%
25
İNDİRİM

Tarih İçinde Kırşehir - İlhan Şahin - Eren Yayıncılık

İNDİRİMLİ
9789756372456
%
25
İNDİRİM
44.00 TL
33.00 TL
Bu ürün temin edilebilir,
temin süresi 2 - 4 iş günüdür.

Bu ürünü kredi kartı, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. 100,00TL ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Kapıda ödemeli siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin +8,00 TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

+

Anadolu’da Türk kültürünün temsilinde ve gelişiminde önemli bir yeri olan, bilim insanları, toplum yapısı, dinî, sosyal ve ekonomik kurumlarıyla ön plana çıkan bazı şehirlerin varlığı dikkati çeker. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde bu özellikte olan şehirlerden biri şüphesiz Kırşehir’dir. Bunun en önemli sebebi, Ahi Evran, Âşık Paşa, Caca Bey, Gülşehri, Hacı Bektaş-ı Velî, Şeyh Süleyman Türkmanî ve Yunus Emre gibi kimselerin Kırşehir’de veya yöresinde yaşamaları ve Türk kültürünün temelini teşkil eden eserlerini burada vermeleridir. Bu bakımdan Kırşehir ve yöresinin tarihi ile ilgili bilimsel araştırmalar büyük bir öneme sahiptir. Prof. İlhan Şahin tarafından kaleme alınan bu eser, kaynak ve belgelerin giderek bollaştığı Osmanlı döneminde, Kırşehir ve yöresinin tarihi ile ilgili olarak bir kısmı yayımlanan, bir kısmı da bugüne kadar yayımlanmayan ve birbirini tamamlayan bir dizi yazıdan oluşmaktadır. Eserde yer alan yazıların kaynağını sadece Osmanlı arşiv belgeleri değil, Osmanlı döneminden önceki âbide, kitabe ve vakfiyeler de teşkil eder. Osmanlı öncesi ve dönemi kaynaklarının mukayeseli olarak kullanıldığı bu eserde, önce Kırşehir tarihinin bazı meseleleri ele alınmakta ve bunu takiben tarihî süreç içinde şehrin ortaya çıkışına, Selçuklu ve Türkmen Beyliklerinden Osmanlılara intikaline, yöreden Rumeli’ye yapılan göçlere, Osmanlı döneminde bir sancak olarak teşkiline, nüfusuna, sosyal yapısına ve ekonomik durumuna yer verilmektedir. Ayrıca eserde şehrin sosyal ve fizikî yapısının şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı anlaşılan dinî ve sosyal tesisler ile bu tesislerin vakıflarının Selçuklu döneminden Osmanlılara geçiş süreci, bunların fonksiyonları ele alınmakta ve kurumlar arasındaki devamlılık ortaya konulmaktadır. Tarihî süreç içinde Kırşehir’in en önemli özelliği, kırsal alandaki kültür değerleri ve yerleşim yerleriyle bir bütünlük teşkil etmesidir. Bu bağlamda eserde bugünkü Hacıbektaş kazasının çekirdeğini oluşturan Kırşehir’e bağlı Hacım (Hacıbektaş) ve yine bugün Kırşehir’e bağlı bir kaza merkezi olan Mucur’un tarihi ile ilgili kaynaklara dayalı mukayeseli bilgiler sunulmaktadır. Bu arada Kaman adlı kazanın, esasında göçebe bir aşiretin yerleşmesiyle ortaya çıktığına ve aynı adlı aşiretin Merkezî Asya’da da yaşadığına işaret edilmektedir. Bunun yanında özellikle XV. ve XVI. yüzyıllarda hem Kırşehir’in merkezinin hem de kırsal kesimin iskân tarihinde önemli bir rol oynayan ve geleneksel kültürün takviye ve yenilenmesini sağlayan göçebe gruplardan Varsak Türkmenleri’ne de dikkat çekilmektedir. Bu meyanda Kırşehir ve yöresi ile ilgili Osmanlı arşiv kaynaklarının, sadece Osmanlı dönemi için değil, Anadolu Selçuklu dönemi için de önemli olduğu belirtilmektedir.

Marka:
Eren Yayıncılık
Yazar:
İlhan Şahin
Sayfa:
256 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
16.50x24.00 cm
Basım Yılı:
2011
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 33.00 TL 33.00 TL
50.00 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 33.00 TL 33.00 TL
100 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.
Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 33.00 TL 33.00 TL
2 Taksit 33.00 TL 33.00 TL

TEK ÇEKİM VE TAKSİTLİ HARCAMALARDA
ÜCRETSİZ +3 TAKSİT İMKANI!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 33.00 TL 33.00 TL
200 TL nin altındaki tutarlar için taksit yapılamamaktadır.

200TL VE ÜZERİ TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERDE
+3 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMA!..

Taksit sayısı Taksit Tutarı Toplam
Tek Çekim 33.00 TL 33.00 TL
2 Taksit 16.50 TL 33.00 TL
3 Taksit 11.44 TL 34.32 TL
Ödeme Türü Toplam Tutar
Diğer Kredi Kartları 33.00 TL
Havale / Eft 33.00 TL
Posta Çeki 33.00 TL
Kapıda Ödeme 41.00 TL

Kapıda ödemeli siparişlerde +8,00TL kapıda ödeme hizmet bedeli ilave edilir.

Kampanyalı taksitler koyu renk ile gösterilmektedir.

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 10 TL ve üzerinde olmalıdır.

Paraf, World ve Maximum'a kredi kartlarına özel vade farksız 2 Taksit İmkanı.

Bonus Kredi Kartları: Garanti Bankası, TEB, ŞekerBank, ING Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, A Bank, Fibabanka ve Bonus Logolu Kredi Kartları.

Maximum Kredi Kartları: Maximum Kart, Maximum Logolu Ziraat Bankası Kredi Kartları.

Paraf Kredi Kartları: Paraf Logolu Halk Bankası Kredi Kartları.

Worldcard Kredi Kartları: TEB, AnadoluBank ve VakıfBank Kredi Kartlarıda WorldCard özelliklerine sahiptir.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hiç mesaj bulunmadı

Yorum Yap
Eren Yayıncılık