I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşının Beyaz Perdeye Yansımaları

%
10
İNDİRİM
9786059474351
%
10
İndirim
63.78 TL
57.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşının Beyaz Perdeye Yansımaları

On dokuzuncu yüzyıl sonları ile yirminci yüzyılın ilk çeyreği Türk ulusunun en zor ve en sıkıntılı dönemi olmuştur. Bu süreç içerisinde savaşlar, antlaşmalar, yenilgiler, değişim hareketleri ve çöküşü önlemek için ortaya çıkan akımlar birbirini izlemiştir. Ancak bütün yapılanlara rağmen köklü bir yenilenme gerçekleştirilemedi. Birinci Dünya Savaşı’nın yenilgiyle sonuçlanması üzerine, Osmanlı Devleti tarihe karıştı ve Ulu Önder Atatürk liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Ancak genç ve dinamik Cumhuriyet’in kurulabilmesi için Türk ulusunun Kurtuluş Savaşı’nı kazanması gerekiyordu. Mondros Mütarekesi’nden sonra ülkenin savunmasız kalması, işgallere karşı gelememesine neden olmuştu. Bu gelişmeler üzerine Türk ulusu, tarihin de yaşadığı her zor ve bunalımlı dönemde olduğu gibi” Kendi istiklalini yine kendi azim ve kararı ile kurtarmak ”amacıyla harekete geçti. Yerel direniş teşkilatları olan Müdâfa-i Hukuk ve Redd-i İlhak cemiyetleri kuruldu. Böylece Kuvayı Milliye ruhu ortaya çıktı. Bu anlayış Milli Mücadele’nin temelini oluşturdu. Gücünü ulusunun benliğinden alan Milli Mücadele, kendi doğal liderini ortaya çıkardı. Büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenen Türk ulusu, bir ölüm kalım savaşından sonra zafere ulaştı.

Türk milletinin elde ettiği bu başarılar sinemacılar içinde önemli bir fırsattı. Özellikle Türk milletinin kahramanlığı üzerine şekillendirilen birçok sinema filmi çekilmişti. Çekilen bu filmler hakkında bu güne kadar geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmemişti. Bu amaçla Birinci Dünya Savaşı, Türk Kurtuluş Savaşı (Milli Mücadele Dönemi) ve Atatürk konulu filmler hakkında kaynak taraması yapıldı. Bu konular ile ilgili olarak, film eleştirmenlerinin değerlendirmeleri, çekilen bu filmlerle ilgili gazete haberleri ve filmler kapsamlı bir şekilde incelendi.

Çalışmanın giriş kısmı Dünya Sinema tarihinden bilgileri içermektedir. Birinci bölümde, 19. yüzyıldan günümüze kadar Türk Sinema tarihi yer almaktadır. İkinci bölümde Milli Mücadele dönemi Türk Sineması örneklerine, Üçüncü bölümde ise son dönem çekilen Atatürk filmlerine, filmlerle ilgili gazete haberlerine ve eleştirilere yer verildi.

Sayfa:
227 Sayfa
Kağıt:
1. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Mart 2019
Barkod:
9786059474351