Sebeb-i Nüzulün Tefsire Etkisi - Abdurrahman Ensari - Elvan Yayıncılık

%
35
İNDİRİM
9786059102872
%
35
İndirim
31.00 TL
20.15 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Sebeb-i Nüzulün Tefsire Etkisi - Abdurrahman Ensari - Elvan Yayıncılık

İslam âlimleri Yüce Kitabın anlaşılmasına katkı sağlayacak Kuran ilimleri sahasında ciddi araştırmalar yapmışlardır. Bunlar arasında önemli bir yere sahip olan ilimlerden biri de Kuran ayetlerinin nüzûl sebeplerini inceleyen Sebeb-i Nüzûl ilmidir.

Sebeb-i Nüzûl ilmi, kendi arasında, bu ilmin usûlünün ele alındığı dirayet açısından sebeb-i nüzûl ve sebeb-i nüzûl ile ilgili rivayetlerin serdedildiği rivayet açısından sebeb-i nüzûl olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Bu çalışmada sebeb-i nüzûl ile ilgili rivayetler bu ilmin usûlü açısından incelendikten sonra, bu rivayetlerin tefsire etkisi üzerinde durulmuştur.

Çalışmanın en belirgin özelliği Bakara sûresi çerçevesinde sebeb-i nüzûl ile ilgili tefsir ve hadis kaynaklarında yer alan hadislerin sıhhat derecelerini belirtmesi ve ilgili ayetlerle alakalı sebeb-i nüzûle dair zikredilen rivayetlerin ihtiva ettiği farklı sebepleri zikretmeye özen göstermesidir. Bunun akabinde de müfessirlerin, Kurân-ı Kerîmi tefsir ederlerken sebeb-i nüzûl ile ilgili bu rivayetlerin tefsirlerine etkisini ortaya koymasıdır. Bu ve benzeri özellikleriyle çalışmanın, sebeb-i nüzûlün tefsire etkisini Kuranın bütünü üzerinde gösterecek kapsamlı çalışmalara ışık tutacağı ümit edilmektedir.

Sayfa:
400 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
2017
Barkod:
9786059102872