Çocuk Kitapları

Çocuk Kitapları

 

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış çocuk kitapları yayın dünyasında ayrı bir öneme sahiptir. Belli bir yaş grubundaki çocukların ilgisini çeken bu kitaplar onları hem eğlendirir hem eğitir. Çocukların dil ve okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bu kitaplar aynı zamanda da hayal güçlerini geliştirir. Daha yaratıcı, çevreleri hakkında farkındalıkları yüksek kişiler olmalarına katkı sağlar. Çocukluk dönemini daha anlamlı hale getiren bu kitaplar, çocukların psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

 

Çocukluk dönemi insan hayatının en önemli dönemlerinden biridir. Çocukların hemen tüm davranışları ilk olarak bu dönemde şekillenmeye başlar. Çocuklar hayatlarının bu ilk dönemini yaşarken duygu ve düşünce dünyalarını zenginleştirmenin en etkili yollarından biri çocuk kitaplarıdır. Okul öncesi dönemde etkinlik veya boyama kitaplarıyla başlayan kitap deneyimi, farklı insanları tanımalarını ve çeşitli konularda düşünmelerini sağlayan çocuk kitaplarıyla devam eder. Okuma alışkanlığı kazanan çocukların hayata bakış açıları daha zengindir. Ayrıca empati yetenekleri de daha yüksektir.

 

Çocuk Kitaplarının Önemi Nedir?

 

Hangi yaşta olursa olsun çocuklar için kitapların önemi büyüktür. Onlara okuma sevgisi aşılayan kitaplar bu bağlamda daha faydalıdır. Çocukların beğenerek okudukları kitaplar onları sadece mutlu etmez. Eğlenirken öğrenmelerini de sağlar. Özellikle günümüzde artan dijital kanallara ilgi sonucu kitaplardan hızla uzaklaşan çocukları geri kazanmanın en etkili yolu onlara okuma alışkanlığı kazandırmaktır.

 

Hangi türde olursa olsun tüm çocuk kitapları onlara iyi bir geleceğin kapılarını açar. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığı kazanan çocuklar psikolojik ve sosyal açıdan daha sağlıklı bireyler haline gelir. Yazarı ve türü ne olursa olsun tüm çocuk kitaplarının büyüme ve gelişim süreçlerine katkısı vardır. Okuma alışkanlığına sahip olan çocuklar, kitapları tüm hayatları boyunca devam eden güçlü bir arkadaşlığın bir parçası olarak görürler. Kitaplarla dolu bir ortamda büyüyen çocuklar kendilerine daha iyi bir gelecek inşa etme konusunda önemli bir imkana sahiptir.

 

Çocuk Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

 

Kitaplarla yeni tanışan çocukların önünde yepyeni bir dünyanın kapıları aralanır. Severek okudukları kitaplar çocuklar üzerinde çok daha güçlü etkiler yaratır. Bu kitaplar sayesinde çocuklar birçok konuda kendilerini geliştirme imkanı elde eder. Üstelik bu gelişimi bir tür eğlence veya oyun gibi görürler. Okuma alışkanlığı yüksek bir aile ortamında yetişen çocuklarda kitapların faydaları daha da yüksektir. Genel olarak bakacak olursak bu kitapların en önemli faydaları şunlardır:

 

·         Öncelikle çocukların dil becerilerini geliştirir. Okumayı seven çocukların daha zengin bir kelime dağarcığı vardır. Bu da duygu ve düşüncelerini anlatırken zorluk çekmemelerini sağlar.

·         Zihinsel gelişim konusunda çocuk kitaplarının faydaları büyüktür. Okumayı seven çocuklar diğerlerine oranla daha hızlı bir zihinsel gelişim gösterir.

·         Çocukların duygusal gelişimlerinde de kitapların önemli bir rolü vardır. Özellikle duygusal zeka üzerinde çocuk kitapları önemli katkılar sağlar. Farklı insanları ve duyguları tanımaları bu sayede kolaylaşır.

·         Çocuk kitapları sayesinde çocukların sosyal becerileri gelişir. Kitap okuyan çocuklar okuduklarını paylaşır ve daha iyi arkadaşlık ilişkileri kurar.

·         Okumayı seven çocukların hayal güçleri daha zengindir. Okudukları her kitap çocuklara farklı dünyaların kapılarını açar.

·         Çocuk kitapları aynı zamanda da boş zamanları değerlendirmenin en etkili yollarından biridir. Çocuklar bu kitaplar sayesinde zararlı alışkanlıklardan uzak durabilir. Belli alanlara yoğunlaşarak ilgi alanlarını geliştirebilirler.

 

En Çok Okunan Çocuk Kitapları Türleri Nelerdir? 

