Türkiye’de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı, Verimlilik Artışı, Gıda Sanayi Ürünlerinin Arz ve

%
35
İNDİRİM
9786257767897
%
35
İndirim
40.00 TL
26.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

350TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Türkiye’de Gıda Sanayi Ürünlerinin Piyasa Yapısı, Verimlilik Artışı, Gıda Sanayi Ürünlerinin Arz ve

Türkiye, ekolojik yapısının uygunluğu nedeniyle önemli bir tarımsal üre­tim potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin değerlendirilmesinde gıda sanayinin önemli bir işlevi bulunmaktadır. Türkiye ekonomisinde gıda sanayinin, hem kat­ma değerin artırılması, hem de geniş bir istihdam yaratılması açısından önemi büyüktür.

Ülkemizin özellikle son yıllarda içine girdiği kriz nedeniyle, ekonomik yapı­sında önemli değişiklikler görülmektedir. Faaliyetine son veren işletmelerin, ya­bancı firmalara satılan veya çeşitli ortaklıklara giden firmaların sayısında önem­li boyutlarda artış söz konusu olmuştur. Aynı üretim dalındaki işletme sayısının azalması, piyasalarda tekelleşme ve oligopolleşmenin artacağı yönünde bir bek­lentiye yol açmaktadır. Diğer sanayi dallarında olduğu gibi, gıda sanayi de bu ge­lişmelerden etkilenmektedir.

Bugün dünyadaki birçok ülkenin ekonomik yapısı ve bu yapı içinde uygula­nan ekonomik politikalar incelendiğinde, sözkonusu piyasalarda tam rekabet sis­teminin işlemediği, oligopolcü ve tekelci yapıların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu durum, uygulanan politikalar açısından piyasalarda faaliyette bulunan firma­ların üretim, satış, fiyat ve istihdam politikalarına yönelik davranışlarını açıkla­mada önemli rol oynayan “yoğunlaşma” kavramını gündeme getirmiştir.

Yazar:
Sayfa:
165 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Aralık 2020
Barkod:
9786257767897