Osmanlı Dönemi Kastamonuda Esnaflık ve Ticari Hayat - Murat Fidan - Gece Kitaplığı

%
40
İNDİRİM
9786257904803
%
40
İndirim
92.61 TL
55.57 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Osmanlı Dönemi Kastamonuda Esnaflık ve Ticari Hayat - Murat Fidan - Gece Kitaplığı

Bu çalışma, 17. yüzyılın son çeyreğinden 19. yüzyılın yarısına kadarki zaman dilimini konu edinmektedir. Giriş ve üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında Osmanlı Devletinin ve Kastamonu şehrinin genel durumu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kastamonu şehrinin İslamiyet öncesi, İslamiyet sonrası Arap, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Devleti dönemi hakimiyeti hakkında bilgiler verilmiştir.

İkinci bölümde Osmanlı Devletinin ve Kastamonu’nun genel hatlarıyla iktisadî yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kastamonu’nun Osmanlı dönemindeki tarım ve hayvancılık, esnaflık ve ticareti iktisadî çalışmalar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu bölümde Kastamonu şehrinin esnaflık yapısı ve meslek grupları, Osmanlı Devletinin fiyat düzenlemelerive narh uygulamaları ortaya konulmuştur.

Son bölümde ise Kastamonu’nun ürün çeşitleri ve bu ürünlerin fiyatları konu edilmiştir. Kastamonu narh kayıtlarında yer alan zengin ürün çeşitliliği nedeniyle ürünler kendi içinde tasniflenmiş ve gruplar halinde verilmiştir. 250 yıl gibi geniş bir zaman dilimi içinde farklı zaman dilimlerinde çeşitli ürünler yer almıştır. Ürünlere ait fiyatlar tablolara dönüştürülmüştür. Bu tablolar çalışmanın ekler kısmında verilmiştir. Üçüncü bölüm içiresinde fiyat belirlemesi en sık yapılan ürünler grafikler hailinde ortaya konulmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamın eksiklikleri elbette vardır. Ancak bu çalışma ile ortaya konulan veriler, konu üzerinde çalışma yapacak araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Araştırmacıların farklı bakış açıları ve yöntemlerle katkılar ortaya konulmasının zemini hazırlanmıştır.

Yazar:
Sayfa:
296 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Haziran 2020
Barkod:
9786257904803