Haza Hüccetül-Bürhan - Eyüp Sertaç Ayaz - Fenomen Yayıncılık

%
10
İNDİRİM
9786059474771
%
10
İndirim
60.75 TL
54.68 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Haza Hüccetül-Bürhan - Eyüp Sertaç Ayaz - Fenomen Yayıncılık

Ha?a ?üccetü’l-bürhan, dil özellikleri dikkate alındığında XVII. yüzyıl başlarında istinsah edildiği düşünülen dinî içerikli bir manzumedir. Allah, man ve peygamber mucizesinin ele alındığı yazma eser gerek içeriği gerek dil özellikleri ile Türk dilinin ve kültürünün önemli örneklerinden biridir.

Çalışmamızın “Giriş” bölümünde konunun anlaşılmasını kolaylaştıracak kavramlar incelenmeye çalışılmış, eserin şekil ve muhteva özellikleri, dili ve üslubu hakkında bilgiler verilmiş ve eserin edebî yönü değerlendirilmeye çalışılmıştır.

“İnceleme” bölümünde ise eserin dil özelliklerini imla, ses bilgisi ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Eser Arapça ve Farsça dil hususiyetlerini de barındırmaktadır. Bu durum dikkate alınarak söz konusu özellikler, kendi tarafımızdan verilmiş olan numaralar gösterilerek metinden örneklerle değerlendirilmiştir.

“Metin” bölümü ?üccetü’l-bürhan’ın Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi Yazma Eserler koleksiyonunda 002563-I demirbaş numarasıyla kayıtlı bulunan tek nüshasının metninden oluşmaktadır. Bu bölümde okuyucunun metne kolay ulaşmasını sağlamak için, varak numaraları vermenin yanı sıra, metindeki dörtlükler ve beyitler tek tek numaralandırılmıştır. Giriş ve İnceleme bölümlerinde metne yapılan atıflarda, dörtlük/beyit sayısını gösteren italik olarak verilen bu numaralar esas alınmıştır.

Çalışmamızın son bölümü “Dizin” kısmından oluşmaktadır. Dizin bölümünün başlangıcında, uygulanan yöntem hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Sayfa:
186 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Haziran 2020
Barkod:
9786059474771