 

Yetişkin kitaplarında olduğu gibi çocuk kitaplarının da farklı türleri vardır. Bunların neler olduğunu bilirseniz çocuğunuz için kitap satın alırken tür çeşitliliğine de dikkat edebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun farklı türlere de ilgi duymasını sağlarsınız. Bu sayede çocuğunuz psikolojik ve sosyal gelişimini daha sağlıklı bir doğrultuda şekillendirir. Genel olarak ifade edecek olursak;

 

·         Çocuk hikaye kitapları, çocukların en çok ilgi duyduğu kitaplar arasındadır. Okuma alışkanlığı kazanmalarında ilk ve en önemli adımı genellikle hikaye kitaplarıyla atarlar. Okudukları her hikaye kitabı çocukları yeni ve farklı dünyalara sürükler.

·         Çocuk masal kitapları, çocukların hayal dünyalarını zenginleştiren kitaplardır. Hikaye kitaplarına oranla daha fazla fantastik öğe barındırırlar. Bu kitaplar özellikle okul öncesi dönemde çocukların kitaplara olan bakış açısını olumlu yönde etkiler.

·         Çocuk bilim kurgu kitapları, çocukların bilimsel bilgi ve gelişmelere ilgisini artıran kitaplardır. Gelecekte olabilecek olaylar üzerinde düşünmelerini sağlar. Hayal dünyalarını geliştirirken aynı zamanda da yeni bilgiler öğrenmelerini teşvik eder.

·         Çocuk romanları, klasik eserlerin çocuklar için uyarlanmış versiyonlarıdır. Bu kitapların en önemli özelliği, klasik eserleri çocukların anlayabilecekleri şekilde sunmalarıdır. Bu kitaplar sayesinde çocuklar ileride klasik eserlere karşı doğal bir merak hisseder.

·         Çocuk dünya klasikleri, çocuk kitapları alanında dünya genelinde klasikleşmiş eserleri ifade eder. Nitekim bu kitaplar sayesinde çocuklar farklı kültürleri ve dünya tarihini öğrenme imkanı elde eder.

·         Çocuk çizgi roman kitapları, diğerlerine oranla görsel açıdan daha güçlü kitaplardır. Bu kitaplar sayesinde çocuklar okuduklarını görsel açıdan daha iyi algılar. Bu kitaplar da yine çocukların hayal dünyalarını genişletir ve böylelikle onlara maceralarla dolu bir evrenin kapılarını açar. 

·         Çocuk şiir kitapları, çocuk edebiyatının en özel türlerinden biridir. Çocukların anlam dünyalarına hitap eden şiirler karakter gelişimlerini destekler. Çocuk şiirlerinin en önemli özelliği ezberinin kolay olmasıdır. Bu şiirleri ezberleyen çocuklarda hayal gücü daha yüksektir. 

·         Çocuk din eğitimi kitapları, çocuk kitaplarının özel bir diğer kategorisidir. Çocuğuna küçük yaşlardan itibaren din eğitimi vermek isteyen aileler dini bilgileri bu kitaplar yoluyla aktarmak ister.

 

En Çok Okunan Klasik Çocuk Kitapları Hangileridir? 

 

Çocuk kitaplarıyla ilgili merak edilen konulardan biri de en çok okunan klasik çocuk kitaplarının hangileri olduğudur. Bu konuda farklı listelerden bahsetmek mümkün. Hatta bu kitaplardan bir kısmı yetişkinlerin de severek okuduğu çocuk kitapları arasında yer almakta. Birkaçından bahsetmek gerekirse şunları sayabiliriz: 

 

·         Harry Potter Serisi - J. K. Rowling

·         Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

·         Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

·         Charlie’nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

·         Peter Pan - James Matthew Barrie

·         Pinokyo - Carlo Collodi

·         Heidi - Johanna Spyri

·         Robinson Crusoe - Daniel Defoe

·         Deniz Altında 20.000 Fersah - Jules Verne

·         Robin Hood - Howard Pyle

·         Oliver Twist - Charles Dickens

·         Tom Sawyer’ın Maceraları - Mark Twain

·         Küçük Cadı - Otfried Preussler

·         Zaman Makinesi - H. G. Wells

·         Pollyanna - Eleanor H. Porter

 

Çocuk Kitabı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

 

Çocuğuna okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen velilerin en çok merak ettiği konulardan biri de çocuk kitabı alırken nelere dikkat etmek gerektiğidir. Bu konular sadece çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için değil, tüm gelişim süreçleri açısından önemlidir. Çocuğunuz için yapacağınız yanlış tercihler duygu ve düşünce dünyalarında öngöremediğiniz sonuçlar doğurabilir. Genel olarak ifade edecek olursak, çocuk kitabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler kısaca şu şekildedir: 

 

·         Öncelikle çocuğunuzun yaş grubunu ve okuma seviyesini dikkate almalısınız. Seviyesinin altında veya üzerindeki çocuk kitapları iyi bir okuma alışkanlığı kazanmasına engel olur. 

