Öğretmenler ve Polisler - Ulvi Keser - Tulpars Yayınevi

%
15
İNDİRİM
9786059238588
%
15
İndirim
49.00 TL
41.65 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Öğretmenler ve Polisler - Ulvi Keser - Tulpars Yayınevi

Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)de görev alan birçok meslek grubu mensubu Kıbrıs Türkleri dışında Kıbrıs Türkü öğretmenleri ve polisleri mercek altına alan bu küçük çalışmada ağırlıklı olarak birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır.

Ancak dönemin ve konunun hassasiyeti nedeniyle döne-mi yaşamış olan bazı kaynak kişiler açıklamada bulunmalarına rağmen isim vermekten kaçınmışlar, bazıları da yaklaşık 45–50 yıl önce meydana gelen faaliyetlerle ilgili olarak hafıza prob-lemi çekmektedir.

Bununla beraber özellikle Türk Mukavemet Teşkilatında yönetici konumunda bulunan gerek Türkiyede ve gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kaynak kişilere ulaşılmış, çaprazlama sistemiyle anlatılanların doğruluğu farklı kaynak kişiler vasıtasıyla teyit edilmiştir. Ayrıca doğal olarak Kıbrıs Türk basını ve Türk basını incelenmiş, Kıbrıs Türk Milli Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Arşivi, TMT Arşivi, Kızılay Arşivi, bazı özel arşivler ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Arşivinde konuyla ilgili bulunan koruma altındaki belgeler de dikkate alınmıştır.

Bu çalışma ile Kıbrısta 1 Nisan 1955 tarihinden başlamak üzere EOKAnın adayı kan gölüne çevirdiği günden itibaren yaşanan kargaşa ortamı objektif bir şekilde ele alınmış, bu dönem içerisinde özellikle öğretmenlerin ve polislerin TMTye verdikleri destek ve katkı aktarılmış ve dönem tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Yazar:
Sayfa:
232 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
14.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Haziran 2016
Barkod:
9786059238588