Varlık Anlayışından Ahlaki Temellere İslam’da Ekoloji - Recep Ardoğan - Klm Yayınları

%
18
İNDİRİM
9786258386226
%
18
İndirim
70.00 TL
57.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

500TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi

Varlık Anlayışından Ahlaki Temellere İslam’da Ekoloji - Recep Ardoğan - Klm Yayınları

Doğal çevre, kelâm ilminin vesâilini oluşturur. Günümüzde insan yaşamına yönelik ciddi boyutta tehlike teşkil eden çevre sorunları, bu konuyu kelamî açıdan ele almayı gerektirmektedir. 

Kitapta İslam’ın doğal çevreye bakış açısı, seküler yaklaşımla da karşılaştırması yapılmak suretiyle, ayetler ve Müslüman ilim adamlarının yorumları ışığında ele alınmıştır. Çünkü dinlerin, felsefenin ve özellik-le de kelamın varlık ve değer, doğa ve hayatın anlamı, insan-doğa ilişkileri hakkındaki imalar içeren düzenlilik, gayelilik ve teodise gibi konulardaki birikimleri dikkate alınmaksızın çevre sorunlarının fikrî kaynaklarını anlama ve bir çevre ahlakı ortaya koyma çabaları eksik kalacaktır. 

Bu çalışmanın bir amacı da insanlığın içinde yaşadıkları vasatı yaşanamaz hâline getirmemek için doğadaki varlıklarla nasıl ilişki kurmaları gerektiğine ilişkin olarak İslam’ın ahlak anlayışını ortaya koymak, bu anlayışın dayandığı temelleri ve bu temellerin gerektirdi-ği ilkeleri tespite çalışmaktır. Bunun için günümüze değin insan-doğa ilişkilerini konu edinen çevre ahlakı konusunda kimi ilim adamları ve düşünürler tarafından ileri sürülen görüşleri ve çeşitli dinlerin ortaya koyduğu yaklaşımları ele almak ve değerlendirmek de bu amacın gerçekleşmesi için gerekli bir inceleme alanıdır.

«Çevre teolojisi; sosyal kelamın, “varoluş, gayelilik ve nizam açı-sından doğa”yı ve “çevre sorunlarının temel nedenleri dâhil olmak üzere insan-çevre ilişkileri”ni konu edinen bölümüdür. » s. 14.

Sayfa:
256 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Kasım 2022
Barkod:
9786258386226