaç duymuş ve Osmanlı Devleti’ne benzer şekilde Avrupa merkezli bir askerî reform sürecini başlatmıştır.

Osmanlı Devleti ile Japonya’nın topyekûn modernleşme süreçlerini inceleyen literatürden farklı olarak bu çalışma, farklı coğrafya ve tarihsel arka plana sahip iki devletin eş zamanlı askerî reform hareketlerini elzem hale getiren süreçleri inceleyerek alınan önlemleri ve yapılan benzer askerî reformları detaylı şekilde irdelemek suretiyle modernleşme literatürünün askerî boyutuna bir katkı yapmayı amaçlamaktadır.

Sayfa:
135 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Aralık 2020
Barkod:
9786257716031