Bir Borsa Spekülatörünün Anıları - Edwin Lefevre - Altıkırkbeş Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786057400475
%
25
İndirim
168.00 TL
126.00 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Kargo Bilgisi

350TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları - Edwin Lefevre - Altıkırkbeş Yayınları

Borsanın kuralları, bu kitabın ilk yayınlandığı 1923ten bu yana önemli ölçüde değişmiş olsa da insan doğası neredeyse hiç değişmedi. Korku, açgözlülük, umut ve gurur bugün 1900lerin başındakiyle aynı ve bu temel temel insani duygular, küçük yatırımcılardan büyük hedge fonu yöneticilerine kadar çeşitli insanların yükselişini ve düşüşünü açıklayabilir.

Bu kitap, yalnızca borsadan kazandıklarıyla dünyanın en zengin insanları arasına giren efsanevi Wall Street tüccarı Jesse Livermoreun hayatını, sayısız başarısızlıklarını, çelişkilerini ve bunlardan ders çıkararak kendiyle mücadelesini ve elbette başarılarını anlatır. Doğru mali tabloların nadiren yayınlandığı, mevcut hisse senedi fiyatlarının alınmasının büyük bir operasyon gerektirdiği ve piyasa manipülasyonunun yaygın olduğu bir zamanda Livermore, alım satımlarının temeli olarak şimdi teknik analiz olarak bilinen şeyi kullandı. Livermore gelmiş geçmiş en büyük borsacılardan biri olarak kabul edilir. Piyasalarda bugün için kullanılan kalıplaşmış çoğu ifadenin de kaynağı bu kitaptır.

Her şeyin iki yüzü vardır derler. Ama borsanın sadece bir yüzü vardır ve bu kazanmak veya kaybetmekle ilgili değil, doğru değerlendirmekle ilgilidir. Bu genel ilkeyi aklıma kazımam, hisse senedi spekülasyonunun daha teknik aşamalarının çoğundan nedense çok daha uzun sürdü.

Beklenmedik, hatta mantıksız bir şekilde aleyhinize olduğu için borsaya kızmak, zatürre olduğunuz için ciğerlerinize kızmaya benzer.

İyi bir borsacı elindeki bütün kozları aynı anda oynamaz. Tüm alacağının önce beşte birini almaya çalışır. Bu ona bir kâr getirmiyorsa, elindekileri artırmamalıdır çünkü bariz bir şekilde yanlış başlamıştır; geçici olarak yanılmıştır ve herhangi bir zamanda yanılmanın bir faydası yoktur. Belki de satış yapmakta haklıdır ama henüz satışın zamanı gelmemiştir.

Bir spekülatör, fiyat akışının kendisiyle aynı fikirde olması gerektiğinde ısrar etmekle değil, piyasadan para kazanmakla ilgilenmelidir.

Kişi belirli bir zamanda bir hisse senedini veya bir grubu yenebilir, ancak yaşayan hiçbir insan borsayı yenemez!

Yazar:
Sayfa:
256 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2022
Barkod:
9786057400475
Son Gezdikleriniz