·         Kitabın dil ve anlatım özelliklerinin çocuğunuz için uygun olması gerekir. Okumayı yeni öğrenen çocuklar ile diğerlerinin kullanacağı kitaplar farklıdır. 

·         Çocuk kitaplarında önemli özelliklerden biri görsellerdir. Çocuğunuz eğer kitaplarla yeni tanışıyorsa görsel içeriği zengin kitaplar daha iyi bir seçim olabilir. Kitabın içerdiği illüstrasyonlar ne kadar zenginse çocuğunuzun kitabı algılaması o kadar kolay olacaktır. 

·         Kitabın konusu da yine tercihleriniz sırasında dikkate almanız gereken bir diğer konudur. Küçük çocuklar için resimli kitaplar ve renkli temalar daha uygundur. İleri yaştakiler için ise eğitici hikaye kitapları daha iyi bir seçimdir. 

·         Çocuğunuzun ilgi alanı ve tercihleri de bu bağlamda önemli bir konudur. Çocuğunuz hangi alana ilgi duyuyorsa o alanla ilgili kitapları daha büyük bir ilgiyle okuyacaktır. 

·         Kitap uzunluğu da yine bir diğer kriterdir. Küçük çocuklar için kısa ve öz hikayeler daha uygun bir seçimdir. Fakat büyük çocuklar için daha uzun kitapları tercih edebilirsiniz. 

·         Kağıt ve baskı özellikleri de bu bağlamda bir diğer kriterdir. Çocuklar doğaları gereği oldukça enerjiktir. Okuma sırasında zarar gören kitaplar bir süre sonra kitaba ilgilerinin azalmasına neden olur. Kağıt ve baskı özellikleri yeterli kitaplar çocuklara daha iyi bir okuma deneyimi kazandırır.

·         Çocuk kitabı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kitap önerileri ve tavsiyelerdir. Bu noktada ister öğretmen tavsiyeleri olsun isterse farklı eğitimcilerin tavsiyelerini dikkate almanızda yarar var.

 

En Ucuz Çocuk Kitapları Nereden Alınır?

 

Çocuk kitapları hakkında en merak edilen konulardan biri de en ucuz çocuk kitaplarının nereden alınacağıdır. Bu konuda başlıca iki kaynak perakende satış noktaları ile online kanallardır. Genel olarak baktığımızda online kanallarda çocuk kitabı fiyatları daha uygundur. Perakende kanallarda ise ikinci el kitapçılar birinci ele oranla daha ucuz fiyata kitap temini sağlar. Bunun yanı sıra kitap fuarları da indirimli çocuk kitaplarına ulaşmak için önemli bir diğer alternatiftir. 

 

Alternatif Kitap olarak çocuk kitapları kategorisinde geniş bir ürün çeşitliliğine sahibiz. Çok satan çocuk kitapları kategorisi başta olmak üzere aradığınız pek çok ürünü en uygun fiyat avantajıyla sitemizde bulabilirsiniz. Üstelik düzenlediğimiz kampanyalarla çocuk kitabı fiyatlarında ilave fırsatlar yaratıyoruz. Çocuk kitabı satın almadan önce istediğiniz kitapları arama çubuğumuz veya filtre seçeneklerimizi kullanarak seçebilirsiniz. Fiyatlarımız piyasa ortalamasına göre uygun düzeyde olup ilave indirim fırsatlarından yararlanmak için kampanyalarımızı takip edebilirsiniz.

Kayıp Dünya - Arthur Conan Doyle - Maviçatı Yayınları
%88
Stokta Var
60.00 TL
7.00 TL
Beowulf - M.Taylan Öztürk - Maviçatı Yayınları
%89
Stokta Var
45.00 TL
5.00 TL
Küçük Erkekler - Louisa May Alcott - Maviçatı Yayınları
%88
Stokta Var
50.00 TL
6.00 TL
Menekşe Kokulu Hikayeler - Ender Haluk Derince - Yakamoz Yayınevi
%50
Stokta Var
200.00 TL
100.00 TL
Piksel Hayvanlar - Kolektif - Altın Kitaplar
%33
Stokta Var
42.00 TL
28.14 TL
Düşlerin Ötesi - Ayşe Yamaç - Bu Yayınevi
%86
Stokta Var
70.00 TL
10.00 TL
Küçük Mısırlı Taita - Eleonora Barsotti - Damla Yayınevi
%78
Stokta Var
45.00 TL
10.00 TL
Küçük Vikingli Eric - Eleonora Barsotti - Damla Yayınevi
%78
Stokta Var
45.00 TL
10.00 TL
Sonraki 20 ürünü göster