Padişahlar Serisi 10 Kitap Maviçatı Yayınları Kutusuz

%
81
İNDİRİM
9010000001298
%
81
İndirim
792.00 TL
150.00 TL
56 adet stokta Hızlı Gönderi!
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

Padişahlar Serisi 10 Kitap Maviçatı Yayınları Kutusuz

Sultan 2.Abdülhamid (148 Sayfa)
II. Abdülhamid, yıkılmak üzere olan Osmanlı İmparatorluğunu 33 yıl ayakta tutmayı başarmış bir padişahtır. Hayırsever ve cömert bir insan olan II. Abdülhamid, sıradan bir vatandaş gibi yaşardı. Yunan Savaşı sırasında, kendisine hazinede yeterli para bulunmadığı söylenince, atalarından kalma şahsi servetinden masrafları karşılamış ve devletten beş kuruş almamıştı.

Kanuni Sultan Süleyman (146 Sayfa)
Osmanlı Devletinin onuncu padişahıdır. Osmanlı kaynakları onu, kanun koyucu vasfından dolayı genellikle “Kanuni Sultan Süleyman” diye isimlendirirken, Batılılar, büyük ve kudretli vasfından dolayı kendisini “Muhteşem ve Büyük” (Magnificent, Magnifique, Der Practige, çoğu zaman da sadece Grand Turc) gibi isimlerle anmışlardır.

Ertuğrul - Osman ve Orhan Gazi (148 Sayfa)
Padişahlar serimizin en önemli üç ismi olan Ertuğrul-Osman ve Orhan Gazi, Osmanlının kuruluşunun temelini oluşturan isimlerdir. Osmanlıyı beylikten büyük bir hızla devlet olma yoluna girmesini sağlayarak bu büyük imparatorluğun temel taşı olmuşlardır.

Yavuz Sultan Selim (152 Sayfa)
Osmanlı padişahları içinde en tartışmalı isimlerden biri de Yavuz Sultan Selimdir. Osmanlıda taht kavgalarının en yoğun olduğu dönemine denk gelmiş olmasına rağmen, bu süreci son derece başarılı yönetmiş, Osmanlının büyümesine büyük katkılar sunmuş bu yönüyle Osmanlının en değerli padişahlarından biri olmuştur.?

2.Selim (154 Sayfa)
Kanuni Sultan Süleymanın, Hürrem Sultandan doğan oğludur. Vezir-i azam Makbul (Pargalı) İbrahim Paşanın düğün şenlikleri sırasında 30 Mayıs 1524te Topkapı Sarayında dünyaya geldi. Bu bakımdan İstanbulda doğup saltanat makamına geçen ilk padişahtır.

1.Murat (154 Sayfa)
Üçüncü Osmanlı padişahı olan Murat 1326da doğdu. Babası Orhan Bey, annesi Yarhisar tekfurunun kızı Nilüfer (Lülüfer) Hatundur. Osmanlı tarihlerinde yaygın olarak Gazi Hünkâr veya Hüdavendigar şeklinde geçer. Sırp ve Bulgar kaynaklarında Tsar, büyük emir; bir Ceneviz belgesinde dominus armiratorum Turchi e unvanına rastlanır.?

3.Selim ve 2.Mahmut (156 Sayfa)
III. Selim, tahta geçtiğinde öncelikle, 1790da Ziştovi ve 1792de de Yaş Antlaşmalarıyla Avusturya ve Rusya ile yapılan savaşı sonlandırmak oldu.
II. Mahmut, 20 Temmuz 1785te doğdu. I. Abdülhamidin oğludur. Amcası III. Selimin tahttan indirilmesi (29 Mayıs 1807), ağabeyi IV. Mustafanın cülûsu ve bunun da Alemdar Mustafa Paşa tarafından hal‘i üzerine 28 Temmuz 1808de padişah oldu.

Yıldırım Bayezid (162 Sayfa)
1354 yılında doğdu. I. Muratın büyük oğlu olup annesi Gülçiçek Hatundur. 1381 yılı dolaylarında Germiyanoğlu Süleyman Çelebinin kızı Sultan Hatunla evlendi ve eşinin çeyizi olarak Osmanlılara bırakılan topraklara sancakbeyi tayin edildi. Yerleştiği Kütahyada Osmanlı Devletinin doğu sınırlarının muhafazasıyla görevlendirildi.?

1.Mehmet ve 2.Murat (164 Sayfa)
I. Mehmet, 1386 veya 1387 yılında dünyaya gelir. I. Bayezidin Devlet Hatun adlı bir cariyesinden doğma dördüncü oğludur. “Çelebi” veya Yunanca krytsez (genç efendi) kelimesinden gelen “Kirişçi” lakabıyla tanınır.
II. Murat, Bursada erkân ve bir kısım yeniçeriler tarafından kendisine biat edilerek Osmanlı tahtına çıktı (25 Haziran 1421).Padişahlar serimizin önemli isimlerinden olan I. Mehmet, Osmanlının Fetret devrine son vermesiyle, II. Murat ise taht değişikliğinden doğan karmaşa ve ayaklanmaları bastırmaya çalışmasıyla önemlidir.

Fatih Sultan Mehmet (172 Sayfa)
Mehmet, gerek dedelerinin ve gerekse babasının girişmiş oldukları büyük ve cüretli teşebbüsü gerçekleştirmek istiyordu. İstanbul başka bir devletin elinde kaldıkça, Osmanlı ülkesi Hristiyan istilasına açık bulunacağı gibi, Avrupa ile Asya arasındaki bağ da emniyete alınamazdı.
Yazar:
Sayfa:
1560 Sayfa
Kağıt:
2.Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.50 cm
Barkod:
9010000001298
Mavi Çatı Yayınları