Yüksek Yapılar ve İstanbulun Değişen Kentsel İmgesi - Tuba Sarı - Nobel Bilimsel Eserler

%
10
İNDİRİM
9786257296120
%
10
İndirim
50.00 TL
45.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Yüksek Yapılar ve İstanbulun Değişen Kentsel İmgesi - Tuba Sarı - Nobel Bilimsel Eserler

Bu eser; kentin dokusuna, altyapısına veya uzak yakın c¸evresine, silüetine etki eden yu¨ksek yapı estetigˆi ve imge arayıs¸larına degˆinirken bu¨tu¨nsel bir bakıs¸ hedefler. Konut mimarisindeki yu¨ksek yapı eğilimi; ku¨reselles¸me, ekonomide dıs¸a ac¸ılım, kentles¸me, konut ve yerles¸im politikaları c¸erc¸evesinde irdelenir. I·stanbul konut mimarisindeki du¨s¸ey yogˆun yapılas¸maya olan egˆilimin sadece mimari parametrelerle degˆil; aynı zamanda u¨lkenin ku¨resel agˆ ilis¸kileri ic¸inde takındıgˆı tavır ve ekonomik kalkınma planlarıyla da oldukc¸a ilis¸kilidir.

I·stanbul’da o¨nceleri S¸is¸li-Maslak aksında yogˆunlas¸an ve c¸ogˆunlugˆunu is¸ merkezleri ve otellerin olus¸turdugˆu yu¨ksek yapılar son yıllarda konut tipolojilerinde de baskın hâle gelerek bas¸ka kentsel odaklar yaratır. O¨zellikle, I·stanbul c¸agˆdas¸ konut mimarlıgˆında son do¨nemde egemen olan yu¨ksek yapı gerc¸egˆine degˆinilmesi bu ac¸ıdan önemli go¨ru¨lmekte ve yapılan uygulamaların hem yerles¸im kararları hem de mimari tasarım kriterleriyle nasıl bir kentsel o¨ge ya da model olus¸turdugˆuna degˆinilmesi hedeflenir.

2000 sonrası do¨nem konut mimarlıgˆı ac¸ısından bic¸im ve imge arayıs¸ları bagˆlamında tek bir mimari stilin aksine farklılas¸ma ve imge arayıs¸larının arttıgˆı c¸ogˆulculuk do¨nemine is¸aret eder. I·stanbul metropoliten alanındaki du¨s¸ey yogˆun yapılas¸manın en simgesel o¨rnekleri bu do¨nemde go¨ru¨lmekle birlikte; yu¨kseklik ve o¨lc¸ek iddiası, farklı bic¸im ve imge arayıs¸ları ile ku¨resel ikonik olarak nitelendiren yeni bir mimari anlayıs¸ın gelis¸tigˆi görülür.

Yazar:
Sayfa:
380 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Aralık 2020
Barkod:
9786257296120