%
10
İNDİRİM

Seri Muhakeme Usulü - Seçil Nergiz Karaman Engür - Adalet Yayınevi

9786257088602
%
10
İNDİRİM
60.00 TL
54.00 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 2 - 4 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +8,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

17.10.2019 tarihli 7188 sayılı Kanun ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun mülga 250. maddesi seri muhakeme usulü başlığı ile yeniden düzenlenmiş ve seri muhakeme usulü hukuk sistemimize dahil edilmiştir.

Klasik ceza muhakemesi hukukunun bazı durumlarda ağır işlemesi ve yetersiz kalması sebebiyle zaman içinde ceza sistemindeki anlayışı da değiştiren onarıcı adalet sisteminin ortaya çıkması sonucu alternatif bazı yöntemler geliştirilmiştir. Onarıcı adalet sistemi, failin işlediği fiilin sorumluluğunu almasını, mağdurun suç sebebiyle uğradığı zararın giderilmesini ancak bu sırada failin toplum nezdinde damgalanmasının da önüne geçilmesinin sağlanmasını amaçlamakta, bu hâliyle klasik ceza muhakemesi sisteminden ayrışmaktadır. Bunun sağlanması ise, klasik ceza muhakemesi sisteminden daha kısa, daha hızlı ve pratik olabilecek bazı yöntemler ile mümkün olabilmektedir. Bu suretle, başta uzlaşma olmak üzere alternatif yöntemler çeşitli zaman ve şekillerde hukuk sistemimizde yer edinmiştir.

Daha önce Fransa, Almanya gibi ülkelerde benzer şekilde uygulama yeri bulmuş seri muhakeme usulü de klasik ceza muhakemesine alternatif olarak geliştirilen kısaltılmış ve hızlandırılmış bir muhakeme usulüdür. Hukuk sistemimizde daha önce yer almış ve hâlen uygulanan alternatif yöntemler bulunmakta ise de, seri muhakeme usulü yapısı itibariyle farklılık göstermektedir ve yöntemi, uygulayıcılar açısından yenilikler içermektedir. Bu sebeple birer uygulayıcı olarak kitaba başlarken amaç yine uygulamaya yönelik bir çalışma yapmak olsa da, seri muhakeme usulü konusunda yaptığımız araştırmalar ve tükettiğimiz kaynakların içeriği, çalışmanın derinleşmesini ve usulün kısmen teorik açıdan da ele alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Buradan hareketle kitabımızda ceza muhakemesi sistemimize yeni giren seri muhakeme usulü ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya çalışılmış ve karşılaştırmalı hukuktan da örnekler verilerek klasik muhakemeye alternatif diğer yöntemlerle seri muhakeme usulünün karşılaştırılması yapılmıştır.

Kitabın birinci bölümünde, seri muhakeme usulüne ilişkin yasal düzenlemenin gerekçesine yer verilmiş ve seri muhakeme usulünün hukukî niteliği üzerinde durulmuştur.

İkinci bölümde ise, seri muhakeme usulünün uygulanabileceği ve uygulanamayacağı hâller ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Bu konu uygulamadaki hâliyle anlatılmış teorik olarak da değerlendirilmiştir.

Üçüncü bölümde, seri muhakeme usulünün uygulanması, savcılılık aşaması, mahkeme aşaması ve kanun yolu aşaması başlıkları altında incelenmiştir. Bu aşamaların uygulaması yanında, bu süreçte ortaya çıkabilecek sorunlar ele alınarak buna ilişkin değerlendirmeler de yapılmıştır. Uygulayıcılar açısından faydalı olabilmek maksadıyla uygulama aşamasında kullanılabilecek şablonlar da bu bölümde yer almaktadır.

Son bölümde, uzlaştırma, önödeme, basit yargılama usulü, sulh hâkiminin ceza kararnameleri, meşhud suçların yargılama usulü, Fransız ceza muhakemesi sisteminde yaptırım sözleşmesi ile suçu kabul edenlerin yargılanması kurumları açıklanarak seri muhakeme usulü ile karşılaştırması yapılmıştır.

Marka:
Adalet Yayınevi
Yazar:
Seçil Nergiz Karaman Engür
Sayfa:
224 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Haziran 2020
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 54.00 TL 54.00 TL
2 Taksit 27.00 TL 54.00 TL
3 Taksit 18.00 TL 54.00 TL
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 54.00 TL 54.00 TL
100 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 54.00 TL 54.00 TL
2 Taksit 54.00 TL 54.00 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 54.00 TL 54.00 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
+3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 54.00 TL 54.00 TL
2 Taksit 27.00 TL 54.00 TL
3 Taksit 18.72 TL 56.16 TL
Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 54.00 TL
Havale / Eft 54.00 TL
Posta Çeki 54.00 TL
Kapıda Ödeme 62.00 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +8,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap
Adalet Yayınevi