Emir Timur Dönemi Bilginleri - İzzetullah Zeki - Çizgi Kitabevi Yayınları

%
15
İNDİRİM
9786051965949
%
15
İndirim
24.00 TL
20.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Emir Timur Dönemi Bilginleri - İzzetullah Zeki - Çizgi Kitabevi Yayınları

Elinizdeki kitap on beşinci asırda devlet sınırlarını Mâverâünnehirden İran, Turan, Şam, Bağdat, Karabağ, Azerbaycan, Anadolu ve Moskovaya kadar genişleten Asya Fatihi Emir Timurun bilginlerle ilişkileri üzerine kaleme alınmıştır. Timur, bilim ve sanat politikası çerçevesinde sefere çıktığı her bölgenin gözde ve güzide bilginlerini Semerkanta getirmiştir.

Âlimlerden Teftâzânî, Cürcânî, Şeyh Şemseddin Muhammed el-Cezerî, Kadılkudat Şehâbeddin İbn Şehîd, Muhyiddin İbnül-İz, Şemseddin Nablûsî, Nizameddin Şâmî, Şerafeddin Ali Yezdî, İbn Arabşah ve Hafız Ebru; tabiplerden Cemaleddin ve Şehabedin Ahmed el-Zerdkeşî Semerkanta getirilen âlim ve hekimlerdendir. Bahsi geçen bilginleri içinde barındıran kitap bir giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın girişinde Timurun kısaca hayatı ve faaliyetleri üzerine durulmuştur.

Kitabın birinci bölümünde Timurun döneminde yetişen âlimler, ikinci bölümünde ârifler, üçüncü bölümünde tarihçiler, dördüncü bölümünde vezirler, kâtipler, şairler, beşinci bölümünde sanatçılar ve altıncı bölümünde hekimler hakkında bilgi verilmiştir.

Sayfa:
127 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.50 cm
Basım Yılı:
Nisan 2021
Barkod:
9786051965949