Sağlık Meslek Etiği - Gülfer Büyüktaş - Duvar Kitabevi

%
30
İNDİRİM
9786257680844
%
30
İndirim
70.00 TL
49.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Sağlık Meslek Etiği - Gülfer Büyüktaş - Duvar Kitabevi

Tıp ve sağlık hizmetleri sadece teknik bilimsel bir yönü değil. aynı zamanda ve daha önemli olarak sosyal, etik yönü olan bir hizmet olanını ifade etmektedir. Bu olgu tıp sahasında çatışan insanların ortalamanın üzerinde bir etik ve ahlaki değer yargısı anlayışına sahip olması zaruretini göstermektedir. İnsanlar arasındaki ilişkilerin kotik bir yapıdan uzak inşası ancak etiğin, hayatın her alanında öne çıkması ile sağlanabilecektir. Tarih boyunca insanların değer üretebildiği ve onu dönüştürebileceğine inandığı ve hayatını ona göre şekillendirdiği ilkeleri temellendirmekten geri de kalmamıştır.

Başka bir açıdan bakıldığında ise yine insan, ezeli-ebedi hakikatler olarak değerlendirdiği değer yargılarını keşfedebilecek donanımlara sahip olarak algılanır. Bu bağlamda değerler insana bildirilmişken, yine insan bunlara kendi eğitimleri doğrultusunda yapılandırarak seçkinci bir hiyerarşi oluşturmuş ve bu doğrultuda oluşturulmuş olan sosyo-politik ve ekonomik sürecin meşruiyet kaynağını inşa edebilmiştir. Bu durumda insan, kendi eğilimler ile dönüştürdüğu ve bir çeşit kendi faydasını ürettiği bu hakikatleri keşfetme çabasında olmuştur.

Günümüzde insanın. kendi faydasını üretme ve hakikatleri keşfetme çabasının sonucu gelişen teknolojiler ve tekniklerin ortaya çıkardığı problemler, çağın getirdiği çeşitli sorunlar felsefe-tıp arasında yeni ortak araştırma sahalarını. problemleri çözmede iş birliği yapmaları sürecini de beraberinde getirmiştir. Yani tıp teknolojisinde yaşanan gelişmeler, kullanılan teknolojinin ortaya çıkardığı yeni durum etiğin alanını da genişletmiştir. Özellikle biyoetik sahasında, sağlanan teknolojik gelişmeler bağlamında bu problemlerin arttığı gözlemlenmektedir. Örneğin gelişen tıbbi teknoloplerin ortaya çıkardığı unsurlar, ölüm kavramının klasik anlamına yeni boyutlar kazandırmıştır. Bu gelişmeler dini ve etik pek çok tartışmaları doğurmuştur. Kürtojın yasallaşması gibi değişimler beraberinde hayatın ne zaman başladığı, anne karnındaki bir çocuğun hayatını kimin, hangi meşru sebepler içerisinde sonlandırmaya karar vereceği gibi etik tartışmaları ortaya çıkarmıştır.

Sayfa:
287 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Temmuz 2021
Barkod:
9786257680844